Onko muilla kevätväsymystä??

Anonyymi

Minä tunnen ja oon tuntenut ainakin viime kuukauden aikana olevani ihan todella uupunut. En siis varsinaisesti ole väsynyt, mutta joka tavalla ihan "loppu". Tuntuu ettei ajatus luista, oon hajamielinen ja saatan unohtaa asioita. Näiden tuntemuksien lisäksi pinna saattaa olla niin kireällä, että itseänikin pelottaa. :DD Tästä ärsyyntymisestä esimerkkinä todella voimakkaasti jotain muretta kovalla äänellä vääntävä henkilö jota joutuu kuuntelemaan olosuhteiden pakosta ja jolla ei oikeastaan ole edes mitään järkevää sanottavaa. Tämä tapaus ei normioloissa ehkä ärsyttäisi, mutta juuri tällä hetkellä koen tällaisen henkilön täydeksi pölvästiksi ja jo hänen kovaääninen puhetapansa ja murteensa sai minut todella ärsyyntyneeksi, josta toipuminen vei vähintään vuorokauden. :/ En väitä olevani muita älykkäämpi (vaikka tutkimusten mukaan olenkin), mutta en ärsyynny mistään muusta niin paljon kuin jonkun älykääpiön "läyhäämisestä".

Tiedostan itsekin, että olen loppuunpalamisen rajoilla, koska tunnen niin kuin teen., koska normaalisti en näin kokisi. Korona on tähän osittain "syyllinen", koska sen myötä normaali elämisen syklini lomineen on mennyt uusiksi.

Tämä on vain oma purkaukseni, johon tilanteeseen tiedän nytkin saavani muutoksen kun sitä oikeasti haluan.

12

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja ymmärrän, että olen lähellä loppuunpalamista enkä ihmettele kun viime lomasta on jo vuosi, jonka syyksi voidaan taas sanoa olevan Koronan. :/

    • Anonyymi

      Sama täällä. Päätä särkee ja v i t u t t a a.

      • Anonyymi

        hyvä, että täällä on muitakin. :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        hyvä, että täällä on muitakin. :D

        Ei ole enää varmuutta kumpi meistä kirjoitti tuon aloituksen. Koin samanlaisen murretilanteen ja yli viikko meni siitäkin selviämiseen. Kaikki älämölö ja joutavan päiväinen houriminen ärsyttää eikä jaksa. Toiset tuntuvat vähintään idiooteilta ellei pahemmilta.


    • Anonyymi

      Mua on väsyttänyt ja päätä särkenyt päivittäin otettuani Koronarokotuksen pari viikkoa sitten.

      • Anonyymi

        Olen ihan varma, että Astra Zenega on syynä, kosken aikaisemmin ollut näin väsynyt, eikä päätä särkenyt päivittäin.


    • Anonyymi

      Sen verran olen itseopiskellut, että tiedän kyseessä olevan burn outin. Yleensä en edes ärsyynny ja työkaverini sanoi kun kerroin tästä pahantuuliseeudestani, että vaikea kuvitella sinua ärsyyntyneenä. :D Yleensä kun mikään ei saa minun mielenrauhaani järkkymään.

      • Anonyymi

        On varmaan! :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On varmaan! :D

        No helvetti.


    • Anonyymi

      On kai tuo kevätväsymys ihan tavallista, toki voi olla ihan loppuunpalamistaki tai masennusta. Jos pahempaa kuin yleensä keväisin, voi olla syytä tehdä jotain asialle. Krooninen masennus on helvetillinen tila, siihen ei kannata itteesä päästää.

    • Anonyymi

      On väsymystä. Sinällään se on vaikea tilanne ihmiselle, jonka vaatimus itseltään on se, että pitää jaksaa muiden vuoksi. Kuitenkin on parempi hampaat irvessäkin yrittää kuin lakata yrittämästä..

    • Anonyymi

      Mur, mur ;)
      Oo vuan murren kaveri.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1564
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe