Kertokaa pääsisäispuuhistanne. Olen ollut kotioiloissa lukuunottamatta kauppareissuja. Eilen kävin kävelyllä lähimaastossa.
Miten palstalaisilla on mennyt pääsiäinen?
22
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Rentoa musaa pääsiäisenviettoonne. https://www.youtube.com/watch?v=mYtRp9UNx8Y
- Anonyymi
Pääsiäinen pitää olla joka viikko.
- Anonyymi
Pääsiäinen on minusta parempi juhla kuin joulu.
- Anonyymi
Nelioäiväinen työviikko jees.
- Anonyymi
Maija Vilkkumaa unplugged. https://areena.yle.fi/1-50735686?autoplay=true
- Anonyymi
Mitä se unplugged tarkoitta?
Odotin että olis ollut alasti mutta eipä ollutkaan!
- Anonyymi
Kävin vain hautausmaalla viemässä kynttilöitä ja sitten Koskenkorvan S-marketissa.
- Anonyymi
Ihan samoin kuin arkikin. Olen lukenut palstaa ja ärsyytynyt kirjoituksista ja siitä kostoksi kirjoittanut itse ärsyttääkseni minua ärsyttäneitä. Olen ollut niin keskittynyt keskusteluun, että en ole edes huomannut mainoksia.
- Anonyymi
Mainokset saat pois lataamalla adblockerin.
Ei maksa mitään ja kestää sekunnin lataus.
- Anonyymi
Eilen isoissa bileissä 50 vierasta. Vähän heikko olo. Jännä odottaa, alkaako koronaoireet vai ei.
- Anonyymi
No eipäs ollut mitään pääsiäisellistä kommentoijilla.
Eilen katsoin Muumion paluu -leffaa ja sivusilmällä muumioiden paraatia. Leffassa Oded Fehr on tosi ihana. Ideaalin miehen näköinen. Hän on muuten israelilainen ja esittää elokuvassa ilmeisesti Allahin uskoista.
Aiemmin olen jo ostanut pääsiäistarpeita. Leinikkejä eri väreissä kukiksi. Ne on hienoja ja harvoin tarjolla. Oli valitsemista, koska kaupassa oli tulppaaneita, pajunkissoja, narsisseja yms.
Pääsiäismunia on paljon erilaisia. Kinderin munia ja pupuja ja pikkumunia. Rakeita ja hedelmäkarkkeja. Tänään ostin vielä lammassuklaita ja Baileys mansikkakermajättimunan. 10 €. 8 € alennusta.
Karitsaa leikkeleenä ja kallista mintyuhyytelöä. Ei jakseta kokkailla. Ja hedelmäistä valkoviiniä.
🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿
Tänään kävin kirkolla tutkimassa tehtävää Seppo-sovelluksessa. Ehkä se oli enemmän lapsille, mutta Kirkon ikkunoissa oli pääsiäisrunoja ja kertausta pääsiäisen tapahtumista, kuvia ja asetelmia. Työmaa-aitaan on maalattu uskonnollisia kuvia.
No kuvailin vähän noita. Sitten meillä on myös pieni pyhiinvaellus. Kirkon postilaatikosta saa vihkon, jossa ohjeet ja tehtäviä. 5 km kierros. Tuntui vähän pitkältä, joten ehkä kokeilen joku toinen päivä jaksanko tehdä tuota.
Citynomadi-sovelluksessa piti olla ohjeet, mutta en löytänyt.
Kirkolla on lisäksi hiljentymisalttareita. Menen varmaan huomenna katsomaan niitä.
Nämä siis Espoossa.
Katsoin yöllä vähän ortodoksien messua. Se olisi kestäny 3 tuntia...
Aika vähän Suomi24:ssa keskustellaan pääsiäisestä. Luterilaisuus palstakin on täynnä kaiken maailman ateisteja, jotka vain kertovat muinaisuskonnoista. Miksi monille palstoille kerääntyy aiheen vastustajia, jotka vain jänkkäävät?
Mutta kyllä sitä kaipaa uskonnon sanomaakin. Aika vähän nykyään seuraa uskonnollisia juttuja. Äitini elossa ollessa, vanhempani kuuntelivat pyhinä kaikki uskonnolliset radio- ja tv-ohjelmat, ja tuli kuunneltua sitten itsekin jonkun verran. Kävin lisäksi äitini mukana joissakin uskonnollisessa tilaisuuksissa.
Ehkä sitä pitää nyt omatoimisesti etsiytyä uskonnon pariin. Se on kuitenkin tarpeen, varsinkin kun maamme ja aikamme on niin uskoton ja levittää muuta sanomaa. Ei paljoa välitä yleensä moraalista ja oikein tekemisestä. Kristinuskossa oikein tekeminen on kuitenkin tärkeää.
Jos uskoton ajattelee, että hän ei ole kenellekään vastuussa, voi tehdä mitä vain. Voi tehdä salassa pahuuksia. Kristitty kuitenkin tietää, että Jumala näkee kaiken eikä mikään jää salaisuudeksi.
🐑🐰🐇🐔🐣🐤🐥🕊💐🌼🌷🥚🥚🗿 - Anonyymi
Mämmiä on mennyt kaksi ropposta.
- Anonyymi
Minä etsiskelin puputyttöjä Hustlereista. Värjäsin munat väriä päätävillä alushousuilla. Tyttåreni olisivat halunneet syödä niitä munia, mutta en terveyssyistä sallinut sitä.
- Anonyymi
Hyvin on mennyt pääsiäinen. Juuri grillasin, tosin vain makkaroita.
Aika on mennyt tekemättä mitään.
No, saunaa lämmittelen välillä. - Anonyymi
Mämmiä meni pari pakettia kerman kanssa
- Anonyymi
Olin 3 tuntia ulkotupsintoja tekemässä kun sanottiin että huomenna on sadepäivä koko maassa.
Piti olla toppapuku päällä alituisen tuulen takia. - Anonyymi
Olen vihervasemmistolainen kehari ja kirjoitellut palstalle solvauksia persuista, kuten kaikki muutkin päivät jo vuosien ajan.
- Anonyymi
vai bodari
- Anonyymi
Ihan hyvin. Ei vaan oikein tiedä onko juhlat lopussa vai vasta alkaneet.
- Anonyymi
Kotona oltu, kaupassa käyty ja kirjoitettu suoli24:lle naisia halventavia viestejä. Tarkoitus olisi halventaa naisia niin paljon, että köyhälläkin on varaa huoriin.
- Anonyymi
Hyvin ainakin syöty täällä levillä
- Anonyymi
Kiitos kysymästä,mämmiä on syöty ja munia värjätty.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst25314389Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483887PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1293755Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1661569En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O291540Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3791521Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491296Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81081Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok46957En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔105847