Fuck buddy jutut lisääntyy
Anonyymi
55<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Panosuhteet lisääntyy ihan siitä syystä että nykyään tavismiehen on lähes mahdotonta löytää tavisnaista. Naisten hypergamian takia miehillä ei ole mitään syytä alkaa parisuhteeseen koska eivät saa omantasoistaan naista.
Konkreettisena esimerkkinä vaikka kroppatasot. Nettideiteissä useimmat naiset jotka kiinnostuvat ovat pullukoita, itsehän en sellaiseen koskisi kepilläkään, mutta voin uskoa että joillekin miehille tulee houkutus seksinpuutteen vuoksi panna sellaista.
Jos mies saisi omantasoisen perusnätin omanikäisen hoikan naisen niin ei sellaiselle olisi mitään järkeä ehdottaa panosuhdetta.
Itse oon nätti ja hoikka nainen, en halua seurustella, joten fb-juttu on mun valinta.
Heteromiehet on ainoa ihmisryhmä, jotka pitää itseään paremman näköisinä kuin mitä oikeasti ovat.
Heteronaiset, homot ja lesbot näkevät itsensä realistisemmin tai jopa negatiivisessa valossa.
Heteromies se näkee peilissään upean hunksin, vaikka tosiasiassa olisi miten pieni, ruttuinen ukonrähjä tahansa :)
Ei ole, naiset ovat ainoa ihmisryhmä jotka eivät myönnä rumuuttaan. Heteromies myöntää sen kyllä ylpeästi kuten moni julkkismies on tehnyt.
Naiselle, jopa iäkkäälle, rumuutensa myöntäminen on kova paikka.
Rumuudesta puhuminen on vain typerää ja älyvapaata.
P*skapuhetta:
"Heteromies on kaikkia muita ihmisiä tyytyväisempi omaan ulkonäköönsä, paljastaa laaja uusiseelantilainen tutkimus(siirryt toiseen palveluun). Naiset, olipa heidän seksuaalinen suuntautumisensa mikä tahansa, ovat paljon tyytymättömämpiä ulkonäköönsä sekä kehonsa kokoon ja muotoon. Myös homo- ja biseksuaalit miehet ovat heteromiehiä kriittisempiä omaa ulkomuotoaan kohtaan." Yle
Ennen oli kaksi, tällä hetkellä yksi.
Ja olen hyvin tyytyväinen järjestelyyn🙂
On! Luotettava vanha ystävä, joka myös on sinkku. Ei näin korona-aikana voi yhden illan hoitoja harrastaa
Ei ole. En tykkää sellaisesta.
Lisääntyy naisten takia koska naiset ei halua seurustella ja muuttaa yhteen miehen kanssa. Oon huomannut että naiset tekee itse alotteita enemmän ja ehdottavat vaan seksi juttuja.
Itselle tuollainen fwb tai fuck buddy järjestely ei toimis, mutta mä ymmärrän kyllä täysin miksi tollaset lisääntyy. Oon itekin huomannu omassa ystäväpiirissä, että vähintään kiinnostus tollaseen järjestelyyn on lisääntyny. Miesten todellisista tuntemuksista noissa kuvioissa en tiiä, kun en oo miesten kanssa tollasesta jutellu. Ainakin moni nainen taas ei varsinaisesti kaipaa parisuhdetta, eikä todellakaan halua yhteisasumista. Säännöllistä seksiä voi kuitenkin haluta, eikä yhden yön jutut kiinnosta. Erillissuhdekin monille varmasti kelpais, mutta itelle ainakin tullu tunne, että toimivaa sellasta voi olla aika vaikee löytää.
Itelle toi ei tosiaan sopis, koska mä kaipaan tunteita mukaan.
"Itelle toi ei tosiaan sopis, koska mä kaipaan tunteita mukaan."
-Just tämä.
Teoriassa erillissuhde taas on jo tässä iässä itselleni varsin houkutteleva vaihtoehto, kun on tiiviisti asunut yhdessä parisuhteissaan käytännössä parikymppisestä. Toisaalta en ole kärsinyt yhdessä asumisestakaan. Onnistuu sekin, nytkin.
Mä siis tosiaan ihan ymmärrän niitä ystäviäni, joiden mielestä fb järjestely olis hyvä. Tietysti itselläkin on niitä hetkiä, jolloin toisen läheisyys olis lähes taivas. Tollasessa fb järjestelyssä se olis kuitenkin vain seksiä. Ihan pelkkää seksipartneria mä en kaipaa niin paljoa, että tohon lähtisin. Pelkät himoni saan kyllä itekin kuriin. Sen sijaan sitä ihan oikeeta läheisyyttä ja vieressä nuhjaamista mä kaipaan. Sitä taas tollasessa järjestelyssä juurikin ei oo tarjolla. Sitäpaitsi ... mä alan välittää vaikka ihan vaan työkavereistani, jos vietän niiden kanssa tarpeeksi aikaa. En nyt tietenkään parisuhdemielessä, vaan ihmisinä ja haluan heille hyvää jne. En mä pystyis olemaan kehittämättä minkäänlaisia tunteita sellasta ihmistä kohtaan, josta pitäisin kuitenkin riittävästi päätyäkseni seksiin hänen kanssaan. Ei onnistuis multa ikinä. Enkä mä edes koe sitä kauhean suureksi viaksi itessäni. Musta se on ihan positiivinen ominaisuus.
"Enkä mä edes koe sitä kauhean suureksi viaksi itessäni. Musta se on ihan positiivinen ominaisuus."
Ei se mikään vika olekkaan. Päinvastoin mun mielestäni, positiivinen ominaisuus todellakin.
Ymmärrän minäkin, että ihmiset kaipaa läheisyyttä, mut kuten sanottu fb on vain seksiä ja jos tunteetkin on itse perkele, niin robotit hommissa.
" Ihan pelkkää seksipartneria mä en kaipaa niin paljoa, että tohon lähtisin. Pelkät himoni saan kyllä itekin kuriin."
-Prikulleen samoin täällä.
"Sen sijaan sitä ihan oikeeta läheisyyttä ja vieressä nuhjaamista mä kaipaan."
- Sama homma. Pärjään ilman seksiä, vaikka lopun elämääni oman käteni varassa, mutta toi nuhjaaminen, läheisyys, toisessa kiinni oleminen ja tunteilu jos uupuu, se ahdistaa jos joku ahdistaa. Mikään ei voita sitä tunnetta, kun käperrytään toisiinsa kiinni tai halataan ja silitellään, nuhjataan nenät, kyljet ja navat vastakkain. Pelkkä tunteita välittävä katse jo saa voimaantumaan ja sydämen läiskymään lämpimästi.
Olen aina sillä mielellä että jos tykkään naisesta niin haluan parisuhteen. Viimeks viime vuonna minulla oli 35 v naisen kanssa fuck suhde mutta se muuttikin pois paikkakunnalta sitten ja se juttu jäi.
F-buddyily on loistava systeemi! Friend with benefits-kuviossa saa parisuhteen hyödyt ilman niitä haittoja. Perinteinen parisuhdemalli ei itselle sovi joten on todella kätevää kun voi pitää yhtä f-buddyä aikansa ja vaihtaa tarvittaessa uuteen.
Ei ole. Nykyisessä kämpässä ei ole edes parisänkyä, mihin sen fb:n laittaisi?
Hmm, teoriassa mahdollinen, käytännössä en olis onnellinen tuollasessa suhteessa.
Ei ole kokemusta moisesta, mutta en usko tuollaiseen edes pystyväni henkisesti kuolematta pystyyn. En tykkää muutenkaan ajatuksesta I just use you. Ihmisten käyttämisestä tarpeiden tyydyttämiseen.
Joten kuollut idea.
Ei mun fb mikään I just use you suhde ole. Aika mustavalkoinen maailmankuva sulla.
No mikäs se sitten on?
"Fb:n kainaloon ei käperrytä television ääressä tai käydä pitsalla. Kiintymys, rakkaudenosoitukset ja yhteinen ajanvietto eivät kuulu tällaiseen suhteeseen."
-Kyllähän toi ihan perseeltä kuulostaa. Pelkkää panemista, niin onhan se pelkkää käyttöä.
Aikuinen ihminen ja noin kyvytön ymmärtämään elämän, ihmisten ja tilanteiden monimuotoisuutta....Sun sielu kiertää oppimassa vielä kauan!
Entäs se vastaus kysymykseeni? Mitäs se sitten on?
Ei mun tarvi kaikkea typerää ymmärtää hienona juttuna.
"Tarkoitus on vain tyydyttää molempien tarpeet kummankin suostumuksella ja yhteisillä pelisäännöillä. Seksisuhde ilman sitoumuksia voi jatkua saman ihmisen kanssa vuosia. Usein siihen asti, kunnes toinen tai molemmat päätyvät tahoillaan parisuhteeseen."
-Käyttösuhde. Eli mun näkökulmasta pelkkää persettä koko touhu.
Mun sielu keskittyy rakastamaan ihmistä päästä varpaisiin, eikä pelkkää persettä. :D
Ei kiinnosta alkaa sivistämään sua. Sun teksteistä näkee tasan sun mustavalkoisen maailmankuvan, ja tollaset ihmiset on niin aivopestyjä, että energian hukkaanheittämistä alkaa vääntämään rautalangasta. Senpähän vaan sanon että harmaan eri sävyt on äärimmäisen kiehtovia. Et sä sitäkään ymmärrä.
Ei mun tarvi ymmärtää mitään tuollasta perseen päälle perustuvaa. Mua kun ei kiinnosta ihmiset joille toinen ihminen on vaan perseen antaja.
Sivistyksestä tuo kuitenkin on kaukana.
Kai sä ymmärrät edes sen, että kuvaat vain omaa suhtautumistasi? SINÄ kohtelisit fb:ta vain perseenä, SINÄ olisit kylmä sellaisessa suhteessa.
No artikkelin tekstiä lukiessa eipä siinä mitään lämpöä mainittu. Paitsi, että jos tulee tunteita heti poikki.
Mitä sä minuun takerrut? Mua ei kiinnosta seksi pelkän seksin takia. Eikä fb suhteet eikä ihmisetkään, jotka olis minusta kiinnostuneet vain panona. Joten mikä ongelma?
Jos sinä tykkäät parempaa ootellessa nylkytellä jonkun kanssa nylkyttele. Itse pitäydyn mielummin suhteessa missä saa osakseen tunteitakin, yhdessä oloa ja kiintymystä. Ts. parisuhde. Muita suhteita en edes harkitsis.
"Eikö fb-suhde ole kylmä ja seksi pitkän päälle tunnetasolla köyhää, jos ei ole kiintymyksen ja rakkauden tunteita?
– Minulle seksuaalisuus on tärkeää, mutta tällaisen (fb-kaverin) kanssa se on vain halujen tyydyttämistä. Kun tekee mieli, soitellaan puolin ja toisin, mutta eihän sillä ole mitään tekemistä parisuhdeseksin kanssa, Sanna sanoo."
-Munlaiselle tunteilijalle tuollanen on mekaanista ja nimenomaa kylmää, missä tunteet on kuin spitaali. Ei tuu mitään halujakaan, jos ei saa tunteillakaan. Pitäköön tunkkinsa.
Tartuin tuomitsevaan asenteeseesi. Halujen tyydyttäminen on silti hellää ja nautinnollista, vaikkei se parisuhdeseksiä olekaan. Olet tekopyhä: olet täällä ketjukaupalla vaatinut suvaitsevaisuutta seksuaali-identiteettiäsi kohtaan, mutta itse tuomitset sinun maailmankuvaasi sopimattomat ihmiset ja eri tavat toteuttaa omaa seksuaalisuuttaan. Todella tekopyhää.
No sä ymmärsit sen niin. Kun totesin vain kantani.
"Hmm, teoriassa mahdollinen, käytännössä en olis onnellinen tuollasessa suhteessa.
Ei ole kokemusta moisesta, mutta en usko tuollaiseen edes pystyväni henkisesti kuolematta pystyyn. En tykkää muutenkaan ajatuksesta I just use you. Ihmisten käyttämisestä tarpeiden tyydyttämiseen.
Joten kuollut idea."
Mikä tuossa oli tuomitsevaa?
Sen sijaan en puhunut sanaakaan kommentissani sun suhteesta mitään ja silti sä koit tarpeelliseksi nuijia mut mustavalkoiseksi?
" Ei mun fb mikään I just use you suhde ole. Aika mustavalkoinen maailmankuva sulla."
Kumpikohan se oli päällekäyjä?
Haista home.
En ole vaatinut mitään. Ikävää jos susta sille tuntuu.
Mulle tuollanen fb nyt vaan on perseestä, jo ideana. Koita kestää.
What ever. Ite aloitti homenokka aukomaan.
Ööö, eikö tuo "perseen antaja" ole aika karkeasti sanottu?
Omien havaintojen ja tutkimusten perusteella sanoisin, että fb:t merkitsevät toisillensa paljon enemmän kuin pelkkää persettä. Fb:n (ehkä) astetta lämpimämpi muoto on "ystävä seksillä", josta tuolla alempana kirjoitin.
Myös ihan perinteisessä avioliitossa voidaan olla toinen toistensa fb.itä. Eli asutaan yhdessä, mutta ei kovinkaan toimita yhdessä (molemmilla omat mielenkiinnon kohteet, ystävät, jne) - seksi kuitenkin toimii ja kaikki se minkä pariskunta kokee suhteessaan merkitykselliseksi.
- Sheena
"Olet tekopyhä: olet täällä ketjukaupalla vaatinut suvaitsevaisuutta seksuaali-identiteettiäsi kohtaan, mutta itse tuomitset sinun maailmankuvaasi sopimattomat ihmiset ja eri tavat toteuttaa omaa seksuaalisuuttaan. Todella tekopyhää."
-Sä varmaan hyväksyt sitten pedofiilitkin ja eläintennussijat eri tapoina vaan toteuttaa seksuaalisuuttaan, sen varjolla kun fb:nkin? Jos et, niin etkö ole tekopyhä?
Voi olla, mutta artikkelissa se esitettiin niin, ettei tunteille ole sijaa. Sitähän mä kritisoin, jos suurennuslasilla luetten.
Eikö kannattaisi kritisoida artikkelia eikä kenenkään persettä?
Artikkelit ovat erityisen usein erityisen kapeakatseisesta näkökulmasta kyhätty. Itseasiassa tutkivan journalismin taso on laskenut roimasti nettiuutisten myötä.
- Sheena
Sitäpä sitä, siinä kun asia esitetään juuri niin, että persettä pelkästään.
Ja toki kritisoin myös niitä jotka on kuten artikkelin sanoma. Pelkkää persettä, ei tunteita nada.
Zero.
Kovasti nyt sanotaan, että kyllä niitä tunteitakin on fb suhteessa, no sittenhän mä puhun siitä tunteettomasta fb touhusta, joka on perseestä mun mielestä. Ja mielipide pysyy.
Lillis ja Jiimen on fuck buddyja;)))
AsianVierestä
Jaa. Mitä reaktiota tällä kertaa odotetaan? Pitäiskö heittäytyä mahalleen itkemään? Riehua? Toivottaa onnea? Kiljua riemusta? Mistä trolli tulisi iloiseksi? Jokuhan oletus tässä takana on, kun mulle osoitetaan tällainen heitto.
Ou wau, trendikästä ja nykyaikaista, vahvan naisen merkki, kelpaako?
Mä ajattelin lähteä kuntoutukseen, jääkää te miettimään sillä aikaa seuraavaa peliliikettä. :)
Morjes.
Niin lisääntyy koska naiset ei halua sitoutua. syntyvyys laskee myös.
Saa laskeakin, maapallo ei kestä edes tätä ihmismäärää.
Naisella saa olla fb suhde vain dildonsa kanssa. Ja se onkin naisen mielestä parempi seksikumppani kuin yksikään mies, varsinkaan sellainen minkä nainen voi saada eli tavallisen kaljamahan.
No sehän mukavaa.
Noo. Voisi sanoa, että ex-mieheni oli ennenkaikkea fb.
Mutta se ei nyt tainnut olla mitä tässä haettiin.
Joo ei, ehkä tai kyllä 🤣. Ihmisillä nyt on muutenkin aivan eri käsitys siitä mikä tai millainen fb suhde voi olla. Oikea vastaushan on jokaisella, jolla fb suhde on.
Itse olen törmännyt ihmisiin, joilla on "ystävä seksillä". Siinä siis on sekä tunnetta että seksiä. Toisaalta jonkinlaisia tunteita on fb suhteissakin. Ei vain sellaisia perinteisesti romanttisena pidettyjä tunteita.
- Sheena
Miksi artikkeli sitten korostaa, että jos tunteita tulee suhde poikki?
Antaa väärää mielikuvaa oikein painomusteen muodossa.
Edelleenkin tuntuu hassulle, että miksi ei voisi sitten olla ihan joko platonisesti kavereita tai seurustella avoimesti. Itse ajattelisin, että olisi kurjaa olla joku korvike paremman puutteessa, parempaa odotellessa.. Sitten voi heivata tuosta vaan kun ei enää kiinnosta. Mutta olenkin kai vanhanaikainen ihminen. Loppuuko se ystävyyskin siihen panemisen päättymiseen vai mitä tapahtuu?
Kai ne jää facebookkiin, puhelimen tietoihin ikään kuin hätäpäivystäjiksi. Kun hätä yllättää tilataan seksipalvelut paikalle tyyliin pizzataxi. :)
En tiiä, outoa touhua. Rusinoiden nyppimistä pullasta.