Nuoruus on täysin yliarvostettua

Anonyymi

Jo siinä määrin ettei siinä ole mitään järkeä. Miksi länsimaissa palvotaan ja ihaillaan jotain sellaista, mikä on vain pienen hetken ja sitten se katoaa ja on poissa? Miksi tavoitella elämässä jotakin sellaista mikä ei ole mitään pysyvää eikä todellista, vain eräänlainen illuusio?

2

166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, se on se kukoistus, nuoruuden hehku, joka juuri tuon riipivän katoavaisuutensa takia on niin lumoavaa, kuin hetken kukkiva ruusu. Toki vain kauniiden ihmisten juhla. Tosiasiassahan nuoruus suurelle osalle paska rasti, joka vain jotenkin kahlattava läpi.

    • Anonyymi

      Jokainen tervejärkinen näkee jokaisessa iässään jotain hyvää ja huonoa. Erityisesti taaksepäin näkee kaiken oikeassa valossa. Mahdollisuudet ovat nuorena vielä avoinna niin moneen, se kai siinä kiehtoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3673
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3589
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3320
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3291
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1758
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      86
      1355
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1303
    Aihe