Turha elämä jatkukoon

Anonyymi

Nuorena koin pahan pettymyksen, kun silloinen poikaystävä paljastui pettäjäksi. Jonkun kuukauden murehdin tapahtunutta, sitten päätin lähteä tansseihin.
Tansseissa näin tulevan mieheni ensimmäisen kerran. Mies erottui olemuksellaan toisista miehihistä . Pari viikkoa kului ja taas olin menossa tansseihin . Sillä kerralla me tanssittiin ja juteltiin.
Seuraavana päivänä ollessani kävelemässä satuttiin tapaamaan. Hän oli autolla ja pyysi kyytiin. Kerroin heti alussa etten olisi valmis vielä ja kerroin miten ooli edellisen kaverin kanssa käynyt.
Tapaamisia riitti ja elämä meni eteenpäin.
Menimme naimisiin vaikka kosintakin oli kumma. Ensin hän kysyi tuletko vaimoseni ja kun sanoin joo! Hän siihen perumaan ettei tarkoittanut. No häät oli, Sellaiset kun hän halusi.
Vuosia kului ja lapsia syntyi kolme kappaletta. Olin aina lasten kanssa, hoidin kotia ja kun mies tuli kotia niin ei mitään. Hän ei koskaan tehnyt kotona mitään, Välillä sattui sellaisia asioita joista saattoi ajatella vaikka mitä. Mutta olin turhaan epäluuloinen ja mustasukkainen. Hullukin, kun edes ajattelin mitään pahaa.
Aina hänellä oli hyvä selitys tapahtumiin.
Meni paljon aikaa ku riideltiin paljon. Sitten satttui pahasti. Olin irtisanonut itseni työpaikasta, koska siellä oli kuukausia kestäneet yt:t ja porukka, eli työkaverit oli vat muuttuneet selkäänpuukottajiksi.
Eka viikko kotona , heinäkuun alku, päätettiin lähteä tansseihin. Kaikesta huolimatta oli ihan ok reissu. Mieheni oli kyllä aika kännissä kun tultiin kotia. Itse en juo yleensä paljoa, kuten en silloinkaan. Käväsin suihkussa tanssihiet viruttamassa, Kävelin mieheni työhuoneen oven ohi. Ovi oli auki, joten näin selvästi kun hän tuuskasi siellä. Sitten hän kömpi nukkumaan.
Minua alkoi uteliaisuus vaivaamaan, kävin katsomassa mikä sillä oli siellä . Löysin puhelimen. Yritin aukasta sen ja ihmettelin että mikä, mikä..
Selvishän se, miehelläni oli ollut panopaikka Oulun Toivoniemi 6:ssa. Minna siellä oli aktiivisena aina tilannut mieheni puutetta poistaan. Helppohan se sairaanhoitaja työssä on ennen iltavuoroon menoa ottaa joku ukko kökkimään.
Kaksi vuotta sitä oli kestänyt. Puhelimessa oli muitakin hoitoja .
Minä jähmetyin täysin en voinut puhua en syödä en nukkua. Ajatus oli hirveä . Samaan kauheuteen alkoi vaihdevuodet painaan päälle.
Kauhea elämä, olisinpa kuollut. Vaan tuommoisiin ei kuolla. Tutustuin Pekkaan netin kautta, ja hänen kanssa oli mukava olla. Mutta en vielä ollut valmis eroon. Mieheni sai selville että minulla oli uusi ystävä, Komento kuului ettei mulla saa olla mieskaveria jos asun hänen kanssaan. Minä tyhmä toimin niin että ilmoitin Pekalle etten tulisi enään. Puoli vuotta kului ja yhdessä oltiin vielä. Olin valmis jatkamaan elämää. Aloin etsimään töitä vaan eihän tän ikäistä huolita. No laitoin paperit kouluun. Pääsin ja valnistuinkin. Mutta ennen sitä . Olin juuri ajamassa kouluun kun minulle soitti oudosta numerosta humalainen nainen.
Kiitos humalan hän paljasti mieheni kulkeneen ihan niihin päiviin asti hänen luonaan kyökkimässä.
En kunnioita häntä enään ollenkaan . Enkä luota. Asunto on yhteinen. Olen jäänyt tähän vain mieheni kiusaksi. Olemme "naapurit" toisillemme.
Kuinka paljon haluaa valehdella, sitä ihmettelen. Nykyiset 100% luottamukset, kun lähetään puolisia petttämään.
Elämäni oli ja meni petettynä. Elämälläni ei ole ollut mitään virkaa. Kelaan menneitä mielessäni ja keksin aina uusia juttuja mitä taisi oikeasti tapahtua silloin ja silloin. Katselen rauhassa asuntojen myynti-ilmoituksia. Kyllä minä tästä lähden.

2

181

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuvauksesi elämän petollisuudesta kosketti. Kiitos siitä.

      Se tunne, kun elämä murenee...

    • Anonyymi

      Karu rehellinen kertomus tosielämästä.
      Sitä huomaa ansainneensa paljon parempaa. Nuorempana sitä nostaisi kytkintä, uskoisi vielä parempaan tulevaisuuteen ja tarttuisi mahdollisuuteen. Mutta vanhemmiten suurin toivo on jo mennyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2290
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1564
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1114
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1058
    5. 103
      1058
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      876
    7. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      49
      862
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      81
      791
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      787
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      774
    11. 54
      751
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      686
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      658
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      30
      583
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      527
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      525
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      500
    19. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      482
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      25
      473
    Aihe