Työttömyys etuus ja vuokratyö

Anonyymi

Olen nyt ollut tässä kuukauden verran työttömänä, ja TE-toimistolta tuli silloin määräys hakea erästä vakituista paikkaa. Noh, hain sitten sinne, mutta sieltä ei koskaan tullut vastausta, joten oletan että en paikkaa saanut. Minun pitäisi kuitenkin tämä viikon perjantaihin mennessä ilmoittaa TE-toimistolle sainko tuon paikan vai en.
Nyt kuitenkin sain työtarjouksen eräästä toisesta firmasta. Tarjolla olisi loppukevät osa-aikaista keikka painotteista työtä, ja sitten alkukesällä alkaisi hommat kohdallani täysipäiväisesti.
Niin mietin että tuleeko karenssi, jos nyt otan tuon osa-aikaisen työn vastaan sen vakituisen työpaikan ohi, kun kerran se määräaika odotella sitä vastausta sieltä ei ole ihan vielä mennyt? Kun tässä kohtaan on aika selvää että en sitä vakituista paikkaa kyseisestä firmasta saanut.

2

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaat siihen "saitko työpaikan x", että et tullut valituksi (tai jos siinä on vaihtoehto "en tiedä vielä", niin saatat saada lisää vastausaikaa). Työkkärin työtarjous ei ole mikään sinulle räätälöity työpaikka, vaan kehotus hakea tiettyyn julkisessa(kin) haussa olevaan avoimeen tehtävään. He spämmivät sitä samaa hakukehotusta monelle. Siksi on vähän hassua puhua "jos mä otan sen / jos mä en ota". Todennäköisesti se ei ole sinun vallassasi oleva asia.

      Mitä tulee toiseen kysymykseesi, voit ottaa sen uudemman löytämäsi työpaikan. Jos siinä on kovin vähän tunteja, niin pysy työnhakijana muodollisesti ja täytä rahahakemukseen ne tunnit kun olet ollut töissä. Sitten kun näyttää siltä, että pärjäät omillasi / työ muuttuu vakituiseksi, lopetat työkkärin asiakkuutesi.

      • Anonyymi

        Toisia työpaikkoja tarjotaan hyvin monelle ja toiset työpaikat on räätälöity ja juoniteltu hyvin hämärästi eri salaseuroissa jollekin tietylle ihmiselle ja käsky tullut isoilta kihoilta ja sitten kolmansia työpaikkoja jokin salaseura odottaa tai luuleen sinun hakevan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      213
      6782
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      306
      4734
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      143
      3616
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3434
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      263
      2676
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      83
      2449
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe