huomenna se alkaa..

Suuri paasto nimittäin. Näin puoliwannabe-erakko-ortodoksina ajattelin aloittaa juovukkeettoman, vähälihaisen,kasvisenemmistöisen, paaston.

On asioita joista en luovu seuraavaksi 4 viikoksi mutta huomasin elopainon sen verran nousseen että pelkään sen muuttuvan kuolonpainoksi.

eli jos 9 kiloo sais vyötäröltä pois, ei tarvitsisi ähkiä kengännauhojen kanssa.

Luvassa on paastossa siis juureksia, fisua, kananmunasia, hitusen jos ollenkaan punaista lihaa, herneskeittoo, ja runsaasti nestettä,kalanmaksaöljyä sekä vitamiinipillereitä. Hommaan liittyy myös lenkkeilyä ja kaffakuulannostoja.

Odotan myös edelleen lehtikultaa kiinasta. Alan tekee oman versioni madonna di grottosta elikä vincin luolamadonnasta. Vanerikangaspohjalle kynällä luonnosteltuna. Sitten öljyllä.

5

59

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lasketaanko tuo kuollut paino samalla tavalla ihmisillä, kuin se lasketaan aluksilla? Eli siihen otetaan mukaan oman painosi lisäksi kaikkien kamojesi ja ruoka- ja nestevarastojesi yhteispaino? Mihin jäämaksuluokkaan itse kuulut? Veikkaan 1A tai 1B.

      Tuolla paastoruokavaliolla saat aikaan vain valtavan pahanhajuisia pieruja, Sisällesi syntyvä kaasu paisuttaa sinua entisestään.

      Minä olen ollut jo pitempään 8/16- paastolla. Syön melko terveellisesti ja teen sen puolenpäivän ja iltakahdeksan välillä. Sen jälkeen ei kuuteentoista tuntiin mitään muuta, kuin kahvetta ja vettä. Ruoansulatus ei ole koko aikaa käynnissä, uni on syvempää ja pierut hyvänhajuisia. Painoani en ole mitannut, mutta tuntuu, että muutama kilo on lähtenyt ja olo on kevyempi koko ajan. Nälkä tulkee vasta tuntia, paria ennen puoltapäivää.

      Ensi kesästä tulee uusi rakkauden kesä - kaikki rajoitukset puretaan ja ihmiset halailevat ja pussailevat kadulla tuntemattomia ja päässä on kaikilla kukkaseppeleet. Maailmasta loppuvat sodat ja miekat taotaan auroiksi. Jeesus tulee uudellen ja alkaa tuhatvuotinen rauhan valtakunta. Suomen nuoriso kokkoontuu kesäksi Ylihärmähän ja sääntöjä ei enää ole:
      https://www.youtube.com/watch?v=46ho7T4W5iU

      • Oon huono päässälaskija mutta tuossa on pieni lainaus..

        Aikuisessa miehessä on vettä 50-70% ja naisessa 40-60% ruumiinpainosta. Lihavan henkilön vesipitoisuus on suhteellisen pieni, sillä rasvakudoksessa on vähän vettä. Samasta syystä nainen on keskimäärin "kuivempi" kuin mies. Elimistön vesi on kahdessa suuressa nestetilassa.Pääosa on solunsisäisenä nesteenä ja pienempi osa solun ulkoisena nesteenä. Esimerkiksi 70 kg painavan miehen ruumiinpainosta voi 40 kg olla vettä ja tästä 25 kg solunsisäistä nestettä.Solujen välissä olevaa nestettä sanotaan kudosnesteeksi. Veriplasma kuuluu solunulkoiseen nesteeseen. Aikuisen ihmisen plasman tilavuus on noin kolme litraa.

        kuolopainoni on näin ollen 6,5 kg..noin.. sitten jos ylöstempaukseen uskoo niin helpompaa tempasta mutta luulenpa että sielu sinne vain menee.. tomumaja häviää..

        Omat kaasuni ei haittaa vaikka haisisi DDärräläisen trabantin pakokaasuilta rostockissa vuonna 1992 ..eli melkein 30 vuotta sitten vai oliko se peräti 91?

        Minä puputan kokoajan joten ei ihme että vatsa kasvaa. Jos ei juovukkeita niin syötävää.

        Ensi kesästä toivon parempaa ja vapaampaa. Toivoisin että tästä tuli uusi iloinen 20-luku... tälle vuosisadalle.


    • Anonyymi

      Sotamies Vanhalan ohje toimii aina huononhajuisiin ilmapäästöihin; ruokasuutaa!
      Kun runsanpuoleisesti nautiskelee hiilihydraatteja vai mitä ne on, ruokasooda tuop pika-avun.

      Kirjottasin mieluummin rekatulla nikillä, mutta naapurissa asuva jumalan mieslähettiläs alkaa saboteeraamaan reka-nikkiäni niin kauan, etten jaksa taistella sen luuserin kaa.

      • Ruokasuuda auttaa närästykseen ja jäätelösuuda kesähelteisiin. Ilma raikastuu joten miksei pierutkin?

        Jokaisessa taloudessa pitäisi olla AINA ruokasoodaa, väkiviinaetikkaa, suolaa, sokeria, hiivaa, jauhoja ja makaronia. Jokainen voi omassa mielessään päätellä miksi näin? hyvä olisi myös talousviina.. vaikkapa American corn tradition.


    • Anonyymi

      Viime vuoden tiukoilla eväillä mennään. Sokeria ja rasvaa vain vähän. Joka aamuinen punnitus.
      Tänä aamuna paino oli pompsahtanut 82 kiloon kun söin illalla vahvan aterian.
      Tänään vastahakoisesti liikuin enemmän. Illaksi pari omenaa. Huomen aamulla vaa'an on näytettävä 7-alkuisen painon. >Ikävä huuhaalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      167
      2039
    2. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      14
      2032
    3. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      77
      941
    4. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      797
    5. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      35
      756
    6. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      156
      742
    7. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      30
      726
    8. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      723
    9. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      694
    10. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      50
      664
    Aihe