Oliko Jaajo korvaamaton Radio Suomipopille ? Voiko joku olla?

Anonyymi

https://www.is.fi/viihde/art-2000007786331.html
Jaajo Linnonmaa kertoo uransa värikkäistä vaiheista Janni Hussin podcastissa.
Hän kertoo podcastissa kuvitelleensa, että hän on korvaamaton ja lähti Rovaniemelle.
Myöhemmin Radio Suomipopin omistajat vaihtuivat soittivat Jaajon takaisin töihin.
Jaajo on valittu 9 kertaa vuoden radiojuontajaksi ja aamulypsy 8 kertaa vuoden radio-ohjelmaksi. Hmm Oliko siis korvaamaton vai ei?

Sitten itsestäni. Tein töitä firmassa autoin aina muita saamaan vaikeat projektit maaliin, kun heille tuli seiniä vastaan. Tein muutamia hyviä hommia ja Firman liikevaihto on noussut niiden ansiosta nyt 7%/vuosi koko firman liikevaihtoon suhteutettuna, yksikön liiikevaihtoon suhteutettuna yli 20%/vuosi. Firmassa on 800 työntekijää. Tiedän, että liikevaihto ei olisi noussut, koska kukaan muu ei olisi osannut ratkoa niitä ongelmia. Palkankorotusta en tule saamaan, koska pomot olivat sitä mieltä että kaikki ovat korvattavissa.
Ne olivat muiden projekteja ja pomo on aikaisemmin sanonut, että älä sekaannu toisten projekteihin. Olen kuitenkin auttanut, että ne saadaan maaliin ja olen mielestäni ajanut firman etua. Nyt niistä kuitenkin koko firma saa kuitenkin bonarit, vaikka pomojen mielestä väärin tehty. Kokoajan olen kuitenkin se, joka vie firman osaamista uudeelle tasolle ilman siis pomojen käskyä.
Sain juuri läksytyksen pomoilta, että palkankorotusta on turha odottaa. Ja että mun pitää tehdä niitä tehtäviä mitä ne minulle antavat.
Kuvittelenko olevani korvaamaton vai enkö osaa tehdä oikeasti töitä, kun sekaannun muiden projekteihin ja ajattelen firman tulosta. Pomoille on tärkeämpää, että teen vain minulle annetut tehtävät. Olen todellä hämilläni. Kyllä tiedän mitä osaan ja kuvittelen myös olevani korvaamaton, kuten Jaajo.

1

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile onko nurmi vihreämpää aidan toisella puolella, monasti on mutta ei aina.

      Jos pomot on sitä mieltä, ettei toisia auteta, niin ei auteta vaikka firma siitä kärsisikin. Kyllä siellä jossakin vaiheessa aletaan ihmettelemään miksi tulostaei tule entiseen tapaan, mutta olethan siinä vaiheessa jo toisaalla. Kilpailijat kyllä osaavat arvostaa tosi osaajia, jos sellaisia löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe