Mieheni käyttää minua hyväksi

Mieheni kiristää minua rakennustöillä.Omakotimme ei ole vieläkään valmis.Siinä on vakavia sähköteknisiä puutteita ja työt jätetty kesken.Ollut jo yli 10 vuotta.Mikään keskustelu viimeistelystä ei auta.Olen hänen mielestään hullu jos nostan ko.asiat esille.Tuotteetkin ovat muuttuneet niin paljon että enää ei saa samaa sarjaa.Pelkään joskus henkeni puolesta kun hän on niin välinpitämätön.
6146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ero?

Äänestä
  • Ikinä et saa eroa minusta et ikinä saa olla kenenkään kanssa sillein ja ikuisesti olet vain minun ikioma rakkaus

    Äänestä

Miehesi ei saa mitään aikaan, hommat ovat seisseet yli 10 vuotta.
Shkötöitä saa tehdä vain ammattitutkinnon suorittanut. Ilmeisesti miehesi on sähkömies.
Sinä et tee mitään, miehesi ei tee mitään, ammattilaisia ette osaa kutsua paikan päälle. Sinä kitiset tyhjän panttina, että miehesi kiristää rakennustöillä.
Miten se kiristää? Olemalla laiska?

Jos teillä on uudisrakennus, sen pitää valmistua luvassa määritettyyn määräaikaan mennessä.
Jos teillä on vanha kämppä jota remppaatte ja himassanne sähköt hapsottaa miten sattuu jännitteellisenä, niin menet sinne sähkötaululle ja nappaat sulakkeet irti.
So simple. Ei tule kellekään sähköiskua eikä tulipaloa minnekään. Sitten soitat sähköasennusliikkeeseen ja kutsut ammattimiehet paikalle. Ne tekee duunit ja sinä maksat.
Mikäli teillä repsottaa muutkin paikat samalla lailla kuin sähköt, niin ei muuta kuin opettelet käyttämään työkaluja ja ryhdyt tekemään. Muista kuitenkin että LVI-töitäkään ei amatöörit saa tehdä. Ota siihenkin joku joka tietää mitä tekee.

Jos et halua asua keskeneräisessä talossanne, etkä halua itse tehdä mitään, muuta muualle. Vuokraat asunnon jostain, pakkaat kassisi ja lähdet.

Jotenkin tuntuu, että sinä ja miehesi, te ansaitsette todella toisenne. Vakka on kantensa valinnut.

Äänestä

Kaipa nyt aikuinen nainen osaa itsekin tilata sähkömiehen tekemään työt jos ukko ei saa aikaiseksi. Eikä niitä nyt periaatteessa saa tehdäkään kun ammattilainen. Ja ota kunnon palovakuutus kohta tönö tulessa. Kun hommat jätetään puolitiehen.

Äänestä
  • Se on sähköasentaja ei mikään sähkömies/ nainen. LVI asentaja ei putkimies/ nainen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se on sähköasentaja ei mikään sähkömies/ nainen. LVI asentaja ei putkimies/ nainen.

    Niin oliko muuta? Pilkunussija!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mieheni kiristää minua rakennustöillä.Omakotimme ei ole vieläkään valmis.Siinä on vakavia sähköteknisiä puutteita ja työt jätetty kesken.Ollut jo yli 10 vuotta.Mikään keskustelu viimeistelystä ei auta.Olen hänen mielestään hullu jos nostan ko.asiat esille.Tuotteetkin ovat muuttuneet niin paljon että enää ei saa samaa sarjaa.Pelkään joskus henkeni puolesta kun hän on niin välinpitämätön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu