Leveä kärki

Anonyymi

Auttakaa, talvilenkkarini hajosi pohjasta ja nyt pitää löytää tänään uudet, joissa on LEVEÄ KÄRKI, ettei kynsivallit tulehdu. Onko olemassakaan? Jalan koko on 37-38, mutta pitääkö vaan ostaa viisi numeroa isommat, että varpailla on tilaa?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä onkin vaikea pulma. Lähes kaikki kengät kaupoissa ovat nykyään kapealestisiä. Itselläni on pysyviä kynsivaurioita kesällä retkeillessä menetettyjen kynsien jäljiltä. Kun ei kenkää voi liian isoksikaan ostaa, silloin kompastuu. Ongelma on nimenomaan se, ettei varpaille ole tilaa leveyssuunnassa.

      Koeta katsoa hakukoneella, löydätkö vielä samaa kenkämerkkiä, mitä olet ennen käyttänyt. Muistaakseni Kuomalla on varsin tilavia talvikenkiä. Nyt saattaisi jo pärjätä kesälenkkareillakin, riippuu, missä ja miten liikut. Katsoin, että itselläni on kaapissa yhdet käyttämättömät leveälestiset kesälenkkarit, ja nekin ovat Kuomat. Otan ne kesävaelluksille vaihtokengiksi siinä vaiheessa, kun jalat ovat jo venyneet/turvonneet, mitä ne aina tekevät pitkillä matkoilla. Noissa Kuomissa ero tavalliseen lestiin on todella huomattava. Joutuisin laittamaan niihin useammat paksut sukat, jos ottaisin ne nyt käyttöön.

      Katso myös lastenosastot. Nykyään lapsille on varsin isoihin kokoihin asti kenkiä, ainakin kokoon 39. Itse ostin Prisman alennusmyynnistä yhdet lasten talvilenkkarit itselleni, ja nekin ovat kohtuullisen leveälestiset. Olivat sitä paitsi edullista tuotemerkkiä.

      Katso netistä leveälestisiä kenkiä, kyllä niitä pitäisi löytyä.

    • Anonyymi

      Eccot on joissa on varpaille tilaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      173
      11068
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6262
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5615
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5564
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      178
      4531
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4392
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4003
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3137
    Aihe