Hallitys ryssi koronatilnateen moneen otteeseen

Eivät osaa, kykene tai halua hallitamaamme rajaliikennettä jne. Koronaan kuolleiden tai vammautuneiden veri on hallituksemme idioottien käsissä.

https://yle.fi/uutiset/3-11810632
27<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Mitä muuta odotit?

Äänestä
  • Että saisi jotain vastiketta sille, että Marinin naama koristaa mm. Timen kansilehteä... taitaapa Marinin ainoa todellinen saavutus olla siellä jalkojen välissä.

    Niin kyllästyttää jo tämä nykyinen intersektionaaliseksi äkkiseltään muuttunut maailma.

    Äänestä

Eikä ryssiminen ole vielä loppunut ollenkaan.

Äänestä

paskin hallitus koskaan, tyhmät eläkeläsiet saisivat kuolkaa koronaan niin saadaan järkevien äänet esille.

Äänestä
  • Marin ja Kiuru syyllisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Marin ja Kiuru syyllisiä.

    Kepu Lintilä ja Rkp:n Hensriksson ovat vaatineet että ulkomaisella halpatyövoimalla pitää olla vapaa liikkuvuus Suomeen.

    Äänestä

Eihen ihmisten tarvitse välittää itse. Odotetaan vaan, että hallitus tekee sen ihmisten puolesta.
Täällä on liian vähän ihmisiä kuollut koronaan. Suuri määrä kuolleita saisi kansan ajattelemaan, että voisiko tehdä jotain itse.

Äänestä
  • Iso osa ottaakin vakavasti, mutta ei näköjään enää tarpeeksi iso osa, ja hommahan oli jo kerran hyvällä tolalla, kunnes hallitus ryssi sen pitämällä rajoja auki kerran toisensa jälkeen ja lennättämään ja olemaan vielä kunnolla testauttamatta maahan saapuvia ihmisiä.

    Totaalisen hampaatonta ja edesvastuutonta menoa.

    Äänestä

no, valitettavasti persut ovat tuhonneet Suomen, syynä persujen neliraajajarrutus valiokunnissa kaikissa asioissa. Kiitä sinäkin luojaasi ettei persut ole nyt pääministeripuolueena, koko kansa olisi kuollut halla-ahon kynsissä.

Äänestä
  • Mitä ihmettä sinäkin taas höpiset? Persuthan olivat - Halla-aho etunenässä - kovaan ääneen vaatimassa kovempia koronatoimia alusta lähtien. Olkoonkin, että sielläkin joukossa on muutama spede, jotka vievät huomion kokonaiskuvasta.

    Äänestä

  • Persut ovat halunneet järkevämpiä rajoituksia, ei omituista poikkoilua. Persut alunperin viime vuoden alussa koronan ensi merkkien tullessa näkyviin herättelivät hallitusta toimimaan.

    Äänestä

  • Oikeassa olet.

    Äänestä

Vihervasemmisto tämän maan on tuhonnut, lähettää rokotteita ja miljardeja kokoajan maan ulkopuolelle.

Äänestä
  • Äänestäjät(demarit, vihreät, vasemmisto, feministit) sen lopulta viime kädessä tuhoavat, samoin kuin federalistit(kokoomus, RKP).

    Äänestä

  • Hallituksen aatehörhöt ovat vitkastelleet ulkorajojen valvonnassa ja kontrollissa koko ajan, siksi korona muunnoksineen on päässyt Suomeen tuemaan ja leviämään laajalle. Eivätkä maahanmuuttajat ole noudattaneet suosituksia.

    Äänestä

  • Hallitus on sössinyt ulkorajojen valvonnan ja kontrollin kanssa oikeusaatehörhöilynsä takia. Se on kuin takiainen vihervasemmiston mielessä ja se pilaa kaiken. Suomi kärsii siksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hallituksen aatehörhöt ovat vitkastelleet ulkorajojen valvonnassa ja kontrollissa koko ajan, siksi korona muunnoksineen on päässyt Suomeen tuemaan ja leviämään laajalle. Eivätkä maahanmuuttajat ole noudattaneet suosituksia.

    Kepu Lintilä ja Rkp:n Henriksson ovat halunneet pitää vapaan liikkuvuuden Suomeen ulkomaiselle halpatyövoimalle.

    Äänestä

Pareminhan Suomi on hoitanut tämän kuin monet muut maat.

Vai onko näkynyt saman verran kuolleita kun viime sodissa?
Onko Suomessa jossain käytössä ulkonaliikkumiskiellot?
Onko Suomessa pakotettu käyttämään maskia ison sakon uhalla ja jopa vankeudella jos jää jatkuvasti kiinni?
Onko Suomessa kielletty liikkumasta alueelta toiselle ja jota armeija valvoo?
jne...

