Kun joskus vielä viitsin itse rassata autoa, BMW:n (vm 1987 316) jarrupalat ainakin pystyi vaihtamaan niin, että irrotti vain sen ylemmän pultin (13mm) ja keikautti alemman löysätyn pultin varassa sen kelkan alas, irrotti vanhat palat ja asetti siihen kelkkaan uudet ja ylin pultti kiinni ja kummankin pultin kiristys. Pihdeillä ehkä joutui painamaan mäntää sisemmäksi. Nyt kun ajattelin vaihtaa pitkästä aikaa itse palat ja katsoin Youtubea, niin videoklipeissä irrotetaan se koko kelkka poikkeuksetta autosta kuin autosta. Miksi?
Jarrupalojen vaihto
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eihän näissä nykyautoissa saa edes polttimoa vaihdettua irrottamatta vähintään lokasuojan muovisuojia, akkua ja tuulilasin pesunestesäiliiötä. Pakoputki sentään saa olla mokoman toimenpiteen aikana paikallaan, mutta akun irrottaminenpa jo sotkeekin tietokonejärjestelmän ja kottero on hinattava merkkikorjaamolle, että ohjelmoivat järjestelmän uudelleen.
Kyllä mun vm. 2005 VW golfissa onnistuu polttimon vaihto alle minuutissa. Ja akun vaihdossa menee pari minuuttia ilman ongelmia. Radioon joutuu syöttämään koodin muttei muuta..
Ehkä jossain kaukoidän riisipuikoissa joutuu purkamaan puoli autoa polttimon vaihdossa.
Joku irroittaa esim puhdistuksen takia. Nopea homma.
Kesällä vaihdoin palat 2008 c30 toiselle ja satuloissa ruostetta ja likaa ja männän päässäkin joka painaa palaan. Puhdistus laikalla männän pää ja taltalla ja puukolla satula. Rasvaa vähän missä palojen päät on.
Liukutapit voi katsoa, ne ei yleensä kyllä ruostu ja pysyy puhtaana kun kumi ehjä eikä revitty. Sormella voi tappiin laittaa norm vaaleaa/kellertävää litiumsaippua pohjaista rasvaa. Tapin ympärille ohut kerros, ei reikää umpeen että tursuaa ulos ja pullistaa kumia ym.
Käykö tuo palojen mukana tullut liukutappirasva palojen päihin ja taustapuolelle? Vai laitanko kuparitahnaa niihin?
Koko jarrusatula irrotettuna on helpompi vaihtaa ne palojen liuku-urien peltihilut sekä putsata ne.
Vanhat peltihilut kannattaa irrottaa ja putsata se liuku-uran pohja varsinaisesta kannakkeesta ja suojata ohuelti jarrurasvalla, ettei ruoste ala nostelemaan uusia peltihiluja, jolloin jarrupalat alkaisivat juuttua paikoilleen.