Ainakin yhdysvalloissa virheiden sattuessa lääkärit valehtelevat potilaille, jättävät kertomatta asioita ja väärentävät tietoja minkä ehtivät! Tämä kaikki ettei vain haastettaisi oikeuteen ja menettäisi lääkärilupaansa.
Mitä lääkärille tapahtuu Suomessa kun hän tekee virheen? Vähän nuhtelua pomolta ja virheestä ilmoittaneen potilaan luukkuun tipahtaa kirje "Virhettä ei ole tapahtunut"
Peitelläänkö Suomessa hoitovirheitä?
4
296
Vastaukset
- Anonyymi
Ei virhettä. Päinvastoin hyvin hoidettu!
- Anonyymi
USA:n hoitovirheistä tuli vähän aikaa sitten dokkari. Siellä lait on tehty suojaamaan tervettä yrittäjyyttä - eli käytännössä hoitovirheissä potilas tai omaiset eivät saa koskaan oikeutta.
Suomessakin jos sairastaa, niin ihmisen on oltava todella tarkkana oman hoitonsa suhteen. Aivan varmasti sattuu komplikaatioita, jotka vain lakaistaan maton alle. Jos potilas itse ei pysty puolustautumaan ja jos hänellä ei ole aktiivisia omaisia, niin kukaan ei ole nostamassa äläkkää. Ja aina se äläkän nostaminenkaan ei auta, vaikka selkeästi on tehty virhe.
Mielestäni eräs hoitovirhe on asenteellisuus, eli tutkimuksiin ja hoitoon ei pääse, vaivan syy katsotaan suoraan vaikkapa psyykkiseksi. Ei siitä mitään hoitovirhekannetta voi nostaa, koska mitään sairautta ei ole edes todettu. Iltapäivälehdissä varoitelleen jatkuvasti, millaisilla oireilla pitäisi hakeutua tutkimuksiin. Tosi asia on, että köyhä ei pääse edes hoitoketjun alkuun, kun ensin on päästävä vastaanotolle (epätodennäköistä, että pääsee) ja sen jälkeen vakuutettava lääkäri, että tarvitsee tutkimuksia (tämäkään tuskin onnistuu).
Tilanne tuskin tulee parantumaan heikossa asemassa olevan ihmisen suhteen. - Anonyymi
Suomessa tapahtuviin hoitovirheisiin voi hakea korvauksia, mutta, ongelma on siinä, että kovin vaikea mitään korvauksia on saada.
Kaikkein selkeimmät ja välittömästi todettavissa olevat virheet kenties korvataan herkemmin.
Vuosia sitten omalle kohdalleni sattui leikkauksen yhteydessä virhe.
Lääkäri laittoi oman ilmoituksen virheestä, ja minä tietysti oman.
Tuli siitä pieni korvaus kivusta ja särystä, sekä kosmeettisesta haitasta.
Edes sairaalalaskua ei korvattu kuin osin, kun väittivät, että olisin joutunut joka tapauksessa olemaan sairaalassa niin ja niin kauan.
Todellisuudessa minulle tehdyn leikkauksen jälkeen ( jos se olisi mennyt hyvin ), olisin ollut sairaalassa yön tai kaksi.
Olin siellä kaksi kuukautta.
Sairaala ei tapauksessa peitellyt virhettä, mutta potilasvakuutuskeskus käänsi kaiken, vähätellen vaikka mitä, ja vetosi milloin mihinkin ( jos niin, ja jos näin....).
Tapauksen jälkeen, ja virheen seurauksena minulla on mennyt tuhansia euroja lääkäri- ja sairaalakuluihin, joista en mitään korvauksia saanut, vaikka alkuun yritin.
Kirjeenvaihtoa korvausten hakemisen takia jatkui useamman vuoden, mutta lopulta päätin luovuttaa, koska siitä ei olisi ollut mitään hyötyä. Ainoastaan jokakertainen pettymys ja paha mieli. Siltä osin ainakin säästy(i)n.
Vaivat tosin tulevat jatkumaan lopun elämää.
Valehtelusta sen verran, että minulle ei ole lääkärit valehdelleet, mutta asioita on jätetty kertomatta.
Sen sijaan, kun muutaman kerran olen joutunut kohtelusta valittamaan, niin lääkärit osaavat kyllä pomoilleen valehdella.
Eikä varmaan ole vaikeaa arvata, uskotaanko potilasta vai lääkäriä, kun tilanteessa on sana sanaa vastaan. - Anonyymi
MITÄPÄ LUULET?? Tuo Rogues Gallery ainakin meikän elämän pilasi. Toinen kinttu ikinä enää toimi. MINÄ olin väärässä ja lukeneet oikeassa. Terve se oli mutta varuksi ruuvasivat titaani levyillä kiinni. Kaippa se on joku trendi että vähän titaania pitää olla en tiedä? Miksi terveeseen jalkaa laittoivat? Noh kunhan eivät naulaa laita korvaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23010172Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen604704Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1424174Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1424086- 2153889
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik463204Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL392455Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12245Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!181779Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1601723