Suomen Kotidata Oy on jo pitkään tuottanut ICT-alan töitä alihankintana mm. Telialle ja Elisalle. Työnantaja on mm. valehdellut toistuvasti medialle sekä muille osapuolille työn todellisesta luonteesta ja liioitellut palkkatasoa sekä ansaintamahdollisuuksia. Työnantaja on myös valehdellut päin naamaa, mikä oli pöyristyttävää. Työnantaja on myös käyttänyt hyväkseen työtuomioistuinta antamalla sinne valheellisen kuvauksen työstämme, vastapuolta kuulematta. Mediassa on ollut pääasiassa vain työnantajapuolen näkemys asiasta pohjautuen täysin työnantajan tekaistuihin todisteisiin ja lausuntoihin. Työnantaja tekee tulosta työntekijöiden kustannuksella.
Työ on aivan ICT-alan peruskauraa, mutta työnantaja itsepintaisesti väittää työn olevan kaupan alaa ja myyntityötä. Työnantaja on toistuvasti vähätellyt ammattitaitoamme sekä työn vaativuutta ja sisältöä. Työtämme verrataan johonkin vähittäiskauppaan ja sillä on perustellut kaupan alan tessin soveltuvuuden. Työ on käytännössä aivan samaa kuin esimerkiksi Elisa Omagurun puhelintuen Helpdeskissä, missä on käytössä ICT-alan työehtosopimus.
Tämän postauksen tarkoituksena on antaa meidän työntekijöiden ääni kuuluviin, mitä yritetään jatkuvasti vaientaa työnantajapuolen toimesta. Ammattiliitto Pro on ollut ainoa taho, joka on aidosti meidän työntekijöiden asialla.
Toivottavasti tämä herättää keskustelua, että miten näin epärehellinen työantaja voi jatkaa tällä tavalla joutumatta minkäänlaiseen vastuuseen. Miksi tähän ei myöskään puutu mikään muu taho esim. työnantajapuolelta? Onko tässä jotain muutakin, isompaa mahdollisesti taustalla? Yritetäänkö kaikki ICT-alan työ halpuuttaa? Olisiko aika saada joukkokanne oikeus vihdoin Suomeenkin, kuten Ruotsissa?
Youtube-video, missä työkaverini kertoo kokemuksistaan Suomen Kotidatalla:
https://youtu.be/Z60eJXR9djU
Antamani tiedot pohjautuvat yli 30 nykyisen ja entisen työntekijään kokemuksiin yrityksessä.
Lähteeni:
https://yle.fi/uutiset/3-11459734
https://proliitto.fi/fi/ajankohtaiset/kotidatan-tyontekijat-toteutamme-teloperaattoreille-teknisen-tuen-ja-edustamme
https://proliitto.fi/fi/ajankohtaiset/toissa-suomen-kotidatassa-toita-riittaa-riesana-palkkaepaselvyydet
https://demokraatti.fi/pro-kotidata-ei-edelleenkaan-halua-kuunnella-tyontekijoita-uusi-lakkovaroitus-annettu/
https://www.tiedonantaja.fi/artikkelit/kotidatan-ty-ntekij-t-kyse-ei-ole-ainoastaan-palkoista
KotiData Gate: Yhtiö polkee työntekijöiden palkkoja ja työehtoja
8
2285
Vastaukset
- Anonyymi
Mukavaa, että joku täällä tämän aloitti. Tämä on muuten vain veden alla olevan jäävuoren huippu, samaa sortoa ja hyväksikäyttöä ollut mm. media ja siivous alalla vuosia - eikä kukaan ole heitä auttanut tai mikään liitto välittänyt.
Tietenkin muut pitkään tätä tehneet yritykset osaa mennä sillä harmaalla alueella kun KotiData taisi rikko aika monta rajaa liian railakkaasti. Nyt muut firmat hyssyttelee ja mediatkaan ei pidä meteliä, koska saattaa vihdoin ilmetä heidänkin pahoinpitelyt.
Onneksi sentään joku liitto jossain auttaa ja nostaa meteliä ihmisten oikeuksista. Melkein pitäisi EU:hun asti lähteä hakemaan apua, ksoka on niin laaja ongelma monella alalla Suomessa työntekijöiden oikeuksien sorto.
Ainiin muuten.. Jos et tiennyt niin täällä on yksi seko joka on kaikkia liittoja vastaan kuin ne tuhoaisi maailman aj pitää KotiDatan työntekijöitä aivopestyinä yms.
Se riehuu täällä muutenkin. Varoitan etukäteen, koska hän ei kuuntele mitään mitä toiset sanoo ja mesoaa vain menemään; joten ei kannata viettää aikaansa hänen kanssaan.- Anonyymi
Hyvä tietää. Tosin eipä paljoa hetkauta tällaiset huutelijat kun tiedän totuuden nähtyäni koko tämän sirkuksen aitiopaikalta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä tietää. Tosin eipä paljoa hetkauta tällaiset huutelijat kun tiedän totuuden nähtyäni koko tämän sirkuksen aitiopaikalta
Miullakin on sivu istuin kaverin kautta.
- Anonyymi
Ihan normimeininkiä nykypäivän Suomessa. Liekö enää mitään normaaleja työpaikkoja kohta enää missään. Joka paikassa samaa kusetusta ja kyykytystä.
- Anonyymi
Onhan niitä normaaleja/kunnollisia työpaikkoja olemassa; Suurten ikäluokkien mielikuvituksessa niin voivat tulla pätemään kuinka kaikki nuoret on vain laiskoja ja se nuorten laiskuus/tyhmyys on kaiken vika. Ei tarvitse oppia katsos mitään uuutta nykymaailmasta kun voi vain elää siinä mielikuvitusmaailmassaan.
- Anonyymi
Mikähän on nykytilanne?
- Anonyymi
Edelleen ihan täyttä paskaa. En suosittele.
- Anonyymi
Onko kellään nykytilanteesta mitään päivitystä? Näköjään rekryt päällä ja ihmettelinkin tuota, että lähitukihenkilölle tarjotaan myyjien tessin b palkkaa, joka taitaa olla n. +12€/h ja tämä pääkaupunkiseudulla...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann5333635- 1692610
Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1772545Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k152021Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel481880Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä81858Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien331567Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1811534Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2171533- 121415