Ilkeä äiti

Anonyymi

Äitini pilasi koko lapsuuteni. Vanhempieni ero oli riitaisa ja äiti kosti ongelmat isäni kanssa meille lapsille. Vietin todrlla paljon aikaa kaverieni luona, koska en halunnut olla kotona. Näiden vanhemmista en kuitenkaan mitään luottoaikuisia itselleni saanut, koska muutimme niin usein. Koskaan en ole kuullut kehuja tai mitään kaunista äitini suusta. Juopon penikaksi haukui ja käski muuttaa isän luokse kun olemme yhtä kehnoja kuin hänkin. Vähän rumemmin sanakääntein huudettuna. Ja ne tukkapöllyt, kun ihminen raivoissaan upottaa kynnet päänahkaan ja repii niin että hampaat kalisee yhteen. En jää muistelemasn hyvällä tätä ihmistä, enkä taatusti hoida kun ei itsestään enää pysty huolehtimaan. Varmana repisin hiukset päästä mokomalta ihmospaskalta ja sen hän kyllä ansaitsisi. Miksi pitää mennä tekemään lapsia, jos niistä ei edes pidä.

4

170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onpa tosi ikävä. Toivottavasti sinulla on ihmisiä, jotka sinua arvostaa ja rakastaa nyt. Vanhemmat voi olla monin tavoin keskeneräisiä ja tehdä myös väärin. Vanhemman vastuulla on välittää lapselle se viesti, että lapsi on tarkoitettu, arvokas ja ainutlaatuinen. Toivottavasti sinä pystyt uskomaan nuo asiat omalle kohdallesi ja eheydyt lapsuuden jättämistä haavoista.

      • Anonyymi

        Ei paskasta lapsuudesta toivu. Yksikään ihminen ei tosin pysty esittämään mitään roolia ihmiselle, jonka vanhempi on esittänyt ulospäin onnellista perhettä ja kulissien takana pahoinpidellyt lapsiaan.


    • Anonyymi

      Käytä kaikki energiasi hyväksymään että kammottava lapsuutesi on nyt historiaa.
      Se oli ja meni jo.

      Aina kun nuo pahat asiat pulpahtavat mieleesi, pysäytä ne , oikein tietoisesti, suuntaa ajatuksesi mihin tahaansa positiiviseen muuhun.
      Tuo on vaikein aivoharjoitus mitä koskaan elämässäsi joudut tekemään!

      älä luovuta, vain jatka harjoitusta! Tulet joka harjoituskerran jälkeen paremmaksi ja paremmaksi siinä. Jokaisen harjoituskerran jälkeen huomaat että on helpompaa ja helpompaa pudottaa nuo pahat ajatukset muistipankista.

      Todista itsellesi että ilkeät ajatukset menneisyydestä vievät aivan liikaa energiaa ja muistipankkitilaa korviesi välissä. sano tuo itsellesi miljoona kertaa kunnes lopulta uskot sen.

      Sinulla on valta ja oikeus tehdä elämästäsi hyvä, tuottava ja kaunis.
      Tähtää siihen kaikella energiallasi.

      Kukaan toinen ei sitä tee. Sinun itse on tehtävä tuo.

      Kerron kokemuksesta!
      Se toimii.

      • Anonyymi

        Lapsuuden traumoja on useilla ihmisillä. Kun sinulle selviää, että moni muukin ihminen on joutunut samaan ryöpytykseen lapsuudessaan, osaat nähdä, ettet ole yksin.
        Usein hyvää tarkoittavat ihmiset suosittelevat anteeksiantoa ja ymmärtämistä, mutta olen aina ihmetellyt, miksi juuri lapsen pitää "ymmärtää", ja jatkaa sitä vielä aikuisenakin. Vanhempien ongelmia voi tietenkin yrittää ymmärtää, mutta jos ja kun ne usein johtuvat vanhempien kypsymättömyydestä ja päihteiden käytöstä, niin vaikeaa on etsiä siihen ymmärrystä.
        Eikä edes tarvitse. Lapsuudesta voi erota ja jättää se taakse. Huomata, että nyt on oikeus uuteen elämään ja uusiin ihmissuhteisiin, ja voi ottaa ohjeekseen sen, että kaikessa on syytä tehdä eri tavoin kuin kotona aikoinaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      10
      3338
    2. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3138
    3. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2931
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      55
      2759
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      52
      2549
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2126
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      51
      2065
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1870
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1809
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1612
    Aihe