Onko muilla kevätväsymystä??

Anonyymi

Minä tunnen ja oon tuntenut ainakin viime kuukauden aikana olevani ihan todella uupunut. En siis varsinaisesti ole väsynyt, mutta joka tavalla ihan "loppu". Tuntuu ettei ajatus luista, oon hajamielinen ja saatan unohtaa asioita. Näiden tuntemuksien lisäksi pinna saattaa olla niin kireällä, että itseänikin pelottaa. :DD Tästä ärsyyntymisestä esimerkkinä todella voimakkaasti jotain muretta kovalla äänellä vääntävä henkilö jota joutuu kuuntelemaan olosuhteiden pakosta ja jolla ei oikeastaan ole edes mitään järkevää sanottavaa. Tämä tapaus ei normioloissa ehkä ärsyttäisi, mutta juuri tällä hetkellä koen tällaisen henkilön täydeksi pölvästiksi ja jo hänen kovaääninen puhetapansa ja murteensa sai minut todella ärsyyntyneeksi, josta toipuminen vei vähintään vuorokauden. :/ En väitä olevani muita älykkäämpi (vaikka tutkimusten mukaan olenkin), mutta en ärsyynny mistään muusta niin paljon kuin jonkun älykääpiön "läyhäämisestä".

Tiedostan itsekin, että olen loppuunpalamisen rajoilla, koska tunnen niin kuin teen., koska normaalisti en näin kokisi. Korona on tähän osittain "syyllinen", koska sen myötä normaali elämisen syklini lomineen on mennyt uusiksi.

Tämä on vain oma purkaukseni, johon tilanteeseen tiedän nytkin saavani muutoksen kun sitä oikeasti haluan.

12

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja ymmärrän, että olen lähellä loppuunpalamista enkä ihmettele kun viime lomasta on jo vuosi, jonka syyksi voidaan taas sanoa olevan Koronan. :/

    • Anonyymi

      Sama täällä. Päätä särkee ja v i t u t t a a.

      • Anonyymi

        hyvä, että täällä on muitakin. :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        hyvä, että täällä on muitakin. :D

        Ei ole enää varmuutta kumpi meistä kirjoitti tuon aloituksen. Koin samanlaisen murretilanteen ja yli viikko meni siitäkin selviämiseen. Kaikki älämölö ja joutavan päiväinen houriminen ärsyttää eikä jaksa. Toiset tuntuvat vähintään idiooteilta ellei pahemmilta.


    • Anonyymi

      Mua on väsyttänyt ja päätä särkenyt päivittäin otettuani Koronarokotuksen pari viikkoa sitten.

      • Anonyymi

        Olen ihan varma, että Astra Zenega on syynä, kosken aikaisemmin ollut näin väsynyt, eikä päätä särkenyt päivittäin.


    • Anonyymi

      Sen verran olen itseopiskellut, että tiedän kyseessä olevan burn outin. Yleensä en edes ärsyynny ja työkaverini sanoi kun kerroin tästä pahantuuliseeudestani, että vaikea kuvitella sinua ärsyyntyneenä. :D Yleensä kun mikään ei saa minun mielenrauhaani järkkymään.

      • Anonyymi

        On varmaan! :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On varmaan! :D

        No helvetti.


    • Anonyymi

      On kai tuo kevätväsymys ihan tavallista, toki voi olla ihan loppuunpalamistaki tai masennusta. Jos pahempaa kuin yleensä keväisin, voi olla syytä tehdä jotain asialle. Krooninen masennus on helvetillinen tila, siihen ei kannata itteesä päästää.

    • Anonyymi

      On väsymystä. Sinällään se on vaikea tilanne ihmiselle, jonka vaatimus itseltään on se, että pitää jaksaa muiden vuoksi. Kuitenkin on parempi hampaat irvessäkin yrittää kuin lakata yrittämästä..

    • Anonyymi

      Mur, mur ;)
      Oo vuan murren kaveri.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      467
      6644
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      197
      3967
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2543
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2070
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      141
      1483
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1356
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1186
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      85
      1173
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1115
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe