Miten päästä yli shokkierosta?

Anonyymi

Tulin kuukausi sitten aivan yllättäen jätetyksi pitkästä suhteesta, 1 yhteinen lapsi ja omat isommat ja isäpuoleen kiintyneet lapset mukana kuvioissa.

Mies ei eroon varsinaisesti kertonut syytä, ensimmäisiin viikkoihin ei kertonut mitään, eikä edes moikkaa sanonut isommille lapsille. Myöhemmin sanoi vain kokeneensa jo pitkään että haluaa erota. Ei koskaan sanonut tätä tai mitään muutakaan ääneen, vältteli kaikkia konflikteja noin yleensäkin ja mielummin aina huijaili jos uumoili että olisin eri mieltä asiasta. Vielä eroa edeltävänä iltana kyselin onko kaikki ok (mies ollut etäinen ja kiukkuinen) ja mies vakuutteli että on, ja pohti että ehkä tarvitsisimme enemmään kahdenkeskistä aikaa. Enkä siis ole mikään väkivaltainen tms. että ei nyt sillä tavalla pitäisi olla mitään vaaraa suoraan puhumisesta, saatan kyllä sanoa mielipiteeni aika suoraan ja ilmeisesti siksi olen paha ja pelottava.

Olin itsekin aika ajoin miettinyt että miehen kanssa elämä tuntuu raskaalta, erityisesti siis avoimen keskusteluyhteyden puuttumisen vuoksi. Kuitenkin ajattelin että monesta on jo selvitty ja ehkä tässäkin asiassa vielä opitaan ja löydetään onni. En halunnut luovuttaa lasten ja yhteisen kodin vuoksi, enkä siksikään että miehessäni oli monia puolia joista pidin ja jota rakastin. Nyt olen ollut shokissa ja aivan loppu. Mies lähti ilman mitään varoitusta, jäin lasten ja kodin myynnin kanssa yksin, lisäksi tottakai arki pyöritettävänä ja omissa hommissakin kovat paineet... En tiedä miten jaksan. Miehellä oli jo uusi koti valmiina ja nyt ymmärrän että taloudellisestikin on valmistellut tätä, minä olen kustantanut ruoat ja juoksevat menot koska hänellä rahat menivät omiin "harrastuksiin", joita nyt realisoi tuhansien voitolla... Olen lukenut shokkierosta ja olo on nyt sellainen, että liekkö koskaan pääsen yli. Tuntuu siltä että olen maailman huonoin nainen, miksi muuten ihminen jonka kanssa olen elänyt vuosia tekisi minulle näin? Kuvittelin olleeni hänen tukeenaan, aina olen tsempannut ja kuunnellut jos hänellä murheita töissä tms. ja aina olen pitänyt kodita ja lapsista huolta... Voisiko joku yllättäen eron ottanut avata hiukan, miksi toinen tekee näin?

6

934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun ero nyt ei tullut mitenkään yllättäen, mutta sitä samaa ollut, että itse olisin halunnut saada ongelmat korjattua, mutta toisella ei sitten ollutkaan enää samaa yritystä. Itsellä oli melko pitkä suhde, niin tuntuuhan se vähän ikävälle, kun yhtäkkiä et voi tehdä asioille enää mitään. Alkaa herkästi miettimään mikä itsessä on vikana...on toki jotain virheitä tullut tehtyä, mutta en kuitenkaan mitään niin isoa mitä ei voisi korjata. Tai näin ainakin itse ajattelisin.
      Tämä mun kirjotus nyt ei varmaan auta mitään, mutta tsemppiä nyt kuitenkin.

    • Anonyymi

      Itse olen alkanut suhtautumaan elämääni niin kuin miehesi. En sano enää asioita ja olen vain hiljaa. Suoritan asiat kotona niin kuin pyydetään tai tarvitsee. Suurimmat riidat tulevat juuri, kun olen jostain asiasta vain eri mieltä. Siksi olen vain hiljaa nykyään. Samalla olen hoitanut sijoituksiani tuottavalle mallille, säästänyt rahaa ja hankkinut omaisuutta vain omiin nimiini, jotta lähteminen kerralla on sitten helmpompaa ja ei tule taloudellista notkahdusta. Tähän liittyy kyllä vaimon puolelta henkisen väkivallan lisäksi myös ihan fyysistä hakkaamista ja potkimista. 2 lasta yhteistä ja 1 minulla aiemmasta avioliitosta. Näin kerran jo avioeron läpikäyneenä ei edes pelota mitenkään tuo tulevaisuus. Nyt ei onneksi olla naimisissa.

      • Anonyymi

        Hyvä että osaat olla kaukokatseinen.
        Nyt enää varmistat, teet kaikkesi etteivät lapsesi jää tuolle naiselle erotessanne.
        Pidä kynsin hampain puolesi että saat lapsesi itsellesi 24/7/12 - siis aivan kokonaan, täysiaikaisesti!


    • Anonyymi

      Rakkaus kestää 2vuotta . ja sit vain ollaan.

    • Anonyymi

      Aitoa rakkautta on vain vaikeaa löytää.ehkä avopareista 100 niin 5 voi olla aitoja rakkaussuhteita. muut ovat jotain mistä itse hyötyy.

    • Anonyymi

      Kyllä siitä pääsee yli, mutta aikaa se vie. Kaiken kaikkiaan hemmetin typerää lähteä tuolla tavalla, teillä oli sentään perhe ja koti. Oliko kuvioissa toinen nainen? Mies saattaa olla tuollainen paskahousu, jos on toinen nainen kuvioissa. Samanlaisia ovat toki naisetkin.

      Jos erotaan, niin pitäisi erota järkevästi. Varsinkin, jos on lapsia. Shokki- ja raivopääerot ovat täysin älyttömiä ja niissä menee helposti lapsen elämä aivan sekaisin. Ei sellaista voi millään pitää lapsen kannalta hallittuna, jos toinen osapuoli käyttäytyy noin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe