https://yle.fi/uutiset/3-11167864?fbclid=IwAR0lQH3xMyY3TyBZAUHpPQ3plIqKMknaaMBy49IRdZ9lj-tbheep2NGpCY4
Ja naiset seurustelee jännämiesten kanssa ennemmin kun kunnollisten kilttien miesten kanssa.
Ja naiset seurustelee jännämiesten kanssa ennemmin kun kunnollisten kilttien miesten kanssa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja ätmit syyttää siitä naisia.
Oliko jotain uutta?
Mitään jännämiehiä ei edelleenkään ole olemassa, on vain teitä naisvihaajia.
Kyllä korkeastikoulutetut miehet on jännämiehiä ja naiset jännäjennoja ja tekevät kaikkea jänniä asioita ja elävät jännää elämää
Elä jauho paskoo..
Ei ole kukaan kakkaa puhunut vaan totta mut jännillä jännä elämä jossa peheessä äkkiä nyrkki lentää tai haulikko tai ase laulaa voi voi sentään niitä jänniä
Niinkato, se on naisten vika että miehet on väkivaltaisia.
Jollei naisia olisi olemassa, niin miehet eivät olisi ikinä sellaisia. (Fudismatseissakin naiset aina aiheuttaa joukkotappelut.)
Koita ny ymmärtää, että kaikki mitä miehet tekevät huonosti, on naisten vika. Jos miehet tekevät jotain hyvin, he onnistuvat tekemään sen hyvin naisista huolimatta.
Yksikään mies ei ois ikinä pahoinpidellyt tai raiskannut yhtään naista, ellei naisia (tai tyttöjä) olisi.
En usko. Feministit valehtelevat.
Oletko salaliittoteoreetikko?
Päätän jokaisen salaliittoteorian kohdalla erikseen.
Ne jotka vaivautuivat lukemaan artikkelista muutakin kuin otsikon väittämän, huomasivat että siinä väitetään että perheväkivaltaa ei tunnisteta tai "kirjata" terveydenhuollossa. Sitä ei kirjata koska sitä ei oikeasti ole muualla kuin feministin mielikuvituksessa.
Aika vaarallista hetulan heiluttelua. Tuo on väkivallan salliva, hyväksyvä asenne. Nollatoleranssi sekä henkiselle että fyysiselle väkivallalle!
Poliisi saa Suomessa vuosittain n 15 000 hälytystä perheväkivallan takia, noin joka kuudennelta keikalta otetaan joku maijaan mukaan.
Turvakoteihin tulee ihmisiä kaikista yhteiskuntaluokista.
Poliisi voi kotona kirjata ylös lievemmät vammat, tehdä rikosilmoituksen.
Lähde mtv-uutiset/viimeinen lyönti oli liikaa....
"Poliisi saa Suomessa vuosittain n 15 000 hälytystä perheväkivallan takia, noin joka kuudennelta keikalta otetaan joku maijaan mukaan.
Turvakoteihin tulee ihmisiä kaikista yhteiskuntaluokista.
Poliisi voi kotona kirjata ylös lievemmät vammat, tehdä rikosilmoituksen."
Kuinka paljon jää sitten ilmoittamatta, on tuntematon luku mutta ei todellakaan pieni.
Syy ilmoittamatta jäämiseen on yleensä pelko ja häpeä.
Jos olisin mies, häpeäisin oman sukupuoleni edustajien puolesta.
Olen kokenut parisuhteessa naiselta vakavaa väkivaltaa ja suoraan henkeen kohdistuvaa uhkaa. Lääkärissä todettiin vammat ja menin tekemään poliisille asiasta ilmoitusta.
Poliisi totesi "voidaan tästä tehdä rikosilmoitus, mutta sitten menetät (erästä vapaa-aikaani liittyviä etuoikeuksia joita en tässä ala erittelemään).
Eli kun tekijä oli nainen asiaa vähäteltiin ja minulle annettiin vaihtoehdot eli syyte naiselle vastaan vapaa aikaani liittyvät edut.
Että näin kohdellaan suomessa väkivaltaa naisilta kohtaavia miehiä. Lienee feministin tasa-arvo unelmaa.
Osa ystävistäni käytti tästä nimitystä "oikeusmurha".
Mitähän ihmeen etuoikeuksia voi menettää rikosilmoituksen tekemällä?
Mitäs tyhmä otit jännänaisen. Omaa syytäsi. Näin naisillekin sanotaan.
Hyvin näkee näistä kommenteista mihin feminismi perustuu. Vihaan, katkeruuteen ja kostoon.
Sait maistaa omaa lääkettäsi, oliko hyvää?
Kaikista kauheinta on pään ja silmiin kohdistuva väkivalta. Myös selkärankaan kohdistuva ja muualle ihoon ja vartaloon. Lopettakaa hyvän sään aikana. Tekijöitä on tiedossa.
Kukaan+varmasti+ei+ole+väittänytkään+etteikö+nainen+voi+olla+väkivaltainen.+Olen+sellaista+nähnyt+aika++läheltä.+Mies+kärsi+16!+vuotta+eikä+halunnut+apua+jota+tarjottiin+ennenkuin+ambulanssia+tarvittiin.+Silloin+vihdoin+myönsi+totuuden.
Kuitenkin,++tilastojen+mukaan+76,5+%++kohdistuu+miehen+taholta+naiseen.+
Totta+kai+luvuissa+on+paljon+pimeäksi+jääviä+koska+läheskään+kaikkia+ei+tule+viranomaisten+tietoon.++
Tuo+"niin+mutta+naiset"++on+pelkkää++whataboutismia,+Vrt.+–+Hitler+tapatti+6+miljoonaa+ihmistä.
–+Niin+mutta+Stalin+tapatti+sentään+10+miljoonaa.
Mihin+tällä+päästään?+Ketä+se+hyödyttää+ja+auttaa?
Se,+että+yritetään+oikeuttaa+jotain+sillä+että+niin-mutta-kun-tuokin+on+typerää+ja+lapsellista.++Sillä+tavalla+ei+saada+kunnollista+keskustelua+vakavasta+ongelmasta.
Väkivaltaa+ei+voi+eikä+saa+oikeuttaa+sillä+että+mutta+kun+nuo.
Sallitaanhan väkivalta ulkomaalaisille suomessa asuville hallituspuolueiltakin toteamalla vain "onhan suomalainenkin väkivaltainen, raiskaa suomalainenkin"
Olet oikeassa, että on väärin pehmittää asiaa sanomalla "mutta kun suomalainenkin" yms. Se on vain vastakkainasettelua ei asian hoitoa tai järkevää keskustelua.
Katsopa ylläolevia kommentteja; mitä näet?
Järkevää keskustelua?
Milloin suomalainen mies olisi kyennyt järkevään keskusteluun. Kyllä se on juuri tuota whataboutismia ja "jännämies"-mölinää ja naisten syyttelyä ja haukkumista.
Voi kunpa olisikin mahdollista keskustella suomalaisen miehen kanssa järkevästi!
Se päivä tulee kun lehmät osaavat lentää.
Naisviha Suomessa on pistetty merkille ulkomaita myöten. Ei mikään salaisuus.
Kun kesksutelua pitäisi saada aikaan, se vedetään heti esiin ja viha vyöryy naisten niskaan.
Lue tämän Suomi24-foorumin postaukset. Käsi sydämellä mitä näet?
Eikä sitten mitään "mutta naiset" ja "mutta ulkomaalaiset" ja mutta kun.
Kyse on SUOMALAISEN miehen väkivaltaisuudesta. Jos et pysty siitä keskustelemaan, on vakavasti sinne ihan omaan itseen katsomisen paikka. Miksi et?
Ilmeisesti Suomi on jännämiesten luvattu maa? Luultavasti aloittaja on marginaaliryhmään kuuluva väliinputoaja, jos ei ole kerta jännämies. 😂
Vakavasti kuitenkin ottaen asiaa, sanoisin miesten täällä maassa olevan todella isoin joukoin huonosti tunteitaan käsittelevää sakkia. Tottakai siinä saa tuta läheinen/läheiset, mutta eniten kärsii itse. Huomaa satuttavansa muita ja olo eikun pahenee.
Vastuuta ei osata ottaa, kun ei sitä ole ehkä lapsesta pitäen vaadittu ottamaankaan? ”Pojat on poikia..”
Parisuhde on intensiivinen suhde, missä tunteet nousee esiin, jos niitä ei kykene käsittelemään omina tunteinaan, luultavasti seinä tulee vastaan kiltimmällekin miehelle, onhan näitäkin nähty.
Totuus on, että tilastojen mukaan naisella suhde mieheen on riski kohdata väkivaltaa ja piste. Sitä ei muuta satuhahmojen keksiminenkään.
Tämä oli hyvin sanottu.
Äänestän tätä ☝
Silmissä sinertää https://m.youtube.com/watch?v=cDvaoelpEZU
Eli jännämiehet on parisuhteessa ja kiltit ätmit sinkkuja. Nainen kelpuuttaa aina jännämiehen uudestaan vaikka saisi etukäteen tietää että jännämies on väkivaltainen.
Missä sanottiin, ettei kotiväkivaltaa harjoita juuri "kilteiksi ja kunnollisiksi" itseään tituleevat miehet?
Jänniksethän touhuaa kaikenlaista, mutta entä jos kk:t ovat kotihiiriä jotka hakkaavat ja raiskaavat vaimoaan ihan kotona.
Suomi on maa jossa kannattaa olla väkivaltainen. Muuten ei saa naisia eikä parisuhdetta naisen kanssa eikä sitten saa lapsiakaan.
Missä on se kiltti ja kunnollinen mies?Millainen hän on? Millainen on kiltti ja kunnollinen nainen? Miehen mielestä kautta naisen mielestä? Asiat ei ole mustavalkoisia. Kilttejä kautta jänniä. Jokaisessa meissä on kilttiä ja jännää.jokainen jopa tietää ja ymmärtää sen. Tuollainen jaottelu on tahallista maalittamista ja katkeraa mustamaalaamista. Mitä sinä ihmisenä täällä maanpäällä luot? Luotko hyvää ja positiivista? Vai pahaa ja negatiivista? Sinulla on valta valita kummanko puolelle tämän elämäsi omistat.