Haluaisin tietää käytännön tietoa kestävyydestä.
Mitä eri merkkisistä eroppalaisia h-autojen d-syöttöpumpuista on käytössä nykyisissä h-autoissa? Entä miten kestäviksi osoittautuneet? Mitä pumppumerkkejä eri automerkit käyttävät? Esim. Boss, Lugas, Delfi, Siemens, jne..
Itselläni C mallin MB-D, jossa kaksi syöttöpumppua mennyt, ajettu 60000 km, a` 2000 e/kpl. Ei naurata yhtään, kun ei mene takuuseen. Eikä edes hymyilytä vaikka menisikin takuuseen. Ei kai voi olla niin, että parin vuoden välein ja po. km jälkeen aina uusi syöttöpumppu MERSUUN?
Mikä on esim. em. pumppumerkkien kestävyysarvio?
Mitä eri merkkisistä eroppalaisia h-autojen d-syöttöpumpuista on käytössä nykyisissä h-autoissa? Entä miten kestäviksi osoittautuneet? Mitä pumppumerkkejä eri automerkit käyttävät? Esim. Boss, Lugas, Delfi, Siemens, jne..
Itselläni C mallin MB-D, jossa kaksi syöttöpumppua mennyt, ajettu 60000 km, a` 2000 e/kpl. Ei naurata yhtään, kun ei mene takuuseen. Eikä edes hymyilytä vaikka menisikin takuuseen. Ei kai voi olla niin, että parin vuoden välein ja po. km jälkeen aina uusi syöttöpumppu MERSUUN?
Mikä on esim. em. pumppumerkkien kestävyysarvio?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Todellako 60t. Mikä vuosimalli?. Jos alle kolmevuotias ja vain 60t ajettu menee varmasti takuuseen, vaikka takuuaika olisikin vain vuosi. Osien pitää kestää ns. normaali käyttöaika / -matka.
...vaihtaa polttoaineen suodattimen joka vuosi. Epäpuhtaudet on aika vahingollista näille diesel-vehkeille. Vaikka se valtuutettu merkkihuolto suosittaisikin vaihtoa esim 60 tkm välein, kannattaa suodatin silti vaihtaa kerran vuodessa
Omistaa c220dieselin jossa on lucasin jakajatyypinen syöttöpumppu joka on täysi susi et ole ainoa jolta pumput rikkoutuu. Merkkiliikkeen asentaja kertoi että joskus uusi pumppu on rikkotunut jo koeajolla. Muissa mb koneissa ei ole kyseistä pumppua eikä myöskään ongelmia. Suurin osa eurooppalaisten autojen jakajapumpuista on bosch tekemiä, commonrail järjestelmiä on sitten muitakin esim. siemens.
Minkä kirjoitin totta joka sana. Auto on vm. 95, mutta ei se tähän kuulu, minulla auto ollut vajaan 2,5 vuotta. Ostettuani pumppu hajosi melkein heti. Laitettiin Vehossa, maksoin sen ja nyt taas pumppu hajosi.
Olen vaihtanut öljyt autoihini aina alle 10000 km kohdalla, öly samoin parasta Mobil-laatua/täyssynteettistä, aina kaikki suodattimet, o-renkaita myöden jne.. eli tästä ei kyse, polttöaineen sekaan olen myös laittanut Vehon suosittelemaa litkua (nyt en muista merkkiä), mutta kallista sekin.
Kyse on varmasti pumpun yleinen vika, muuta en osaa sanoa. Olen ajanut MB-d:llä yli 30-vuotta eikä koskaan ole pumppuja vaihdettu, huollettu kyllä, mutta erittäin harvoin. Tämä on aivan uskomatonta ja että takuukaan ei korvaa, mennyt 1 kk yli, joten ei korvata - mitään, vielä perään.
Aika tylyä touhua vielä vanhalle ja pitkäaikaiselle asiakkaalle.
Vaatii rahaa, jos ja kun aina 2-vuoden välein vaihdettava 2000 e maksava syöttöpumppu.
Mitä tekisitte kohdallani?
Totta joka sana..
Jakajapumpuista jos puhutaan, niin Bosch ja Lucas ovat eurooppalaisissa käytetyimmät merkit viimeisen 20 vuoden aikana. Lucas on aiemmalta nimeltään CAV, vanha ja tunnettu merkki. Lucaksen osti Delphi, joten sekin on näissä kuviossa poistunut merkki. Yhden mallin Lucas -pumpussa on ollut ongelmia, ja se pumppu on juuri se jota mersu on käyttänyt. Muut Lucakset on ihan kelpo vehkeitä, minäkin olen ajanut n. 360 tuhatta Citikalla jossa Lucaksen pumppu on toiminut moitteetta.
Olin yhteydessä vanhojen mersujeni dieselasiantuntijaan ja jopa alkoi löytyä tietoa ja osaamista.
Vika ei poistukaan pumpunvaihdolla. Pumppu kärsinee ns. ilmavuodosta, saa siis ilmaa ja sekin todennäköistä mistä, kun kerroin oireista.
Ns. o-renkat vuotaa. Vian tutkiminen ja korjaus maksaa 50 e.
On tämä ihmeellistä.
Jos olet uusinut pumpun Vehossa, kyllä siellä olisi pitänyt tietää mikä aiheutta pumpun hajoamisen niin nopeasti ja ylipäätään olisi pitänyt heti eka kerralla tarkistaa ilmavuodot!
Kaipaisin lisää tietoa nimimerkki hecen kokemuksista ja siitä tarviiko pumppua vaihtaa vai riittääkö o-renkaiden vaihto korjaamaan vian ?