Naiset onko pomolle helppo jutella

Anonyymi

Onko pomolle helppo mennä puhumaan ja puhua mitä vain ja puhua omista henkilökohtaisista asioista ym niin tiedätte vähän miltä miehestä tuntuu kun tulee iskemään teitä

15

209

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä mä olen yleensä pystynyt pomolle kertomaan asioitani. Mulla on viime vuodet ollu pomoina naisia..toiset parempia, toiset huonompia.

      Mut yhtä miestä en pystyis iskemään.

    • Anonyymi

      Kaikki pomoni ovat olleet varsin tavallisia ihmisiä. Ei ole tuottanut mitään ongelmia jutella kenellekään heistä. Kaikki pomoni eivät tosin ole olleet miehiä, mutta sama se. En tosin pidä tapana puhua mitenkään kauhean henkilökohtasia asioita kenellekään töissä. Tietty ammatillinen etäisyys on ihan järkevä pitää. Perusasiat tietävät töissä oikeastaan kaikki ja toki vähän syvempiäkin asioita on joskus tullut jaettua.

    • Anonyymi

      Pomolle puhelen vain työasioita. Yksityisasiani eivät hälle kuulu. Henkilökohtaisia asioitani kuuntelevat kumppani ja ystävät.

      xLiner

    • Anonyymi

      Eli vähän pliisu vertaus kuva mutta vähän sinne päin eli ei ole helppo mennä jutteleen tai iskemään kenties tulevalle elämän pomolle ja kun hänestä vielä pitää tai on ihastunut niin ei se helppoa ole

      • Anonyymi

        Mies, joka,suhtautuu ksnssani juttelemiseen, kuin työhaastatteluun tai pomolle puhumiseen, saa poistu sinne mistä tulikin. Ei kiinnosta moiset "miehet".


    • Vinkkinä kaikille työelämässä oleville, liikaa ei henkilökohtaisia asioistaan kannata työpaikalle, pomollekaan kertoa. Niitä voidaan käyttää tavittaessa teitä vastaan!

      Työasioitahan työpaikla hoidetaan, ei henkilökohtaisuuksia. Eikä välttämättä ymmärretä tai haluta ymmärtää kaikkea, mitä ihmisen elämässä milloinkin saattaa sattua ja tapahtua.

      • Anonyymi

        Miksi omalle naiselle eli pomolle on pakko kertoa kaikki eli jos et kerro niin käytetään miestä vastaan ja jos kerrot niin käytetään tieto miestä vastaan eli tee niin tai näin aina teet väärin ja kärsii eli ei ole helppoa mennä iskemään omaa naistaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi omalle naiselle eli pomolle on pakko kertoa kaikki eli jos et kerro niin käytetään miestä vastaan ja jos kerrot niin käytetään tieto miestä vastaan eli tee niin tai näin aina teet väärin ja kärsii eli ei ole helppoa mennä iskemään omaa naistaan

        Rohkeesti vaan matkaan ja yrittämään omana itsenään. Sitte onnistuu tai ei onnistu. Ei sitä etukäteen tiedä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rohkeesti vaan matkaan ja yrittämään omana itsenään. Sitte onnistuu tai ei onnistu. Ei sitä etukäteen tiedä.

        Älä yllytä. Ei niin kahelia naista olekaan, joka väliksen huolis. On se niin omituinen huuhaatyyppi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä yllytä. Ei niin kahelia naista olekaan, joka väliksen huolis. On se niin omituinen huuhaatyyppi.

        Ei ätmiä kukaan kaipaa ja ainoa mistä ätmi seuransa saa on kevään tuulesta mut sekin menee pois tähän sopii topi sorsakosken laulu ajomies


    • Anonyymi

      Riippuu pomosta. Työelämässä käytetään termiä "helposti lähestyttävä". Joitakin voi lähestyä helposti, joitakin ei.

      Vaikka pomolle olisi helppo puhua, ei se tarkoita avautumista kaikista mahdollisista henkilökohtaisista asioista, vaan huolella harkiten kertoa niistä joilla on merkitystä työn kannalta. Myös fiksu pomo pitää työntekijöihin tiettyä etäisyyttä.

      Tavasin tuota kirjoituksesi loppuosaa monta kertaa ennenkuin sain ajatuksestasi kiinni. Tuli sääli jotenkin. Vinkkinä sanon, ettei pomon lähestymisellä ole mitään tekemistä iskemisen kanssa. Ja jos "iskukohde" tuntuu vaikeasti lähestyttävältä, kannattaa jättää väliin, viimeistään ainakin parin "iskurepliikin" jälkeen, ellei saa mitään toivottua vastakaikua.

      - Sheena

      • Anonyymi

        Kai sinä itse sen tiedät kun mies eli alamainen tulee juttusille niin kun alamainen eli mies sanoo moi niin siihen loppuu alamaisen päätösvalta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kai sinä itse sen tiedät kun mies eli alamainen tulee juttusille niin kun alamainen eli mies sanoo moi niin siihen loppuu alamaisen päätösvalta

        Kuka tuommosen miehen muka haluaa? Ehkä joku Justiina, mutta ei ainakaan ykskään tasa-arvoista parisuhdetta etsivä nainen. Tuolla asenteella ei sitten kannata jälkikäteen ihmetellä, miksi nainen pyyhkii lattioita sulla ja sun toiveillas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kai sinä itse sen tiedät kun mies eli alamainen tulee juttusille niin kun alamainen eli mies sanoo moi niin siihen loppuu alamaisen päätösvalta

        Mies ei ole alamainen.

        - Sheena


    • Anonyymi

      Riippu pomosta.
      On kokemusta oikeasta noita-akasta joka myrkytti koko osaston työilmapiirin (työskentelen sairaalassa) ja myös pomosta joka oli aivan ihana ihminen.
      Kun alkuun tein sijaisuuksia eri osastoilla ja parissa eri sairaalassakin, sain kokemusta aika monesta pomosta. Yksi oli todella kannustava ja sain kiitosta, jotkut on olleet neutraaleja mutta yleensä aina on voinut puhua asioistaan jotka jotenkin liittyivät työhön.
      Kaikillehan en kuitenkaan juokse avautumassa henk.koht asioistani joten en pomollekaan jos se ei jotenkin työntekooni vaikuta. Osa asioista pysyy aina privaatteina, oli kyse kenestä tahansa.
      Pomonhan ei pidä olla kaveri vaan nimenomaan pomo työroolissa.
      En kuitenkaan ymmärrä miten tämä liittyy mainitsemaasi naisen iskemiseen? Et kai kenellekään mene siinä tilanteessa koko sielusi sisältöä vuodattamaan?
      Normaali ulosanti ja kontaktinotto kyky ja rohkeus kai se etusijalla on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      896
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      802
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe