Keräilijän palkka?

Sinebrychoffilla

Paljonko keskimäärin tienaa keräilijä kuukaudessa ilman ylitöitä työajan ollessa keskeytyvä 3-vuoro?

8

12123

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cindy6

      Keräystehojen mukaan palkka pitkälti koostuu.
      Saan reilu 2000e/kk. Keräilen itse mutta en Koffilla. Työni on tosin 2-vuorotyötä

      • noin

        hyvät liksat on?


      • minä
        noin kirjoitti:

        hyvät liksat on?

        uskallanko kertoa paikkaa?


    • ???

      voitteko kertoa tyhmälle, mitä keräilijä noin niinku tekee?

      • cindy6

        No ainakin meillä ajetaan roclaa ja kerätään tavaraa joko lavoille tai rullakoihin. Mikäli olet sellaisia nähnyt kauppoihin rekoista työnnettävän?


    • eikä

      keräilijä,termit oikein,keräilijä keräilee tauluja,vanhoja rahoja,postimerkkejä,kerääjä raataa varastossa keräillen kauppojen tilaamia tavaroita.

      • exinex

        Kyseessä on varmaankin firma nimeltä Inex Partners. Kerääjät on yhtä alimmista kasteista Suomen työelämässä.. Työ sopii vähäjärkisille ja sellaisille, jotka tyytyvät alle 2000 e kk-palkkaan. Eli omakotitalot voi unohtaa samoin kuten matkat kauas hienoihin hotelleihin jne.


      • alisuorittaja
        exinex kirjoitti:

        Kyseessä on varmaankin firma nimeltä Inex Partners. Kerääjät on yhtä alimmista kasteista Suomen työelämässä.. Työ sopii vähäjärkisille ja sellaisille, jotka tyytyvät alle 2000 e kk-palkkaan. Eli omakotitalot voi unohtaa samoin kuten matkat kauas hienoihin hotelleihin jne.

        Jollain toisella foorumilla joku luonnehti hommaa niin että hyvänä puolena on se ettei tartte puhua ihmisten kanssa jos ei huvit, voi tehdä rauhassa hommia vaikka sen 8h sanomatta sanaakaan. :)

        Itse olen IT-asiantuntija joka on totaalisen kyllästynyt oman alansa tyypillisiin työntekijöihin, IT-alalla on esimiestasolla lipeviä "myyntihenkisiä" porvareita, tyypilliset konsultit ja kouluttajat kuuluu samaan kategoriaan -kun taas enempi suorittavalla portaalla, missä järjestelmä- ja muut asiantuntijat pätevät kilpaa.

        Mikään ei ole vaikeampaa (ja ärsyttävämpää) kuin yrittää saada mielipiteensä tai ihan vaikka faktaan perustuvat tietonsa esiin jossain palaverissa jossa pätevät viidakon lait -eli äänessä ovat suosituimmat tyypit sekä ne joilla on isoin ego ja suurin karisma.
        Vaikka kukaan muu ei tietäisi asiasta mitään, paitsi se sälli joka haluaisi keskustella asioista normaalisti, ilman että kukaan keskeyttää ja puhuu päälle niin ei auta, tämä "karismaton" kaveri ei silti saa ääntään kuuluviin.

        Ei auta vaikka olisi firman/laitoksen pätevin jamppa, jos ei ole oikean tyyppinen persoona niin hommasta ei tule mitään.
        IT-alalla on hyväksi olla ektrovertti ADHD tapaus -paitsi silloin kun pitää keskittyä johonkin ongelmaan, silloin pitää osata olla se introvertti dilbert insinööri.

        Itse olen -kuten arvatra saattaa- tuollainen karismaton kaveri joka saa taistella että saa äänensä kuuluviin.
        Mua vituttaa IT-alalla äärettömästi se alan perisynti, PÄTEMINEN. Siellä on tolkuttomasti porukkaa joka on tietävinään kaikesta kaiken ja tyyppejä jotka yrittää kuulostaa koko ajan maksimaalisen tärkeältä.

        Oon NIIN leipääntynyt oman alani hommiin etten halua koskaan enää joutua kuuntelemaan tärkeileviä IT-nörttejä jotka on vielä vähemmän päteviä kuin itse olen... siinä ei saa kuin burn outin.

        Varsinkin jos on opiskellut vuosia saadakseen kyseisen duunin ja muut ovat vain ajautuneet sinne kun ovat olleet "hyviä tyyppejä" oikeaan aikaan oikeassa paikassa.
        IT-alan asiantuntija saa lisäksi tehdä vapaa-ajallaan ilmaista työtä koska töissä on niin hektistä ettei saa keskittyä töihinsä, aika menee lähinnä siihen että ottaa uusia töitä vastaan ja turhissa palavareissa p:n jauhamiseen.

        Joten työ, esim. tämä "keräilijä / kerääjä" missä voi vain TEHDÄ sitä työtä ja kun päivä on pulkassa, lähteä kotiin -on loppujen lopuksi taivaan lahja.

        Itselleni IT-ala oli "kutsumustyö" johon siirryin juurikin ihan kivasta tehdastyöstä tehtyäni sitä vuosia.
        Opiskelin IT-alaa myös vuosia, osittain työn ohessa.

        Tajusin liian myöhään että IT-alalla ei työn ohjaus oikein toimi, juuri missään. Viihtyisää työyhteisöä en kerinnyt näkemään koskaan. Nyt tuntuu että olen työelämäni nähnyt ja vietän lopun elämääni kortistossa, ellen sitten lähde tekemään jotain tällaista kerääjän hommaa.

        Jos pääsis vielä yövuoroon niin olis luksusta.

        En siis lähtisi lyttäämään kärääjän jobia alimpaan kastiin kuten exinex yllä teki. Erilaisille työpaikoille ja tehtäville on aikansa ja paikkansa. Ja tekijänsä.

        Mulla menee IT-alan lahjat hukkaan koska ei löydy työnantajaa joka osaisi niitä hyödyntää. Vaihtoehtoja toki olisi, esim. perustaa oma yritys... siihen ei oikein vain ole resursseja.
        Pitäisi olla hieman pääomaa että uskaltaisi. Tyhjän päältä on vaikea ponnistaa.
        Ja taitaa olla että se yrittäminen on stressaavuudessaan ihan omaa luokkaansa... voisi mennä ojasta allikkoon.

        Mutta puolensa kummallakin, toisaalla veemäinen työyhteisö ja ilmapiiri, toisaalla sellaiset työajat ja asiakkaat kuin itselle sopii -mutta epävarma toimeentulo.

        Olisi se helppoa jos olisi syntynyt rikkaaseen perheeseen niin voisi yrityskin tuottaa alussa persnettoa ihan huoletta.

        Nyt taitaa olla niin että heitän vuosien koulutukset jorpakkoon ja alan keräilijäksi. Jos pääsen edes tällaiseen duuniin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      67
      1244
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      107
      828
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    Aihe