Joskus oli kohua amalgaami "vai mitense nyt kirjoitettiinkaan" paikoista. Eli mitä haittaa noista on tai mitä ne aiheuttaa? Kannattaako niitä vaihdattaa johonkin muuhun materiaaliin?
Amalgaamin haitat?
Paikka
121198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jotkut kai saa joitain oireita mutta se ei ole kovin yleistä. Jos terveysvaikutukset huolestuttavat, ehkä kannattaa ottaa pois. Suurin osa kai vaihtaa ne esteettisistä syistä.
Amalgaamihan on ongelmajätettä, joka vain on sijoitettu suuhun! Siitä liukenee elohopeaa, joka on myrkky ja syöpää aiheuttava aine. Myrkkyjä tosin saa muualtakin, eikä amalgaami varmaankaan ole se ratkaiseva tekijä niiden saannissa. Jos paikat ovat kunnossa, ei niitä kannata ehkä lähteä vaihdattamaan, mutta sitten kun niitä uusitaan tai laitetaan uusia paikkoja, kannattaa kyllä ottaa joku muu paikka-aine. Jos myös paikkojen ulkonäkö häiritsee, niin sittenhän vaihdossa saa 2 kärpästä yhdessä iskulla, joten se kannattaa.
Mitä haittaa 1. asteen hermomyrkystä sitten voi olla? Sitä kantsii miettiä!
http://www.mercurypoisoned.com/index.html
50% amalgaamista on elohopeaa, miten se saadan ihmisen suuhun koska käyttöturvatiedotteen mukaan elohopea-astiaa EI saa avata huonetilassa? Hammaslääkärit rikkovat tuota, he saavat laillisesti myrkyttää ihmisiä ja aiheuttaa monia sairauksia ilman että viranomaiset puuttuvat näihin myrkyttämisiin. Ruotsalaisen tutkimuksen mukaan 5 vuoden jälkeen amalgaamin elohopeasta on haihtunut puolet ja tämä kaasuuntuva elohopea on erittäin hyvin imeytyvä hengityksessä. Apinalla tutkittu radioaktiivinen amalgaami on aivoissa muutamassa tunnissa paikkauksen jälkeen. Lukekaa tuon linkin tapauksia jossa mm. MS-tauti parani saneerauksen ja kelatoinnin avulla.
Hammashoitolassa ei ole pitkiin aikoihin ollut tarvetta käsitellä nestemäistä elohopeaa. Amalgaami on valmiina suljetussa kapselissa, jossa on erillisessä suljetussa "pelletissä" elohopea. Kapseli sekoitetaan sekoittimessa, jolloin tuloksena on pehmeä massa. Massa täpätään hampaankoloon. Kun se on kovettunut, elohopea on sitoutuneena muihin metalleihin. Elohopean liukeneminen on erittäin vähäistä. Siitä, onko se merkityksellistä, kiistellään jatkuvasti.
Ymmärsinkö oikein, että suljetussa tilassa sekoitettu, valmis amalgaamimassa sitten täpätään hampaankoloon, siis kaikki "aromit" varmaan menee perille!
Kerrot, että elohopea on sitoutuneena muihin metalleihin. Tämä kohta tarvitsisi hieman tarkennusta!
Millä tavalla se on sitoutuneena? Eikö kysymys ole aivan tavallisesta seoksesta, eikä edes kemiallisesta reaktiosta?
Seuraavan lauseesi ilmaus, "elohopean liukeneminen on erittäin vähäistä", on voisiko sanoa, kärsinyt jo inflaation, niin kauan tätä samaa virttä on toistettu, kuitenkaan tarkemmin perustelematta!
Nyt olisi oiva tilaisuus perustella asiaa jotenkin ymmärrettävästi, uskottavasti!
Myös mainitset, mm. elohopean liukenemisen vaikutuksista, onko se merkityksellistä, kiistellään jatkuvasti!
Olisi myös mielenkiintoista tietää, miten mm. elohopea, joka on 1. asteen hermomyrkky, voi olla turvallinen?, vaikka se hampaan koloon täpättynä voi olla käytännöllisesti katsoen, jopa suorassa kontaktissa hampaan hermoon!!!
Kerrot, että aiheesta kiistellään jatkuvasti! Todella mielenkiintoista!
Ainetta kun ei saa päästää edes luontoon, jonka vastustuskyky, erilaisia ei toivottuja aineita kohtaan, on varmastikin huomattavasti parempi, kuin ihmisen suu on, jo elohopeaa höyrystävine lämpötiloineen, limakalvoineen, hermoineen, tai joudut edesvastuuseen!
Siis sinun ajatteluelimesi välittömään läheisyyteen sen sijoittaminen, sinulta lupaa kysymättäkin, on taas sallittua????
Mikähän on se terveydenhoidollinen logiikka?
Tieteellisestihän ei ole pystytty todistamaan amalgaamipaikkojen haitallisuutta, eikä koskaan esim.kuolinsyyksi ole todettu amalgaamipaikkoja. Ottaen huomioon, että sitä on käytetty paikka-aineena yli 100 vuotta. Sitähän ei sitten tiedä mitä muovipaikoista irtoaa... Kyllähän sen amalgaamin piikkiin voi pistää monia sairauksia. Minun mielipiteeni on, että niin kauan kun paikka on ehjä, sitä ei kannata vaihtaa.
Kirjoitat, että tieteellisetihän ei ole pystytty todistamaan amalgaamipaikkojen haitallisuutta.....
Onkohan sitä kukaan, koskaan sitten yrittänytkään,
aineita hyödyntävällä taholla tehdäkään?
Jospa kuitenkin vilkaiset vaikkapa netistä, aiheesta olevaa tietoa, niin voisit myös päivittää
näitä nähtävästi myös yli 100 vuoden takaa olevia näkemyksiä!
Mikä sitten on yleensä, ammattilaisen kiinnostuksen, laatu, ja määrä, sen asiakkaan hyvin-, kuin pahoinvoinnista?
Kuten monista kannanotoista, myös näillä sivulla nähdyistä, voi havaita, että eipä se aina kovin korkealla ole, niin silloinhan lienee aivan sama, mitä sen potilaan suuhun tunkee?
Koskapa tuolla AMALGAAMI-keskustelussa näyttää olevan kovin huonosti kommentoitu tältä edustamaltasi taholta aihetta, eikä näy kukaan eikä mikään, kertomistasi, niistä monien eri koulukuntien edustajista, ole kertoneet mitään näkemyksiään aiheesta, joka on todella ihmeellistä, vaikka aihe on eräs keskeisimmistä, ja eniten puolustelluista aiheista, koko toiminnan piirissä!
Sinulla kun kuitenkin näkyy olevan vankka näkemys asiasta, varmaankin voit selventää, myös siltä tietelliseltä puolelta hieman, tätä kovin yksipuolista näkemystä, ja kirjoittelua tästä amalgaamiaiheesta!
Tästäkin aiheesta on tehty asennepaita tai ainakin läheltä aihetta: http://www.pahis.fi/product/2962/50-wee-t-paita
Minulla meni terveys amalgaamien vuoksi. Hampaat hiottiin epämuodostuneiksi ja purenta meni aivan vinksalleen kun minulle väitettiin alinomaa että vaivani hampaissa johtuvat purentaongelmista, ei amalgaameista. Kun minulle tuli kaikesta mahdollisesta kuumasta oireita vielä amalgaamien ollessa suussa, sain viikkoja kestävää päänsärkyä ja hermostollisia oireita. Minulla oli kaikki amalgaamimyrkytysoireet. Säryt, nuha ja tulehdukset ja krooninen poskiontelossa olivat vaivana. Myös flunssat eli alentunut immuniteettisuoja tauteja vastaan. Vatsa toimi huonosti. Koin yliluonnolliseksi luokiteltavia kokemuksia. Elin erilaisia pelko - ja masennustiloja. Tuli myös pehmytkudosreuma. Oireet olivat mittavat silloin kun päädyin poistoprojektiin joka kesti 1,5 vuotta kun 13 paikkaa vaihdettiin muovisiin. Poistojen yhteydessä tuli epämiellyttäviä myrkytysoireita jos ei ollut suojaa. Oireita mm syvä masennus joka kesti useita päiviä poiston jälkeen, tulehduspaukamat pään ja kaulan alueella sekä hermostollisia oireita jotka tekivät ärtyneeksi. Hirveästi erilaisia vaivoja! Tässä vaiheessa ne olivat sentään ohimeneviä.. Kunnallinen hammaslääkäri nauroi myrkytysoireilleni eikä käsittänyt että ne johtuvat amalgaameista koska hänelle asiaa ei oltu opetettu tai esitetty mitenkään virallisella taholla.
Olotila koheni kuitenkin amalgaamien vaihdon jälkeen ja unen laatu parani selvästi, myös flunssat vähenivät ja krooninen kysta katosi poskiontelosta amalgaamien mukana. Pelkotilat vähenivät. Vatsan toiminta parani kun ummetus lieveni.
Viime vuosina hampaita on hiottu useita kertoja koska purenta meni lopullisesti. Nyt jo toiveissa saada kokonaan uudet hampaat, ne on hiottu liian pieniksi ja kieli raapiutuu niihin. Terveys ei kokonaan tule parantumaan ennalleen koskaan, mutta pienin mahdollinen korvaus menetetyistä viidestätoista vuodesta amalgaameille olisi se, että saisin uudet hampaat, mahdollisimman nopeasti, kivuttomasti ja edullisesti.
Jos on väitetty, että vaivat johtuvat purentaongelmista, miksi edes niitä ei panna kuntoon, vaan tehdään lisää ongelmia???
Amalgaamihan on luku sinänsä.
Hoitoja on ollut runsaasti, mutta mistä johtuu, että hoidettavan ja hoitoja tekevän näkemykset hoitojen päämääristä ovat kuitenkin olleet kovin erilaiset?