Mistä ja miten uusia ystäviä lapselle/nuorelle

Anonyymi

Ongelma:
Olen 12-vuotias poika. Ei ystäviä, ainakaan oikeita sellaisia, joiden kanssa viettää aikaa, pelailla tuttavallisesti jalkapalloa, suositella laadukkaita kirjoja tai yleensäkään keskustella mistään.
Koulussa tiiviit ryhmät kaikkien muiden kesken, ja yhteenkään niistä en oikeastaan sovi luonteeni, mielenkiintoni kohteiden tai oikeudentajuni vuoksi.
Mistä muualta ja millä tavoin voisin siis saada uusia ystäviä?
Täytyykö minun vain odottaa yläkoulun alkamista, ja toivoa saavani uusia ystäviä silloin?
Onko mitään neuvoja esittäytymiseen tai tutustumiseen, olen jollain muotoa... Sulkeutuva? En tiedä.

- Tietämätön ja yksinäinen

P.S. Kyllä, viestini sisältää suhteellisen oikeaoppista kielenkäyttöä, koska pidän kirjoista ja lukemisesta. Piste.

2

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko pieneltä paikkakunnalta? Joskus elämässä käy niin, et sille luokalle tai naapurustoon ei eksy yhtään oman tyylistä ihmistä. Ja jos on hiukankaan valtavirrasta poikkeava (esim. vaikka juuri älyllisesti), todennäköisyys löytää hyviä ystäviä, on yhä rajatumpi.

      Kannustaisin uusiin harrastuksiin ja sellaisiin, joihin et normaalisti menisi. Vain riskejä ottamalla voit rikkoa oman elämäsi kaavaa. Netissä taas, kuka tahansa voi olla ketä tahansa. Illuusioiden pelikenttä harvoin tarjoaa mitään aitoa.

      T.12-vuotiaan tytön äiti

    • erilaiset joukkuelajit on yks parhaista keinoista tutustua uusiin ihmisiin. siinä tulee luontevasti juteltua samalla. Liikunta auttaa vähentämään stressiä ja lisää hyvänolon tunnetta eli sekin helpottaa tutustumisessa, jos on yhtään jännittäjätyyppiä.

      Meillä ainakin Vantaalla järkätään nuorille näin korona-aikaan paljon toimintaa discordissa. on päiväkahveja, peliperjantaita, sohvanaattoreita yms, jonne vantaalaiset nuoret voi tulla matalalla kynnyksellä. Ehkä voisit tutkia olisko sun omalla paikkakunnalla mitään vastaavaa nuorille suunntattua toimintaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1380
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe