Turha elämä jatkukoon

Anonyymi

Nuorena koin pahan pettymyksen, kun silloinen poikaystävä paljastui pettäjäksi. Jonkun kuukauden murehdin tapahtunutta, sitten päätin lähteä tansseihin.
Tansseissa näin tulevan mieheni ensimmäisen kerran. Mies erottui olemuksellaan toisista miehihistä . Pari viikkoa kului ja taas olin menossa tansseihin . Sillä kerralla me tanssittiin ja juteltiin.
Seuraavana päivänä ollessani kävelemässä satuttiin tapaamaan. Hän oli autolla ja pyysi kyytiin. Kerroin heti alussa etten olisi valmis vielä ja kerroin miten ooli edellisen kaverin kanssa käynyt.
Tapaamisia riitti ja elämä meni eteenpäin.
Menimme naimisiin vaikka kosintakin oli kumma. Ensin hän kysyi tuletko vaimoseni ja kun sanoin joo! Hän siihen perumaan ettei tarkoittanut. No häät oli, Sellaiset kun hän halusi.
Vuosia kului ja lapsia syntyi kolme kappaletta. Olin aina lasten kanssa, hoidin kotia ja kun mies tuli kotia niin ei mitään. Hän ei koskaan tehnyt kotona mitään, Välillä sattui sellaisia asioita joista saattoi ajatella vaikka mitä. Mutta olin turhaan epäluuloinen ja mustasukkainen. Hullukin, kun edes ajattelin mitään pahaa.
Aina hänellä oli hyvä selitys tapahtumiin.
Meni paljon aikaa ku riideltiin paljon. Sitten satttui pahasti. Olin irtisanonut itseni työpaikasta, koska siellä oli kuukausia kestäneet yt:t ja porukka, eli työkaverit oli vat muuttuneet selkäänpuukottajiksi.
Eka viikko kotona , heinäkuun alku, päätettiin lähteä tansseihin. Kaikesta huolimatta oli ihan ok reissu. Mieheni oli kyllä aika kännissä kun tultiin kotia. Itse en juo yleensä paljoa, kuten en silloinkaan. Käväsin suihkussa tanssihiet viruttamassa, Kävelin mieheni työhuoneen oven ohi. Ovi oli auki, joten näin selvästi kun hän tuuskasi siellä. Sitten hän kömpi nukkumaan.
Minua alkoi uteliaisuus vaivaamaan, kävin katsomassa mikä sillä oli siellä . Löysin puhelimen. Yritin aukasta sen ja ihmettelin että mikä, mikä..
Selvishän se, miehelläni oli ollut panopaikka Oulun Toivoniemi 6:ssa. Minna siellä oli aktiivisena aina tilannut mieheni puutetta poistaan. Helppohan se sairaanhoitaja työssä on ennen iltavuoroon menoa ottaa joku ukko kökkimään.
Kaksi vuotta sitä oli kestänyt. Puhelimessa oli muitakin hoitoja .
Minä jähmetyin täysin en voinut puhua en syödä en nukkua. Ajatus oli hirveä . Samaan kauheuteen alkoi vaihdevuodet painaan päälle.
Kauhea elämä, olisinpa kuollut. Vaan tuommoisiin ei kuolla. Tutustuin Pekkaan netin kautta, ja hänen kanssa oli mukava olla. Mutta en vielä ollut valmis eroon. Mieheni sai selville että minulla oli uusi ystävä, Komento kuului ettei mulla saa olla mieskaveria jos asun hänen kanssaan. Minä tyhmä toimin niin että ilmoitin Pekalle etten tulisi enään. Puoli vuotta kului ja yhdessä oltiin vielä. Olin valmis jatkamaan elämää. Aloin etsimään töitä vaan eihän tän ikäistä huolita. No laitoin paperit kouluun. Pääsin ja valnistuinkin. Mutta ennen sitä . Olin juuri ajamassa kouluun kun minulle soitti oudosta numerosta humalainen nainen.
Kiitos humalan hän paljasti mieheni kulkeneen ihan niihin päiviin asti hänen luonaan kyökkimässä.
En kunnioita häntä enään ollenkaan . Enkä luota. Asunto on yhteinen. Olen jäänyt tähän vain mieheni kiusaksi. Olemme "naapurit" toisillemme.
Kuinka paljon haluaa valehdella, sitä ihmettelen. Nykyiset 100% luottamukset, kun lähetään puolisia petttämään.
Elämäni oli ja meni petettynä. Elämälläni ei ole ollut mitään virkaa. Kelaan menneitä mielessäni ja keksin aina uusia juttuja mitä taisi oikeasti tapahtua silloin ja silloin. Katselen rauhassa asuntojen myynti-ilmoituksia. Kyllä minä tästä lähden.

2

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuvauksesi elämän petollisuudesta kosketti. Kiitos siitä.

      Se tunne, kun elämä murenee...

    • Anonyymi

      Karu rehellinen kertomus tosielämästä.
      Sitä huomaa ansainneensa paljon parempaa. Nuorempana sitä nostaisi kytkintä, uskoisi vielä parempaan tulevaisuuteen ja tarttuisi mahdollisuuteen. Mutta vanhemmiten suurin toivo on jo mennyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6272
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2836
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1801
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1515
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1035
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      958
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      10
      926
    9. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    10. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      913
    Aihe