Minulla on Dedra 2.0 i.e. vm. -92 aj. n. 130000km. Nyt kävi silleen, että
lämmityslaite ei puhalla lämmintä ollenkaan, vain kylmää tulee, tuuletin
kyllä pyörii. Olin jossain vaiheessa kuulevinani jonkinlaisen 'pamauksen'
jostain kojelaudan takaa ajellessani, ihan kuin lämppärissä jotain läpsähti.
En heti tajunnut mitä tapahtui, mutta nyt sitten ei lämmintä tule enää.
Laite on niitä digitaalisia malleja ja aiemmin lämmön suuntauksessa ollut
vika korjaantui itekseen. Ei nimittäin niillä suuntausnappuloilla (muilla
kuin lämpötilan napilla) ollut mitään vaikutusta. Puhalti kaikista räppänöistä
vähän. Nyt se taas toimii, mutta tilalle tuli tämä lämpöjuttu; näin ei voi
talvella ajella.
Osaisiko kukaan arvailla mikä on, olisi helpompi viedä pajalle jos tietäisi vähän
mitä pitää tehdä?
Toiseksi: On alkanut vaivaamaan rengasmelu. Luulin, että vanhahkot GoodYear 50mm
profiilin renkaat vanhuuttaan ujeltavat, mutta uudehkoilla talvipyörillä
on sama vaiva. Olisko jonkun pallonivelen-, raidetangon-, tukivarren- tai
jonkun muun kumipuslan vanhuus syynä, että pääsee rengasäänet runkoon ja
sisälle. Auto on ollut mulla 6v. ja ainuttakaan niveltä ei ole vaihdettu,
vain iskunvaimentajat. Eturenkaista ujeltaa eniten.
Ensin luulin, että vikana ovat vain vanhat renkaat, mutta on kyllä joku
muukin, mikä mättää..??
Jos jollain on joku käsitys em. jutuista, niin voisiko heittää parilla rivillä.
Lancia Dedra - lämmityslaite
5
758
Vastaukset
- Kerran korjannut
Mulla on theman testiohjeet, millä saa yleensä selville, onko sähköisissä osissa jotain vikaa.
Laita sähköpostiossu jos tarvit niitä. - vaijeri
säätöluukusta irronnut siellä kojelaudan alla?
- aaaa
Voi olla, että sähkömoottori mikä säätelee lämpöä on palanut tai sitten vaan jumissa, ei ole mikään mahdoton homma purkaa kojelautaa että pääsee käsiksi kyseisiin laitteisiin. Itse kyllästyin puljaamiseen ja vaihdoin koko lämmityslaitteen manuaaliseen.
- r1150r
Kahdella Dedralla olan ajanut vajaa 6 vuotta. Edellisestä piti hirttää sisäkierron läppä aukiasentoon kun moottori meni jumiin ja jäi kiinniasentoon. Eli poistin toiminnasta.
Pari kertaa on tullu vain kylmää mutta korjaantuivat itsestään.
Onkin joskus kyllmännyt että mitä tekee jos tule isompi häikkä, Vaihtaminen manuaaliseen on hyvä ratkaisu vaikkakin tyyli kärsii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23508Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1003336"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin542836IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-572632Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922465Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭441817Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä221309- 961268
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3461132Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll161033