rasvanpolttodieettikö?

Olen melko timmissä kunnossa. Tiedossa on kuitenkin suuret juhlat parin viikon päästä ja haluaisin eroon lopuistakin läskeistä. Millainen ns. pikadieetti olisi paras polttamaan tuota läskiä, muttei kuitenkaan lihaksia. En haluaisi todeta kahden viikon päästä, että läskit ovat lähteneet, mutta niin myös lihaksetkin...

3

757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupasjoo

      Lihakset eivät lähde parissa viikossa yhtään mihinkään. Olen sairastanut nyt kuukauden ja ollut paikoillani ja hauis on yhtä mahtava aina vain.

    • VarmaTieto

      Asiantuntijat ovat tutkimusten perusteella sitä mieltä, että painonpudotuksen ollessa alkustartin jälkeen nopeampaa, kuin kilo viikossa niin silloin osa pudotuksesta on väistämättä lihaksia.

      Jos kroppasi on valmiiksi jo timmi, jolloin pudotettavaa läskiä on vähän, niin lienee aika todennäköistä, että nopea laihdutus vie jopa aika paljon lihasmassaa.

      Pyrkisin välttämään ainakin anaerobista liikuntaa, koska sen tarkoitus on lisätä massaa ja kalorivajetilanteessa vaikutus onkin katabolinen eli kuluttava ja jopa kulutusta kiihdyttävä.

      Sääli ja helli lihaksiasi hitailla, rauhallisilla aerobisilla harjotteilla, syö vaikka lähes pelkkää proteiinia ja minimoi rasvat ja hiilarit. Tällainen dieetti ei sovi kuin hyvin lyhytaikaiseen käyttöön jo rasvaliukoisten vitamiinien ja muiden välttämättömien rasvahappojen puutteen vuoksi.

      Tsekkaa lisäinfoa http://www.bodybuilding.com -sivuilta kohdasta, jossa ammattilaiset kertovat "cutting" -vaiheestaan, eli valmistautumisesta kisoihin. Viimeiset rasvat pois, mutta lihaksia yritetään säästää.

      -VT

      • Kynäniska

        mikä hyöty on kahden viikon dieetistä ylipäätään? saat ehkä kilon pari putoamaan painosi mutta sitä ei juurikaan kukaan huomaa.

        toki voit koittaa vetää viimesen päälle tiukaksi esim. natrium-kalium tasapainoa säätelemällä (suolat pois viimesellä viikolla), jolloin elimistön nestemäärä tippuu. vielä lisäksi voisi ottaa jotain diureettisen vaikutuksen omaavia piristeitä, esim. kofeiinia.

        mitä luulet tuolla voittavasi, jos pelkästään juhlia varten dieettaat? miksi ei ennemmin vaikka salitreeniä ennen juhlia, jolloin paikat hieman "pumpissa" vartalo saisi enemmän muotoja niihin lihaksiin ja rasvatkin näyttäisivät matalemmilta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      21
      5238
    2. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      30
      3399
    3. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      36
      3267
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3201
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      40
      3123
    6. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      115
      2851
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2611
    8. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      122
      2102
    9. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      48
      2068
    10. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      140
      1906
    Aihe