Mikähän olisi hyvä uv suojallinen päivävoide aikuisen naisen herkälle iholle ?
Ihoni on talvisin kuiva, mutta kesällä iho hikoaa herkästi eli voide ei saa olla kovin rasvaista ainakaan kesällä!
Uv suojallinen päivävoide ?
2
142
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu ihan ihmisestä, mikä käy kullekin. Jos oikein muistan, niin allergiasarjoissakin on päivävoiteita suojakertoimella. Esim. LV-sarjassa. Joskus kokeilin, muistaakseni oli luonnostaan aika ikävän hajuista.
Päivävoiteiden suojakerroin ei yleensä ole kauhean korkea, joten itselleni se ei riitä. Eli käytän nyt valkoisten hankien ja auringonpaisteen aikaan jo korkean suojakertoimen aurinkovoidetta. Ja saan näppyjä ja myös masknea. Huono yhdistelmä, kun joutuu käyttämään aurinkovoiteen päällä maskia.
Itse koen kaikki kasvovoiteet epämiellyttäviksi helteillä, mutta joudun silti käyttämään aurinkovoidetta. Nykyään en laita sitä enää otsalle, vaan kasvojen alaosaan, jota ei saa hatulla ja aurinkolaseilla suojattua. - Anonyymi
Pidä isolieristä hattua, Ulkoile aikaisin aamulla tai myöhään illalla. Aurinkovoiteet tuskin terveellisiä, tiedä vaikka syöpää aiheuttaa aurinkovoiteiden kemikaalit. Parempi vain vältellä kesän ajan aurinkoa ja suojata iho vaatteilla, olla varjossa. Popsi porkkaanaa, saat beetakaroteenia ja iho ei pala niin herkästi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622592Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999879Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936247Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675861Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084592