Naisen sisustusmakuun kun muuttaa yhteen naisen kanssa vai saako mies tuoda vanhan sohvansa ja huonekalunsa mukana vaikka ei sovi naisen sisustukseen.
Pitääkö miehen suostua
Anonyymi
5475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Älkää muuttako yhteen naisen asuntoon.
Juuri tuon vuoksi samassa asunnossa ei voi asua.
Tekee vain selväksi että nämä tulee mun mukaan jos yhteen muutetaan. Kompromissi on yleensä ostaa uudet kalusteet uuteen yhteiseen asuntoon.
No ei tietenkään sellaista sää tuoda mikä ei mun makuun sovellu.
Ei mikään ole pakko. Kannattaa opetella neuvottelemaan. Uhkavaatimuksilla harvoin pääsee pitkälle ja tämä pätee molemmin puolin.
p.s. Ne on vain huonekaluja. Jos ette moisista pääse yhteisymmärrykseen, niin älkää muuttako yhteen.
Ei pidä mutta eipä sitten muuta minun luokse.
Harmia miehestä tulisi muutenkin. Vaikkei toisikaan sohvaansa ja muuta.
Miksi pitäisi muuttaa yhteen. Omissa asunnoissa hyvä olla. Saa sitten myös omaa tilaa ja aikaa.
Miehen pitää ajatella ja naisen pitää ajatella. Ja neuvotella. Ennenkuin päätetään yhteenmuutosta olisi jo hyvä miettiä onko järjellinen ratkaisu muuttaa esim. juuri naisen luo. Ja miten koti sisustetaan.
Itse en missään tapauksessa suostuisi siihen, että kumpikaan muuttaa toisen asuntoon yhteen.
Nainen määrää. Ei vanhoja sohvia eikä muutakaan. Luksusta saa tuoda.
Ei ole määräämisestä kyse vaan tyylistä.
No en mä muuttaisi nyt edes kenenkään kanssa yhteen. Erillissuhde ja kummallakin omat kämpät...
Sitten joskus jos yhteen muuttais, vois kaikki hommata ihan sen yhteisen mielen mukaan, mutta osallistuisin kyllä. Yhteinen kotihan se olisi. Ja kotihan ei ole sama kuin asunto... ihmiset tekee kodin.
Jos ei jostain sohvasta päästä yksimielisyyteen, niin parempi olla muuttamatta yhteen.
Keskustelu ja kompromissit on toimivan suhteen perusasioita.
No yleensä se menee niin kun muutetaan yhteiseen kotiin että joko tavarat yhteen ja huonoimmat roskiin ja parempikuntoiset jätetään tai mies katsoo mitkä tavarat säilytetään ja mitkä roskiin ja mies päättää mihin pöytä keittiössä ja missä kukin istuu samoin sohvan nojatuolien tv een ja kirjahyllyn paikka olohuoneessa ja makkarissa sängyn paikka ja kummassa puolen kumpikin nukkuu ja nainen saa sitten sisustaa muutoin kodin
Just 😂
Ei se kuule ihan noin mene 😳
Mies nukkuu aina oven puolella. Se johtuu alkukantaisesta vaistosta. Mahdollinen hyökkääjä joutuu silloin ensin kohtaamaan miehen, joka sankarillisesti torjuu hyökkäyksen.
Tämä muuten on ihan tosi asia.
Höpöhöpö. Se johtuu tasan siitä, ettei tarvitse kömpiä toisen yli päästäkseen vessaan.
Eikö sulla muka ole sängyn alla yöpottaa? 😳
Ei ku soon aina päässä.
Kyllä se yleensä noin menee ellei mies sitten ole aivan nyhverö ja lapatossu no ehkä mies päättää mitkä lamput menee mihinkin huoneeseen kun mies laittaa ne kattoon ja näkee mikä lamppu sopii kuhunkin huoneeseen ja mikä valaisee hyvin huoneen niin mies näkee heti mihinkä esim kirjahylly sopii parhaiten ja on kodikas ja käytännöllinen ja nainen saa järjestellä kirjahylly kamat no mies puuttuu jos ihan päättömyksiin menee sisustus mutta noin pääpiirteittäin
Aina olen nukkunut oven puolella yhteisessä asunnossa. Jos on tullut muutto ja oven sijainti vaihtunut suhteessa sänkyyn, nukkumapuolikin on vaihtunut.
Aloin tätä kerran miettimään et miks nukunkin uudessa kämpässä automaattisesti eripuolella. Paitsi sit kun onkin ovi ollu suoraan jalkopäässä niin ei ole ollut mitään väliä.
Mitenhän sitä nainen kykenee alkuunkaan muuttamaan asumaan yhteenkään asuntoon ilman miestä ... ai niin ... erinomaisesti!
Mikä kirjahylly 🤣
Ei sellaisia nykyään ole.
Elät kyllä kivikaudella 🤣
Ja sitä paitsi hämyisemmässä valossa on mukavampi olla.
Sinkkunaisen koti on mikä on ja kaikki näkee että talosta puuttuu mies ja isäntä ja jos sinkkunaisen koti on joten kuten sinne päin niin yleensä muutossa on auttanut isä ja veljet tai huoltomies
Juu ei todellakaan mitään kirjahyllyä. Valolähteitäkin pitää olla useita, eikä mitään yhtä ylikirkasta lamppua katossa.
No kyllä kirjahylly nyt vaan on ja moni kaipaisi niitä takaisin mutta oletko joku 18-25v kun hämärässä viihdyt tai pelkässä tv een valossa mutta ennen käytin jalkalamppua mutta nykyään tottunut kattovaloon niin minä en pimeässä ole ja ei nää mitään esim missä kaukosäädin karkkipussi vieruskaveri tai jos jokin tippuu niin pimeässä mitään löydä eli kyllä kunnon valo täytyy olla
Totta mieheen nähden ovi aina vasemmalla jalkopäässä kun jos joku tulee niin jää oikea käsi eli tykkikäsi ladattuna taakse tai vasemmalla kurkuista kiinni ja oikea laulaa kasvoihin ja sit onkin jollakin maailman loppu
No kyllä moni kysyy huonekaluliikkeissä missä kunnon kirjahyllyt on ja koska niitä tulee mutta pili pali juttuja myydään kyllä ja moni ostais heti kirjahyllyn jos vaan myyntiin tulis ja eikö pelkkä tv een valo tai hämäryys rasita silmiä
Haluat siis asua pölyssä. Kirjahylly kerää pölyä ja nykyään kirjatkin luetaan netissä. Ja kyllä tykkään olla hämärässä.
Sun asunnon varmaan tunnistaa kauas asti, kun valaisee varmaan koko naapuruston 🤣🤣🤣
No tarviiko kirjahyllyyn laittaa tilpehöörejä no vaikka yksi esine kuhunkin hyllyyn eli helppo siirtää ja pyyhkiä tai imuroida hyllyt ja kyllä normaaleissa kodeissa valot on huume luolat asia erikseen mutta nyt puhutaan normaaleista ihmisistä ja kodeista
Ei kerää kirjahylly pölyä, jos ostat laadukkaan kirjahyllyn, jossa ilmatiiviiseen ovet. Alotukseen sanoisin, että riippuu miehen mausta ja kuinka esteettinen silmä on kuinka paljon mies päättäisi yhdessä sisustuksesta. Mun tietämille miehille on sisustusjutut aika se ja sama, kun taas naisille ehkä tärkeempää sisustusjutut, mutta miehellä vois olla oma huone, miesluola, jonka sisustaa omannäköisekseen. Yhdessä muutoin.
No miesluola on olohuone ja sitä saa käyttää kaikki jotka asuu talossa ja tv hyvälle paikalle eli keskeiselle paikalle ja jos minä saisin päättää niin itselleni ja naiselleni nojatuolit ja niiden väliin pöytä ja eteen rahi tai tv pöytä ja sohva lapsille jos lapsia on no ehkä heillekkin tarjoilupöydät jos napostelee jotakin no ei rahi pakollinen ole no tarviiko tv pöytääkään no jos kahvia juo niin laskupöytä hyvä
En ikinä enää huoli kirjahyllyä ja ylikirkas kattovalo rasittaa silmiä kaikkein eniten. Monta valolähdettä pitää olla ja niistä voi tarpeen mukaan valita hyvän yhdistelmän.
No ei mitään ylikirkasta valoa vaan sopiva ja yksi lamppu katossa syö vähemmän sähköä kuin kymmenet muut lamput ja silti kattova olis parempi ja komea kirjahylly on kyllä kiva no ei pakollinen mutta jos sellainen on niin kyllä se kiva on ja tuo ja luo olohuoneen tuntua
Valolähteitä pitää olla monta. Aina on tarpeita erilaisille valaistusolosuhteille. Joskus tarvii enemmän valoa, joskus vähemmän, joskus tarvii kohdevaloa ja joskus hajavaloa. Valaistusssuunnittelun perusasioita, luulis miehen nyt nämä tajuavan.
Mielummin kunnon telkkari, ku joku kirjahyllynpömpeli, johon mahtuu just ja just kolkyttuumanen töllö.
No yksi hyvä kattovalo niin kaikki on tyytyväisiä eli yks näkee tv tä toinen haluu lukea niin näkee lukea ja jos tarvii lisävaloa niin jalkalamppu lisäksi ja jos joku haluaa lattialla leikkiä niin sekin näkee eli yksi hyvä lamppu on hyvä ja eihän tv tä kirjahyllyssä tarvi pitää vaan tv eri seinälle tv tasolle mutta nyt hyvää yötä ja kauniita unia
Jokainen mies, jonka mä tunnen valittaa jos kattovalo on päällä televisiota katsottaessa. Haluavat pienemmän valon. Varsinkin jos löhöävät sohvalla, niin kattovalo häikäsee.
No kuka pimeessä tai hämyvalossa on ja jos liikaa hämärässä niin tulee hämäräsokeus tai olenko itse tottunut kun pidän lamppua päällä niin minulla on loisteputkilamppu ja valaisee hyvin no sekin varmaan kun on keittokomero eli pöytä olkkarissa se valaisee kaikki ja en osaa olla pimeässä ja sytytellä ja sammutella edes takaisin lamppuja riittää kun menee nukkumaan niin sammuttaa olkkarista ja eteisestä lamput ja siirtyy makkariin no siellä on kyllä tosi kirkas ja tehokas kattovalo mutta en paljon käytä sitä koska yö pöydällä yö valo
Kumma juttu, että jotkut miesoletetut jankuttavat kuinka miehet ovat visuaalisempia ( tarkoittavat tällä oikeasti pakkomiellettään pornoon), mutta eivät osaa edes omaa kotiaan sisustaa.
Poikamiesbokseissa fokus on usein teknologiassa. Tv, tietokoneet, stereot ja kajarit yms on viimesen päälle ja vie puolet kämpän pinta-alasta.
Sohvaksi monesti on löytynyt joku kadunvarresta napattu, muhkurainen ja rispaantunut, etäisesti istuinta muistuttava möhkäle. Pöydän virkaa toimittaa pahvilaatikko jossa se jätti-tv saapui huusholliin. Verhoja ei ole, ehkä jumiin jääneet kaihtimet likaisten ikkunoiden välissä. Jos matto löytyy, siinä elelee jokin uusi, muulle maailmalle vielä tuntematon ekosysteemi. Lakanat vaihtuu ehkä kerran puolessa vuodessa ja astiasto on baareista pöllittyjä tuoppeja ja noutoruuan mukana tulleita muovihaarukoita.
Mutta koska sen jätti-tv:n ruudulla pyörii jatkuvalla loopilla alastomia naisia, niin tottahan se visuaalisin-olento-maan-päällä-titteli on sillä ansaittu!
Njaa, toiset tekee niin ja toiset näin, mitä väliä!
Päätä pensaaseen vaan...🌳
Mä en ole koskaan muuttanut pienempään asuntoon, että sen vuoksi olisi pitänyt jostain luopua. Ja jostain huonekalusta on sitten kyllä kuulunut arvostelua. Uusien hankinnassa en ota sisustuksellista vastuuta. Katson vain ettei mitään ihan pilipali lastulevy- tai muovisälää ilmesty nurkkiin.
Mulla ei oo koskaan ollut niin paljon rahaa, että olisin ihan parasta laatua useimmat huonekalut ostaan. Esteettisyys on itelle tärkeetä ja kun kämppääkin on viime vuosina tullut tsempattua niin tietty sointuvat huonekaluja, joista osa ollut melko huokeita, silti tyylikkäitä.
Miehen pitää suostua ja tyytyä. Nämä asiat ovat naisten hallussa eikä mies ymmärrä niistä mitään.
Iha sama, kunhan kiljuämpäreille löytyy sopiva paikka. :D
Se on kuulkaas niin että tuo hei sopisi tuonne ja tuo tuonne ja sitten funtsitaan ja luovitaan ja huomataan että eihän me edes tapeltu...
Pitää. Mutta se onkin ainoa suostumus mihin miehen pitää vapaaehtoisesti suostua.
Mutta nainen ilman kirjahyllyä ja kirjoja on jauhopää. Neuvon kiertämään sellaisen kaukaa... :)
Lyö ensin vasemmalla ja jos ei vieläkään tajua, jatka oikealla, kunnes näet 7 hammasta tippuvan. Siitä tiedät, että hän rakastaa sinua.
Minun piti luopua kirjahyllystä koska miehen 55 tuuman telkkari ei sopinut eikä pelivehkeet kuten pleikkari.
Joo, aika harvaan kirjahyllyyn mahtuu edes ton kokonen telkkari. Siksi niitä perinteisiä kirjahyllyjä nykyään harvemmat haluaa.
Kun naisen kanssa muutetaan yhteen, hankitaan toki niin iso talo että miehen tavarat mahtuvat miehen käytössä oleviin harrastehuoneisiin joihin naisella ei ole asiaa.
Tämä sopii! Mies saa lukittujen oviensa takana puuhastella omiaan ja röhkiä läävässään. Loppuosa talosta on sitten naisen valtakuntaa eikä miehellä ole nokan kopauttamista valintoihin. Pinkkiä ja kultaa ja glitteriä, oh my!
Minä luovuin lähes kaikesta huonekaluista kun muutin naisen luokse. sänky lähti, pöytä, pari mattoa lahjoitin pois, olohuoneen ja keittiön pöytä meni kaatikselle ja muuta rojua. Ainoastaan tv taso joka oli lähes uusi ja kaks nojatuolia ja pyöree olohuoneen pöytä joka on edesmenneen äitini siitä en luovu. Kaks puutuolia tuli naisen luokse myös koska olen ne tehnyt amiksessa yli 25 vuotta sitten enkä niistä luovu. Naisella oli vanha ruma sohva se luopui siitä koska halusin paremman joten ostin ihan uden.