Mistä ja miten uusia ystäviä lapselle/nuorelle

Anonyymi

Ongelma:
Olen 12-vuotias poika. Ei ystäviä, ainakaan oikeita sellaisia, joiden kanssa viettää aikaa, pelailla tuttavallisesti jalkapalloa, suositella laadukkaita kirjoja tai yleensäkään keskustella mistään.
Koulussa tiiviit ryhmät kaikkien muiden kesken, ja yhteenkään niistä en oikeastaan sovi luonteeni, mielenkiintoni kohteiden tai oikeudentajuni vuoksi.
Mistä muualta ja millä tavoin voisin siis saada uusia ystäviä?
Täytyykö minun vain odottaa yläkoulun alkamista, ja toivoa saavani uusia ystäviä silloin?
Onko mitään neuvoja esittäytymiseen tai tutustumiseen, olen jollain muotoa... Sulkeutuva? En tiedä.

- Tietämätön ja yksinäinen

P.S. Kyllä, viestini sisältää suhteellisen oikeaoppista kielenkäyttöä, koska pidän kirjoista ja lukemisesta. Piste.

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko pieneltä paikkakunnalta? Joskus elämässä käy niin, et sille luokalle tai naapurustoon ei eksy yhtään oman tyylistä ihmistä. Ja jos on hiukankaan valtavirrasta poikkeava (esim. vaikka juuri älyllisesti), todennäköisyys löytää hyviä ystäviä, on yhä rajatumpi.

      Kannustaisin uusiin harrastuksiin ja sellaisiin, joihin et normaalisti menisi. Vain riskejä ottamalla voit rikkoa oman elämäsi kaavaa. Netissä taas, kuka tahansa voi olla ketä tahansa. Illuusioiden pelikenttä harvoin tarjoaa mitään aitoa.

      T.12-vuotiaan tytön äiti

    • erilaiset joukkuelajit on yks parhaista keinoista tutustua uusiin ihmisiin. siinä tulee luontevasti juteltua samalla. Liikunta auttaa vähentämään stressiä ja lisää hyvänolon tunnetta eli sekin helpottaa tutustumisessa, jos on yhtään jännittäjätyyppiä.

      Meillä ainakin Vantaalla järkätään nuorille näin korona-aikaan paljon toimintaa discordissa. on päiväkahveja, peliperjantaita, sohvanaattoreita yms, jonne vantaalaiset nuoret voi tulla matalalla kynnyksellä. Ehkä voisit tutkia olisko sun omalla paikkakunnalla mitään vastaavaa nuorille suunntattua toimintaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22289
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7480
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5960
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4976
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1355
    Aihe