Kertokaa pääsisäispuuhistanne. Olen ollut kotioiloissa lukuunottamatta kauppareissuja. Eilen kävin kävelyllä lähimaastossa.
Miten palstalaisilla on mennyt pääsiäinen?
Anonyymi
2270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Rentoa musaa pääsiäisenviettoonne. https://www.youtube.com/watch?v=mYtRp9UNx8Y
Pääsiäinen pitää olla joka viikko.
Pääsiäinen on minusta parempi juhla kuin joulu.
Nelioäiväinen työviikko jees.
Maija Vilkkumaa unplugged. https://areena.yle.fi/1-50735686?autoplay=true
Mitä se unplugged tarkoitta?
Odotin että olis ollut alasti mutta eipä ollutkaan!
Kävin vain hautausmaalla viemässä kynttilöitä ja sitten Koskenkorvan S-marketissa.
Ihan samoin kuin arkikin. Olen lukenut palstaa ja ärsyytynyt kirjoituksista ja siitä kostoksi kirjoittanut itse ärsyttääkseni minua ärsyttäneitä. Olen ollut niin keskittynyt keskusteluun, että en ole edes huomannut mainoksia.
Mainokset saat pois lataamalla adblockerin.
Ei maksa mitään ja kestää sekunnin lataus.
Eilen isoissa bileissä 50 vierasta. Vähän heikko olo. Jännä odottaa, alkaako koronaoireet vai ei.
No eipäs ollut mitään pääsiäisellistä kommentoijilla.
Eilen katsoin Muumion paluu -leffaa ja sivusilmällä muumioiden paraatia. Leffassa Oded Fehr on tosi ihana. Ideaalin miehen näköinen. Hän on muuten israelilainen ja esittää elokuvassa ilmeisesti Allahin uskoista.
Aiemmin olen jo ostanut pääsiäistarpeita. Leinikkejä eri väreissä kukiksi. Ne on hienoja ja harvoin tarjolla. Oli valitsemista, koska kaupassa oli tulppaaneita, pajunkissoja, narsisseja yms.
Pääsiäismunia on paljon erilaisia. Kinderin munia ja pupuja ja pikkumunia. Rakeita ja hedelmäkarkkeja. Tänään ostin vielä lammassuklaita ja Baileys mansikkakermajättimunan. 10 €. 8 € alennusta.
Karitsaa leikkeleenä ja kallista mintyuhyytelöä. Ei jakseta kokkailla. Ja hedelmäistä valkoviiniä.
🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿
Tänään kävin kirkolla tutkimassa tehtävää Seppo-sovelluksessa. Ehkä se oli enemmän lapsille, mutta Kirkon ikkunoissa oli pääsiäisrunoja ja kertausta pääsiäisen tapahtumista, kuvia ja asetelmia. Työmaa-aitaan on maalattu uskonnollisia kuvia.
No kuvailin vähän noita. Sitten meillä on myös pieni pyhiinvaellus. Kirkon postilaatikosta saa vihkon, jossa ohjeet ja tehtäviä. 5 km kierros. Tuntui vähän pitkältä, joten ehkä kokeilen joku toinen päivä jaksanko tehdä tuota.
Citynomadi-sovelluksessa piti olla ohjeet, mutta en löytänyt.
Kirkolla on lisäksi hiljentymisalttareita. Menen varmaan huomenna katsomaan niitä.
Nämä siis Espoossa.
Katsoin yöllä vähän ortodoksien messua. Se olisi kestäny 3 tuntia...
Aika vähän Suomi24:ssa keskustellaan pääsiäisestä. Luterilaisuus palstakin on täynnä kaiken maailman ateisteja, jotka vain kertovat muinaisuskonnoista. Miksi monille palstoille kerääntyy aiheen vastustajia, jotka vain jänkkäävät?
Mutta kyllä sitä kaipaa uskonnon sanomaakin. Aika vähän nykyään seuraa uskonnollisia juttuja. Äitini elossa ollessa, vanhempani kuuntelivat pyhinä kaikki uskonnolliset radio- ja tv-ohjelmat, ja tuli kuunneltua sitten itsekin jonkun verran. Kävin lisäksi äitini mukana joissakin uskonnollisessa tilaisuuksissa.
Ehkä sitä pitää nyt omatoimisesti etsiytyä uskonnon pariin. Se on kuitenkin tarpeen, varsinkin kun maamme ja aikamme on niin uskoton ja levittää muuta sanomaa. Ei paljoa välitä yleensä moraalista ja oikein tekemisestä. Kristinuskossa oikein tekeminen on kuitenkin tärkeää.
Jos uskoton ajattelee, että hän ei ole kenellekään vastuussa, voi tehdä mitä vain. Voi tehdä salassa pahuuksia. Kristitty kuitenkin tietää, että Jumala näkee kaiken eikä mikään jää salaisuudeksi.
🐑🐰🐇🐔🐣🐤🐥🕊💐🌼🌷🥚🥚🗿
Mämmiä on mennyt kaksi ropposta.
Minä etsiskelin puputyttöjä Hustlereista. Värjäsin munat väriä päätävillä alushousuilla. Tyttåreni olisivat halunneet syödä niitä munia, mutta en terveyssyistä sallinut sitä.
Hyvin on mennyt pääsiäinen. Juuri grillasin, tosin vain makkaroita.
Aika on mennyt tekemättä mitään.
No, saunaa lämmittelen välillä.
Mämmiä meni pari pakettia kerman kanssa
Olin 3 tuntia ulkotupsintoja tekemässä kun sanottiin että huomenna on sadepäivä koko maassa.
Piti olla toppapuku päällä alituisen tuulen takia.
Olen vihervasemmistolainen kehari ja kirjoitellut palstalle solvauksia persuista, kuten kaikki muutkin päivät jo vuosien ajan.
vai bodari
Ihan hyvin. Ei vaan oikein tiedä onko juhlat lopussa vai vasta alkaneet.
Kotona oltu, kaupassa käyty ja kirjoitettu suoli24:lle naisia halventavia viestejä. Tarkoitus olisi halventaa naisia niin paljon, että köyhälläkin on varaa huoriin.
Hyvin ainakin syöty täällä levillä
Kiitos kysymästä,mämmiä on syöty ja munia värjätty.