Teistä suomalaisista on tullut ihme vinkujia ja valittajia vaikka siellä on asiat loistavasti.

Äänestä
  • No ei tuu paskemmin hoidettua mieleen mistään muusta maasta. Ehkä joku kongo mutta sekin taitaa hoitaa hommaa paremmin

    Äänestä

  • Suunta ei ole kuitenkaan parempaan päin tällä hetkellä, ei tosiaankaan.

    Nyt olisi aika kunnon toimenpiteille, että saataisiin kesään mennessä tilanne taas ihanteellisesti enemmän haltuun.
    Alkaa olemaan melko kypsää tämä jahkaaminen jo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suunta ei ole kuitenkaan parempaan päin tällä hetkellä, ei tosiaankaan.

    Nyt olisi aika kunnon toimenpiteille, että saataisiin kesään mennessä tilanne taas ihanteellisesti enemmän haltuun.
    Alkaa olemaan melko kypsää tämä jahkaaminen jo.

    Niin pitäisi niin pitäisi mutta kun pysty eikä kykene kun ei kukaan tiedä kenen liikavarpaille astuu jos pistää kovan kovaa vastaan ja se sattuu. ihan pirusti, joten annetaan vaan suosituksia ja jotain sulkuja joille ei ole mitään tehoa.
    Tämä tauti ei tällä menolla lopu ikinä ja ne rokotuksetkin ? niin missä ne suuren ja mahtavan EU:n tilaamat rokotteet mahtavat seikkailla.

    Äänestä

Maailman paskin hallitus suomessa!

Äänestä
  • Kokemattomin!

    Äänestä

  • Ei se paskin ole, mutta kieltämättä kyllä ainakin yksi omituisimmista; ihmeellistä haahuilua ja hyväveli-kerhoilua, jossa otetaan kaikki kaverit ja aatetoverit ennennäkemättömäksi avustaja-armeijaksi ja melkoista päättämättömyyttä - paitsi pakolaisasioissa ja identiteettipolitiikassa...

    Silti näitä jaksetaan kehua ja hehkuttaa joka käänteessä mediassa, vain sen takia että sattuvat olemaan naisia. On siinäkin meriitti!

    Äänestä

Onhan tuossa tietysti taipaleen varrella tunarointia ollut. Mutta kokonaistunaroinnin määrä on pitänyt Suomen kokonaistilanteen kuitenkin yhtenä parhaista koko Euroopassa.
Rajatarkastuksissa ja koko matkailijoiden ja työmatkalaisten matkustusprosessissa olisi ollut paljonkin parantamisen varaa. Monien maiden käytössä oleva systeemi olisi aivan järkevä Suomessakin, toisi myös tuloja kärsineelle hotellisektorille ja keventäisi veronmaksajien rasitetta matkailijoiden terveystarkastuksissa:
2 tai 3 viikon pakkokaranteeni kaikille maahan tuleville, myös suomalaisille. Karanteeni viranomaisten määräämissä hotelleissa, joissa karanteeniin määrätty maksaisi koko majoituksensa ja huoneisiin kannetut ateriat, sekä testauksen sekä karanteenin alkaessa, että päättyessä, viimeisen testituloksen valmistuttua, terve menoa...
Esimerkiksi Kiinassa ja Vietnamissa lähes kaikki tartunnat koko maassa todetaan juuri yllä kuvattujen karanteenien aikana, jolloin maan sisäiset tartunnat ovat käytännössä nollissa. Lisäksi systeemin hyvä puoli veronmaksajien kannalta on se, että matkailija tai työmatkustaja maksaa kaikki kulut, jota hänen karanteeninsa ja testaamisensa aiheuttaa. Todennäköisesti Helsingin hotellit olisivat todella tyytyväisiä myös asian business-puolesta.

Äänestä
  • Kepu Lintilä ja Rkp:n Hensriksson ovat vastustaneet hallituksessa tiukempia rajatarkastuksia koska ovat halunneet ulkomaiselle halpatyövoimalle vapaan liikkuvuuden.

    Äänestä

Ei voi tehdä mitään kun on ne vaalit. suomen politiikka on niin lyhytnäköistä että hirvittää. Ei osata ajatella pidemmälle. Aina jotkut vaalit tulossa eikä uskalleta tehdä mitään galluppien pelossa. Virkamieshallitus nyt kehiin ja äkkiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eivät osaa, kykene tai halua hallitamaamme rajaliikennettä jne. Koronaan kuolleiden tai vammautuneiden veri on hallituksemme idioottien käsissä.

https://yle.fi/uutiset/3-11810632

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu