Minä tunnen ja oon tuntenut ainakin viime kuukauden aikana olevani ihan todella uupunut. En siis varsinaisesti ole väsynyt, mutta joka tavalla ihan "loppu". Tuntuu ettei ajatus luista, oon hajamielinen ja saatan unohtaa asioita. Näiden tuntemuksien lisäksi pinna saattaa olla niin kireällä, että itseänikin pelottaa. :DD Tästä ärsyyntymisestä esimerkkinä todella voimakkaasti jotain muretta kovalla äänellä vääntävä henkilö jota joutuu kuuntelemaan olosuhteiden pakosta ja jolla ei oikeastaan ole edes mitään järkevää sanottavaa. Tämä tapaus ei normioloissa ehkä ärsyttäisi, mutta juuri tällä hetkellä koen tällaisen henkilön täydeksi pölvästiksi ja jo hänen kovaääninen puhetapansa ja murteensa sai minut todella ärsyyntyneeksi, josta toipuminen vei vähintään vuorokauden. :/ En väitä olevani muita älykkäämpi (vaikka tutkimusten mukaan olenkin), mutta en ärsyynny mistään muusta niin paljon kuin jonkun älykääpiön "läyhäämisestä".
Tiedostan itsekin, että olen loppuunpalamisen rajoilla, koska tunnen niin kuin teen., koska normaalisti en näin kokisi. Korona on tähän osittain "syyllinen", koska sen myötä normaali elämisen syklini lomineen on mennyt uusiksi.
Tämä on vain oma purkaukseni, johon tilanteeseen tiedän nytkin saavani muutoksen kun sitä oikeasti haluan.
Onko muilla kevätväsymystä??
12
81
Vastaukset
- Anonyymi
Niin ja ymmärrän, että olen lähellä loppuunpalamista enkä ihmettele kun viime lomasta on jo vuosi, jonka syyksi voidaan taas sanoa olevan Koronan. :/
- Anonyymi
Sama täällä. Päätä särkee ja v i t u t t a a.
- Anonyymi
hyvä, että täällä on muitakin. :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
hyvä, että täällä on muitakin. :D
Ei ole enää varmuutta kumpi meistä kirjoitti tuon aloituksen. Koin samanlaisen murretilanteen ja yli viikko meni siitäkin selviämiseen. Kaikki älämölö ja joutavan päiväinen houriminen ärsyttää eikä jaksa. Toiset tuntuvat vähintään idiooteilta ellei pahemmilta.
- Anonyymi
Mua on väsyttänyt ja päätä särkenyt päivittäin otettuani Koronarokotuksen pari viikkoa sitten.
- Anonyymi
Olen ihan varma, että Astra Zenega on syynä, kosken aikaisemmin ollut näin väsynyt, eikä päätä särkenyt päivittäin.
- Anonyymi
Sen verran olen itseopiskellut, että tiedän kyseessä olevan burn outin. Yleensä en edes ärsyynny ja työkaverini sanoi kun kerroin tästä pahantuuliseeudestani, että vaikea kuvitella sinua ärsyyntyneenä. :D Yleensä kun mikään ei saa minun mielenrauhaani järkkymään.
- Anonyymi
On varmaan! :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On varmaan! :D
No helvetti.
- Anonyymi
On kai tuo kevätväsymys ihan tavallista, toki voi olla ihan loppuunpalamistaki tai masennusta. Jos pahempaa kuin yleensä keväisin, voi olla syytä tehdä jotain asialle. Krooninen masennus on helvetillinen tila, siihen ei kannata itteesä päästää.
- Anonyymi
On väsymystä. Sinällään se on vaikea tilanne ihmiselle, jonka vaatimus itseltään on se, että pitää jaksaa muiden vuoksi. Kuitenkin on parempi hampaat irvessäkin yrittää kuin lakata yrittämästä..
- Anonyymi
Mur, mur ;)
Oo vuan murren kaveri.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416105Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3075037Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594841Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1354659Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193877Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251782- 731772
- 2141459