Lain tehtävä (lyhyesti)

Anonyymi

Lain tehtävät lyhyesti:

1. Osoittaa mikä on lain rikkomista (syntiä)

2. Varjelee pahalta, jos lakia noudatetaan

3. Laki on mittapuu, jonka mukaan tuomitaan viimeisellä tuomiolla (Tutkiva Tuomio)

- tämä on adventistinen käsitys lain tehtävästä

9

94

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesus sanoo:
      "Sillä millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan; ja millä mitalla te mittaatte, sillä teille mitataan."

    • Anonyymi

      Gal. 3:
      23 Mutta ennenkuin usko tuli, vartioitiin meitä lain alle suljettuina uskoa varten, joka oli vastedes ilmestyvä.
      24 Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
      25 Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia.

      ME emme ole kasvattajalle alamaisia JOS OLEMME USKOSSA:

      eli Jeesus on lain loppu ja Jeesus täytti lain:

      Ristillä Jeesus todisti:
      Joh. 19:30
      Kun nyt Jeesus oli ottanut hapanviinin, sanoi hän: "Se on täytetty", ja kallisti päänsä ja antoi henkensä.

      ja Jo täytettyyn ei voi ikä tule mitään lisätä.

      • "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään. Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut. Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa." (Mt. 5:17-19)

        Kuulostaako tää siltä, että laki on loppu?


      • Anonyymi

        "Jeesus on lain loppu ja Jeesus täytti lain:"

        Jeesus on myös lain täyttymys ja lain päämäärä.
        Katso alaviite RK-käännöksestä.

        Tämän kyllä ymmärtää, kun ajattelee Raamatun kokonaisuutta.
        VT iso osa lakia oli uhrijärjestelmä ja jumalanpalvelussäädökset.
        Aamuin illoin uhrattiin karitsa kansan puolesta.
        Syntiä tuonut ihminen toi myös syntiuhrina karitsan, jonka päälle laski kätensä ja tunnusti syntinstä, sitten karitsa uhrattiin sovitusuhrina.

        Jeesus on "Jlan Karitsa, joka otti pois maailman synnin".


      • Anonyymi
        Kristitty.net kirjoitti:

        "Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään. Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut. Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa." (Mt. 5:17-19)

        Kuulostaako tää siltä, että laki on loppu?

        Room. 7:
        1 Vai ettekö tiedä, veljet-minä puhun lain tunteville-että laki vallitsee ihmistä, niin kauan kuin hän elää?
        2 Niinpä sitoo laki naidun vaimon hänen elossa olevaan mieheensä; mutta jos mies kuolee, on vaimo irti tästä miehen laista.
        3 Sentähden hän saa avionrikkojan nimen, jos miehensä eläessä antautuu toiselle miehelle; mutta jos mies kuolee, on hän vapaa siitä laista, niin ettei hän ole avionrikkoja, jos menee toiselle miehelle.
        4 Niin, veljeni, teidätkin on kuoletettu laista Kristuksen ruumiin kautta, tullaksenne toisen omiksi, hänen, joka on kuolleista herätetty, että me kantaisimme hedelmää Jumalalle.
        5 Sillä kun olimme lihan vallassa, niin synnin himot, jotka laki herättää, vaikuttivat meidän jäsenissämme, niin että me kannoimme hedelmää kuolemalle,
        6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

        Tätä ei tarvise selitää, jos ei ymmärrä ei ymmärä!
        mies on kuollut, ei elävä, MEILLE uskoville jotka uskomme Herraa!


    • Anonyymi

      Tehtävä lyhyesti on siis hyljätä Herran tunteminen ja harhauttaa kaikki ihmiset sielustaan. 🤮☠️

    • Anonyymi

      Lain tekojen kautta ei pääse taivaaseen, vaan armosta.

      • Anonyymi

        Se usko on saatanasta että sapatti olisi pelastuksen sinetti.
        Nämä lakiöyhöttäjät ovat ulkokultaisia.

        Raamatussa varoitetaan harha- ja järkeisopeista.


    • Muistuttaisin teitä taikauskoisia, että maan laki ei tunnusta teidän 'lakejanne'.

      Kannattaisiko vaihtaa lähestymistapaa ennen häkinoven heilahdusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      196
      1727
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      259
      1169
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      180
      857
    4. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      758
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      224
      750
    6. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      741
    7. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      715
    8. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      63
      693
    9. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      78
      646
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      43
      641
    11. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      74
      621
    12. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      41
      614
    13. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      613
    14. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      136
      597
    15. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      590
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      559
    17. 31
      548
    18. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      546
    19. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      507
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      24
      502
    Aihe