Mä oon mota kertaa värjänny hiukset ja aina eri merkkisellä värillä.mutta ku ikinää väri ei oikeen tahdo pysyä hiuksis ja väristä tulee aika haalea.tosin en käytä kestovärejä ja enkä värjäytä hiuksiani parturissa.
värjäämisongelma
heebo
5483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos tukkasi on vaalea, sitä et saa ainakaan sävytteillä pysymään tummana/eri värisenä, ainakaan punaisena. Kestoväreillä värjätessäkin väri haalistuu, koska vaaleassa tukassa ei ole pigmenttiä mihin se tarttuisi.
Tarkennappa mikä on tukkasi oikea väri ja millä värillä värjäät.
hiusteni väri on vaalean ruskea ja värjäsin hiukset lorealin color pulsella mustaksi.(olen tosin kokeillut monia muitakin värimerkkejä).Vaikuttaako myös shamppoo hiusvärin pysymiseen?
Kyllä shampoolla on suurikin vaikutus hiusvärin pysymiseen. Shampoon peseviä aineosia on sekä -, että sähkövarauksella. (Siis myös niissä laadukkaissa ammattilais sarjojen shampoissa) Itse hiusväri omaa myös sähkövarauksen. Näin yleensä värihiuksille tarkoitetuissa shampoissa onkin vain samalla sähkövarauksella olevia peseviä aineita, kuin hiusväri itsekin sisältää. Shampoo ei siis "sähköisesti ime" väriä ulos hiuksesta.
Myös hoitoaineilla on taipumusta viedä väriä pois hiuksesta. Jos selvittämiseen vaan riittää, kannattaisi käyttää hiuksiin jätettävää hoitoainetta.
Vaaleahkon hiuksen mustaksi värjääminen sen sijaan vaatii myös omat temppunsa, pigmentointinsa ym. jotka kotivärjäyksellä ei onnistu.
Jos käytät todellakin väin "sävytettä", eli tuotetta, jossa ei ole erikseen hapete ainetta. (tuote, jossa vain yksi aine) varmista, että väriä on hiuksissa tarpeeksi, ja venytä myös aineen vaikutusaikaa pidemmäksi kuin ohjeaika. Nämähän laitetaan aina pestyihin hiuksiin, joten pyyhekuivaa hiukset huolellisesti, ennen sävyn laittoa. Voit jopa kuivattaaa hiukset ensin föönillä, ja laittaa sävyn kuiviin hiuksiin. Näin hiuksessa ei ole vettä alla estämässä värin tarttumista ja tavallaan "laimentamassa" väriä.
Itse en markettivärejä tunne, mutta sen verran uteliaisuudesta purkkeja lueskellut, että olen huomannut kestovärin ja sävytteen eron melko epämääräiseksi. Kestoväripurkissä hyvinkin voi kyljessä lukea kevyesti sävyttävä... Varmin tapa tunnistaa on se, että sävytteessä on vain 1 aine, kestovärissä aina 2 toisiinsa sekoitettavaa ainetta. ( tietenkin mahdolliset pikkushampoot ja hoidot)
Color Pulsella et saa vaaleanruskeaa hiusta mustaksi. Sen lisäksi että Color Pulsen värivalikoimasta ei löydy mustaa väriä (se sinimusta on oikeasti sininen) niin suoravärien pigmenttimäärä ei riitä isoihin tummuusasteiden muutoksiin. Toisaalta jos värjäät kestävämmällä eli hapetteen sisältävällä värillä mustan niin se ei välttämättä lähde pois. Edes värinpoistolla.
Jos haluat välttämättä suoravärillä mustan niin joudut tekemään sen useammassa erässä, eli ensin tummahko ruskea ja sitten se musta siihen päälle. Ja anna suoarvärin vaikuttaa kunnolla, yliaikaa saa lisätä vaikka tuntiinkin asti koska suoravärit eivät rasita hiuksia.
Ja shampoolla on merkitystä värien pysyvyyteen.
Ettekö voisi painua v*ttuun sen esipigmennointinne kanssa? Mä en ole sellaista ainakaan koskaas tarvinnut.