Kiina on vuosituhansia vanha korkeakulttuuri, joka muuttui puhemieheksi yltäneen Mao Zedong' in ja oman sisällissotansa myötä kommunistiseksi - maolaiseksi, kaikkine kokeiluineen toveriaatteesta, jossa "kaikilla olisi tasapäisinä hyvä olo ja kohtuullinen elämä".
.
HS-otsikko: "Miljardööri Jack Ma pilkkasi Kiinan pankkeja, ja pian sen jälkeen hän katosi – syynä on se, että Man yritys oli uhka Kiinan pankkijärjestelmälle"
.
Maailma muuttui Kiinan sisällissodan ja sen pitkän marssin kokeneen Deng Xiaoping' in myötä. Deng aloitti maailmanhistorian suurimman ja nopeimman muutosprosessin ja tänään 1,4 miljardinen Kiinan kansa on maailman suurin talous (IMF - bkt/PPP - 2015).
Deng oli kannustanut kiinalaisia: "Menkää ja rikastukaa"
Näin kävi ja monet ylsivät miljardööreiksi, kuten Jack Ma, joka alun epäonnistumisistaan huolimatta oivalsi verkkojen merkityksen ja uteliaat kiinalaiset vastasivat kutsuun. Verkko-alusta Alibabasta tuli suurin. Kun kiinalaiset ovat innokkaita kännyköiden käyttäjiä - syntyi helposti suurimmat kuluttajarahavirrat, ja niiden hallintaan maksujärjestelmät.
Kaikki tämä - verkkokaupat, verkkoalustat kuin maksu- ja tilastointijärjestelmät kutoutuivat yhteen myös tilaus- ja logistiikkaosien kanssa. Näin syntyi maailman suurin yhtenäinen kauppa-alusta, jossa raha liikkui, keräytyi ja vaihtoi tiliosoitetta. Oli myös syntymässä Kiinan voimapankkien kilpailija.
Suomessa koettiin samankaltainen ilmiö jo 1999, kun Dynexco yhtiö oivalsi, että pankit voidaan kuluttajan näkökulmasta kiertää ja poistaa muun muassa tuolloin monille kiusalliset, mutta pankeille hyödylliset "pankkipäivät".
Dynexco oli "kauppa-alusta", se loi mahdollisuuden maksaa kännykällä - se oli suora rahansiirto kuluttajalta tuottajan tilille, joka olikin Dynexcossa. Näin mennen Dynexco olisi noussut kilpailijaksi perinnepankeille. Tämä pioneerityö ja tuotekehitys maksoivat kymmeniä miljoonia - markkoja.
Visa ja suuret pankit eivät tykänneet Dynexcosta
Dynexco oli ikään kuin Alibay, mutta Suomessa. Kiinalainen ZTE oli näkemästään hyvin kiinnostunut, olisi halunnut yhteistyötä. Dynexco ei reagoinut, mutta idea siirtyi Kiinaan jo vuonna 2001!
.
HS-linkki ~ https://www.hs.fi/talous/art-2000007872187.html -
.
...
26677
Alibay - kun Kiina pysäytti hallitsemattoman rikastumisen
0
<50
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l236738- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36610Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34538En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 30424
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27396- 37387
- 41371
