-toisella planeetalla
-rinnakkaisessa universumissa
-ihmisten keskellä
-sisäisesti sinussa
-siellä missä on rakkautta
-korkeammassa ulottuvuudessa/ tiheydessä
-astraalimaailmassa
niin...Missä on taivas ?
--
heisielu
-rinnakkaisessa universumissa
-ihmisten keskellä
-sisäisesti sinussa
-siellä missä on rakkautta
-korkeammassa ulottuvuudessa/ tiheydessä
-astraalimaailmassa
niin...Missä on taivas ?
--
heisielu
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ihmisten päässä ja kuvitelmissa.
Oikea taivas on kun kävelet ulos ja katsot ylöspäin .
Muita taivaita ei ikävä kyllä ole kuin jonkun haaveissa ja tarinoissa mutta ne ovatkin viattomia satuja.
Raamattu opettaa ettei Jumala asu meidän tuntemassa universumissa. Tämä meitä ympäröivä galaksien, tähtien ja planeettojen ympäröivä maailma on meitä ympäröivä todellisuus. Jumala asuu henkitaivaivaissa, joka ei siis ole osa meidän tuntemaaa maailmankaikkeutta.
Koska Jumala on henki, hän asuu näkymättömyydessä. Johannes 4:24.
Minusta voidaan kuitenkin todeta, että Jumala asuu taivaassa, näkymättömyydessä, jota emme voi optisesti nähdä tai havaita rajoittuneilla aisteillamme. 1. Korinttolaisille 15:44.
Jumala on kuitenkin yhtä todellinen kuin taivaan ihmeelliset tuikkivat tähdet. Hänellä on ikuinen ihana tarkoitus meille. Siksi kannustan keskustelemaan hänen kanssa ja kuuntelemaan Jumalaa joka päivä. Joka kerta kun avaat Raamatun silloin keskustelet Jumalan kanssa.
"Joka kerta kun avaat Raamatun silloin keskustelet Jumalan kanssa."
Tarkoittanee että joka kerta kun avaa aku ankan taskukirjan keskustelee akun kanssa tämä on kaikessa ilkikurisuudessaan totta ja kirjoittaja on oikeassa .
Sanot jumalan olevan yhtä todellinen kuin taivaan ihmeelliset tuikkivat tähdet. Todista se. Tiede etsii ja löytää ja katsoo pidemmälle kuin koskaan ennen. Te uskovaiset katsotte vain taaksepäin sinne raamatun aikoihin. Koska mitään muuta "todistetta" teillä ei ole kuin se vanha satu kirja.
Noin se yhteisymmärrys löytyy kiperissäkin kysymyksissä.😊
Tuossa on maapallon taivas, missä pilvet kulkee ja lentokoneet lentää
Maapalloa lähin tavaankappale on Kuu, joten taivas alkaa Kuun etäisyydeltä ja ulottuu kaikkiin tähtiin asti. Tähdet ovat myös taivaankappaleita.
Eiköhän Tuomaan evankeliumi anna parhaimman vastauksen.
"Jotkut sanovat että Jumalan kuningaskunta on taivaassa, mutta silloinhan linnut ehtivät sinne ennen teitä. Jotkut sanovat että se on meressä, mutta silloinhan kalat pääsevät sinne ennen teitä." Jeesus selittää, että Jumalan kuningaskunta on sinussa itsessäsi ja sen huomaat kun saavutat hengellisen ylösnousemuksen/valaistumisen.
"Oppikaa tuntemaan itsenne ja oppikaa tuntemaan jumala".
Tarkoittaako tuo, että paratiisia ja taivaan valtakuntaa ei ole edes olemassa. Pelkkä arkinen maanpäällinen elämä.
Jumalan on oppinut tuntemaan tyhjentävästi, jos ymmärtää mikä on tyhjä joukko.
Tuomaan evankeliumi antaa ymmärtää, että taivas on sama kuin nirvana tms.
Uskovaiset on levittäneet sellaista propagandaa että taivasten valtakunta olisi muka tuolla taivaalla. Rukoillessakin notkut tuijottaa taivaalle. Vaan on olemassa tuonpuoleinen joka on tuossa mrifän vierellämme ja ympärillämme -verhon takana.
Sinne astraalimaailmaan "tuonilmaisiin" joudumme kaikki joskus. Joku pitemmäksikin aikaa ja taas toinen muutamaksi päiväksi meidän ajassa laskettuna.
Jotkut, meidän. Korj.
Astraalimaailmaa ei mainita missään paratiisikertomuksissa, vaan paratiisi tai taivasten valtakunta on ollut maapallolla sijaitseva puutarha.
VT:n paratiisikertomuksessa on niin paljon yhtymäkohtia muinaiseen sumerilaiseen paratiisikertomukseen, että voidaan sanoa että sumerilainen versio on alkuperäinen ja oikea.
Paratiisi Dilmun sijaitsi Bahrainin saarella Persianlahdella. Sen keskellä kasvoi Elämän puu, joka on varmaankin hakattu polttopuiksi jo kauan aikaa sitten.
Nyt tarvittaisiin taas niitä todisteita. Muuten menee taas satukirja horinaksi. Todisteita ihmiset todisteita. Näyttäkää, kyllä ihmiset katsoo!
Taivas on ajattomuudessa. Sekuntiviisarin pitämässä pienessä tauossa. Taivaaseen pääsee kun irtautuu ajasta.
Ulkoavaruudessa atomikello toimii hiukan nopeammin, ja hidastuu Maan painovoimakentässä.
Kyllä sitä pääsee/joutuu maan alle, kun irtaantuu ajasta. Siitä asiasta on lukemattomia paikkansa pitäviä havaintoja, sanokoon uskikset mitä vaan.
Aika ja aikaan samaistunut mieli on luonut maallisen tomumajasi kyseiseen kuosiin. Kun aikaan samaistunutta mieltä ei ole, vapautuu kaikki ajan luomat kahleet.
Elä? Niinkö tuo menee..
Toivottavasti taivas olisi kaikissa noissa aloittajan mainitsemissa paikoissa !
1.Säilytämmekö identiteettimme taivaassa vai yhdymmekö Jumalaan?
2. Kulkeeko aika taivaassa samoin kuin maanpäällä vai onko se toisenlaista "ikuista aikaa"?