Eli jään työttömäksi tän kuun lopulla jonka jälkeen saan rakennusliitolta rahaa. Niin meneekö siitä veroja? Ja miten se lasketaan paljon sieltä saa?
liiton rahat
Anonyymi
21573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Menee+veroja+25%.+Ansiosidonnainen+on+karkeasti+70%+palkasta.+Ansiopäiväraha+laskuri+löytyy+netistä.
Veroprosenttia voi muuttaa https://rakennuskassa.fi/ansiopaivaraha/ennakonpidatys-verokortti/
Ansiopäivärahan määrän voi arvioida laskurilla https://rakennuskassa.fi/ansiopaivaraha/paivarahan-maara-kesto/
Tuon+laskurin+mukaan+ansiosidonnainen+olisi+vain+noin+45%+kolmen+lapsen+kanssa.+Ei+häävisti,+mutta+tietty+enemmän+kuin+ilman.+Kait+siihen+kassajäsennyyteen+voi+vähän+satsata.
3000+kk-palkka+ja+3+lasta+ansiopäiväraha+laskurilla+1906,50+ja+prosentteina+1906,50/3000=0,6355=64%
Isommalla+palkalla+tulee+pienempi+prosenttiluku
Ansiopäivärahaa saa jos on työttömyyskassassa, aloittaja sanoi olevansa rakennusliitossa. Se on mun käsityksen mukaa eri asia liitto ja työttömyyskassa ja sit on viellä peruspäiväraha eikös sitä maksa sitten kela ?
Et saa liitolta mitään rahaa. Saat rahaa työttömyyskassasta. Sen rahoittaa valtaosin valtio budjetistaan. Jokaiselta työntekijältä palkasta vähennettävä työttömyysvakuutusmaksu hoitaa asiaa osaltaan. Pienen pieni osa tulee työttömyyskassan jäsenmaksuina.
Liiton jäsenyys ei ole edellytys ansiosidonnaiselle. Pitää kuulua työttömyyskassaan. YTK on vapaa kassa, josta ansiosidonnaisturvan saa paljon halvemmalla kuin maksamalla liitolle. Liiton jäsenmaksu sisältää kassan. Mutta voi pääsee halvemmalla, kun kuuluu vain kassaan, eikä tarttee lakkoilla, koska työt eivät ole koskaan lakossa. Vain ihmiset, jotka liitto pakottaa lakkoilemaan ovat lakossa. Lakon ajalta ei makseta palkkaa, eikä lomarahaa kerry, eikä lomapäiviä. Lakoista ei hyödy muut kuin ay-pomot, jotka keräävät irtopisteitä olemalla "koviksia".
Katsoin+just+rakennusliiton+sivuilta+niin+aloittaja+on+maksanut+rakennusliiton+jäsenmaksua+1,49%,+siellä+luki+näin.
Vuonna+2020+ja+2021+Rakennusliiton+jäsenmaksu+on+1,49+prosenttia,+ja+sitä+maksetaan+päätoimen+palkasta+tai+työttömyyskassan+maksamasta+ansiopäivärahasta+ja+vuorotteluvapaakorvauksesta
Eipä ole kummoinen hinta, kolmen tonnin liksasta noin 45€ kuussa. Vuodessa 540€, siitä kassalle varmaan satanen ja loput liitolle. Halpaa kuin saippua, maksaisin vaikka tuplaten.
oikein,ja hoidetaan vielä palkat ja muut edut
On kyllä liittojen vertailussa arvokkaimmista päästä, varsinkin kun liiton toiminta on aika nyhräämistä.
Nyt+kannattaa+huomioida,+että+tuo+jäsenmaksu+koostuu+kolmesta+eri+maksusta.+Suuruusjärjestyksessä+ensin+on+ammattiliiton+osuus,+toiseksi+työttömyyskassan+osuus+ja+kolmanneksi+paikallisosastolle+maksettava+osuus.+Vain+kassan+maksun+suuruus+näyttää+löytyvän+pikaisella+etsimisellä,+ja+se+on+0.52%.
eikös+se+ole+siinä+60%+kieppeillä
Siitä sitten verot ja prosentit liitolle.
Karmee selittelyjen ketju jolla mitään väliä ja merkitystä mihinkään?
Ketjun aloittaja saa varmasti tietää kaiken kun hakemus on hyväksytty!
Jos niin yksinkertainen ettei heti jo suuruusluokaa ymmärrä eli "puolet" tilistä niin saa olla eikä pidä kenenkään keksiä hänelle selityksiä....plaaplaaplaaplaa €€€€€€plaaplaaplaaplaaplaaa....
liitolta saa 1,5 kertaa sen mitä kelata saa.
Kuten tässä on jo todettu niin liitolta et saa latin latia.
Jos et kuulu työttömyyskassaan niin Kelasta sitten pikkukorvaus.
Ei mene veroja , ja saat enemmän rahaa kuin olisit töissä jopa tuplat, minimi 5500€/kk käteisenä...
Liitto+ei+maksa+mitään,+työttömyyskassa+maksaa+jos+olet+sen+jäsen.+Liiton+kautta+olet+automaattisesti.+Ne+monet,+jotka+eivät+halua+tukea+lakkoilevia+liittoja,+ovat+YTK:n+jäseniä,+Yleinen+Työttömyyskassa.+Sitä+kautta+tulee+ansiosidonnainen,+joka+on+n.+70%+palkasta.+Siitä+verot,+kuten+tulosta+maksetaan.+Ei+siinä+sen+ihmeempää.+
YTK:n+jäsenmaksu++on+120+euroa/vuosi.+Ytk-yhditys+ry:n+jäsenmaksu+18+euroa/vuosi.+Sieltä+saa+neuvoja+ja+lainopillista+apua,+jos+tulee+työpaikalla+ongelmia.+Työhön+liittyvät+ongelmatapaukset+hoitaa+joka+tapauksessa+virkamiehinä+AVI:n+työsuojeluosasto+kuulut+liittoon+tahi+et.+Tietysti+ensimmäinen+asia+on+työntekijän+ja+työnantajan+väliset+neuvottelut.+Työsuhde+on+näiden+välinen+sopimus.+Liitoilla+tai+kassoilla+ei+ole+työsuhteen+kanssa+mitään+tekemistä.
Miksi+ette+laske+itse?+Se+summa+riippuu+A)palkasta+B)+huollettavien+määrästä+C)+osallistumisesta+työllistymistä+edistävään+palveluun.
Itse+saisin+yhden+huollettavan+kanssa+4350+€/kk+palkalla+ansiosidonnaista+2444+€/kk+eli+n.+56%+bruttona+ja+nettona+verojen+jälkeen+n.+1800+€/kk
https://www.tyj.fi/jos-jaat-tyottomaksi/paivarahalaskuri/
Omat laskelmat on mielikuvitusta kuten palkan määrätkin!
Nyt vaan maapintaan ja elämään arkea!
Kannataa littyä liittoon rahaa saa enemmn kuin kelalta