Jos kirkko meinaa saada edes osan takaisin

niistä ihmisistä jotka ovat tuosta lafkasta eronneet ,niin kieltäköön homo ja lesboparien vihkimisen kirkoissa,vain näin kirkko voi saada kuulijakuntaa takaisin tupaan.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomen luterilaista kirkkoa hajotetaan ulkoapäin.
Syy: tavoite hajoittaa suomalainen uskonnollinen yhtenäisyys.
Syy: liittovaltio.
Syy: liittovaltiossa pyydetään apua vain brysselistä. Bryssel on ”jumala” joka haluaa hallita yksin.
SE hetki tulee ihan näillä hetkillä, tajuatte mitä tällä tarkoitetaan.

Hajoittavia näennäisesti pieniä kampanjoita: syötetään maallistunut korruptio kirkon johtoon ja narautetaan se julki, homotuskampanja, vihreys, johdon ylipalkkaus, kirkon aatteellisen uskottavuuden romutus, maahanmuuton nosto kansalaisten ihmisoikeuksien ylitse, kansalaisten tuen vähentäminen.
Tehdään kristillisestä luterilaisuudesta vihollinen,
sen omille jäsenilleen.



Käsi ylös kirkon sisältä: monelleko maistui maallinen manna?
Moniko kirkon työntekijä pitää suomalaista valittajana ja pakolaista uhrina?
Miksi tällainen asetelma on edes luotu? Kyllä se on ihan tahallinen, tavoitteellinen vihakampanja.

Miten uskottavuus ja yhteistyö saadaan takaisin?
Kirkon sisällä pitää varmaan käydä keskustelua alkuperäisestä viestistä,
ns. eksyttäjistä, omista taloudellisista intresseistä jne.

En ole jumaluuksien julistaja, mutta hyvälle sanomalle, aidolle välittämiselle on aina tilaa.

Kirkon ensisijainen tehtävä tässä hädässä ei ole niiden ”mamujen” tai ”homojen” arvointi... missä on ihminen?
Tuliko kirkosta niin rahallisesti rikas,
että sillä oli varaa ylenkatsoa suomalaisten hätää?

Äänestä

Kirkko on jo menetetty instituutio. Kuihtuu pois ja hyvä niin.

Äänestä

Voit uskoa jumaliin ilman sinua lypsävää kirkkoa.

Kirkolta poistettava oikeus yhteisöveroon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

niistä ihmisistä jotka ovat tuosta lafkasta eronneet ,niin kieltäköön homo ja lesboparien vihkimisen kirkoissa,vain näin kirkko voi saada kuulijakuntaa takaisin tupaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu