Mietteliäs

Anonyymi

Ehkä vähän tyhmää täällä kysyä mutta ajattelin kuitenkin ennenkuin varaan ajan terkkariin niin kysyä, onko muilla tietoa tilanteesta, jossa menkat on ensin myöhässä yli pariviikkoa ja kun alkavat niin on koko ajan niukkaa eikä runsasta vuotoa? Nii kuin normaalisti mulla ja se kestää pidempään kuin yleensä. Yli 7 pvä ja hiipuuu pikku hiljaa pois.
Ollut mieheni kanssa ennen menkkojen alkua ja tässä viikkojen välissä kerran, eikä meillä ole ehkäisyä (tietoinen valinta). Olen myös tehnyt viikkojen aikana monta testiä ja kaikki negaa. Eikä mitään muita oireita.
Mietin teenkö lisää testejä kertooko mahd. raskaudesta vasta niin alussa vai mahdollisesti muusta isommasta ongelmasta.

1

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En alkaisi yhden poikkeavan kuukautiskierron perusteella vielä mitään johtopäätöksiä tekemään. Annetaanko terveyskeskuksesta aikaa edes nyt epidemia-aikana? Todennäköisesti saat lähetteen raskaustestiin. Tosin se voi olla ihan fiksu veto. Laboratorion verikokeesta näkee istukkahormonipitoisuuden toisin kuin kotitestistä. Ja siitä voi vetää johtopäätökset mikä on vikana, jos jotain on vikana.

      Jos sinulla olisi normaali kuukautiskierto, ja jos olisit raskaana, niin testituloksen pitäisi olla positiivinen lienee nykyisillä testeillä jo silloin, kun kuukautisten olisi pitänyt alkaa. Jos olisit raskaana, sinulla todennäköisesti olisi jo raskausoireita.

      Kysyitkö oikeasti asiaa laihdutus/vähähiilihydraattiset dieetit -palstojen alla? Jos laihdutat tai olet vaihtanut ruokavaliotasi, niin sillä voi olla jotain vaikutusta kuukautiskiertoon, ainakin tilapäisesti. Itse olen kasvissyöjä, eikä ruokavalioni ole kiertoa miksikään muuttanut. Tosin en laihduta.

      https://www2.synlab.fi/laboratoriokasikirja/tutkimuskuvaukset/koriongonado/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7088
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3721
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3632
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      56
      3101
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      125
      3087
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    8. 34
      2652
    9. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    10. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2418
    Aihe