Pitkätukkaiset ns metallimiehet

Anonyymi

Huvittaa nämä pitkätukat jotka kutsuvat itseään metallimiehiksi.
Käykääs pojut metallivalimolla katsomassa oikeita metallimiehiä, mutta varokaa ettei liuhulettinne kärähdä. Siellä on meinaan oikeaa metallia, eikä mitään tilulilua ja kirkumista.

6

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metallipajoista ja metalliteollisuudesta metallimusiikki onkin alunperin saanut innoituksensa ja tilulilumusiikki lähtenyt soimaan (Englannista Birminghamia ympäröiviltä alueilta, joita kutsuttiin aikoinaan Black countryksi siellä kun teollisuuden, esim. metalliteollisuusen takia oli ilma monesti sakeanaan mustaa savua, näiltä kulmilta tulevat esim. Priestin Rob Halford, Priestistä tuttu kitaristi KK Downing, Robert Plant, Zeppelinin edesmennyt rumpali John Bonham, Sladen alkuperäinen laulaja Noddy Holder, basisti ja laulaja Glenn Hughes sekä Sabbathista tuttu kitaristi Tony Iommi ja Ozzy Osbourne).

      Jep,on hyvä muistuttaa itseään mistä metallimusiikki/heavymusiikki on alunperin saanut innoituksensa. Käydä imemässä metallia keuhkoihin ja suoniin, niin ehkä sitten se soittelukin sujuu paremmin ja autenttisemmin =)

    • Anonyymi

      Ensin oli rokki ja sitten hevi, mutta kasarilla kaikki muuttui metalliksi. Silloin sähkö alkoi riittää kovaääniseen mekastukseen. Harva sellaista paria minuuttia kauemmin kestää, mutta on hienompaa olla kuppikunnittunut metallimies kuin valtavirran humppaveikko.:)

    • Anonyymi

      Iommi on oikeasti kova jätkä ja metallitehtaassa poikkasi pari sormenpäätään oikeasta kädestään. Vasurina vielä siitä tärkeämmästä kädestä, jolla kitaraa soitetaan. Ei lopettanut soittamista, vaikka soitto oli tuskallista. Sanoi, että olis pitänyt opetella soittamaan toisella kädellä, mutta aika ei riittänyt siihen, katuu kuitenkin sitä, koska myöhemmin se olisi ollut järkevintä.

      Ennen oli miehet rautaa ja silleen....

      • Metallimiehet eivät sortuneet ennen. Jollain keikalla Priestin KK Downin sai liian pitkän kitarankielen pään silmäänsä, mutta jatkoi silti soitteluaan keikan loppuun, vaikka silmästä tuli verta, piti vain aurinkolaseja silmillään keikan ajan, jotta silmä ei näkyis yleisöön.

        Jollain Priestin keikalla Rob Halford liian aikaisin lähti ajamaan moottoripyörällä lavalle ja törmäsi aukeavaan oveen (ovi tai oviaukko, joka aukesi lavalle) ja nenä murtui ja kaatui pitkin pituuttaan lattialle ja menetti hetkeksi tajuntansa. Siitä sitten toettuaan veti keikan uskollisesti loppuun, kun joku toinen olisi saattanut lähteä heti soittelemaan sairaalaan/terveyskeskukseen.

        Enne oli miehet rautaa, laivat oli puuta hiiohoi.


      • Anonyymi
        Norppa83 kirjoitti:

        Metallimiehet eivät sortuneet ennen. Jollain keikalla Priestin KK Downin sai liian pitkän kitarankielen pään silmäänsä, mutta jatkoi silti soitteluaan keikan loppuun, vaikka silmästä tuli verta, piti vain aurinkolaseja silmillään keikan ajan, jotta silmä ei näkyis yleisöön.

        Jollain Priestin keikalla Rob Halford liian aikaisin lähti ajamaan moottoripyörällä lavalle ja törmäsi aukeavaan oveen (ovi tai oviaukko, joka aukesi lavalle) ja nenä murtui ja kaatui pitkin pituuttaan lattialle ja menetti hetkeksi tajuntansa. Siitä sitten toettuaan veti keikan uskollisesti loppuun, kun joku toinen olisi saattanut lähteä heti soittelemaan sairaalaan/terveyskeskukseen.

        Enne oli miehet rautaa, laivat oli puuta hiiohoi.

        Gary Moorekin opetteli soittamaan vasemmalla kädellä, kuten oikeakätiset, vaikka on vasenkätinen. Se ei ole ihan helppoa. Ja Def Leppardin rumpali menetti kokonaan toisen käden ja silti jatkaa soittamista. Käyttääkin jalkojansa korvatakseen kätensä.

        Onhan näitä legendoja joissa rumpalit räjähtelee ilmaan, ja silti hoitaa keikan loppuun.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4571
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3512
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      63
      2854
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2811
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2674
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe