Nuoruus on täysin yliarvostettua

Anonyymi

Jo siinä määrin ettei siinä ole mitään järkeä. Miksi länsimaissa palvotaan ja ihaillaan jotain sellaista, mikä on vain pienen hetken ja sitten se katoaa ja on poissa? Miksi tavoitella elämässä jotakin sellaista mikä ei ole mitään pysyvää eikä todellista, vain eräänlainen illuusio?

2

181

Äänestä

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, se on se kukoistus, nuoruuden hehku, joka juuri tuon riipivän katoavaisuutensa takia on niin lumoavaa, kuin hetken kukkiva ruusu. Toki vain kauniiden ihmisten juhla. Tosiasiassahan nuoruus suurelle osalle paska rasti, joka vain jotenkin kahlattava läpi.

    • Anonyymi

      Jokainen tervejärkinen näkee jokaisessa iässään jotain hyvää ja huonoa. Erityisesti taaksepäin näkee kaiken oikeassa valossa. Mahdollisuudet ovat nuorena vielä avoinna niin moneen, se kai siinä kiehtoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe