Miten palstalaisilla on mennyt pääsiäinen?

Anonyymi

Kertokaa pääsisäispuuhistanne. Olen ollut kotioiloissa lukuunottamatta kauppareissuja. Eilen kävin kävelyllä lähimaastossa.

22

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pääsiäinen pitää olla joka viikko.

      • Anonyymi

        Pääsiäinen on minusta parempi juhla kuin joulu.


      • Anonyymi

        Nelioäiväinen työviikko jees.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Mitä se unplugged tarkoitta?
        Odotin että olis ollut alasti mutta eipä ollutkaan!


    • Anonyymi

      Kävin vain hautausmaalla viemässä kynttilöitä ja sitten Koskenkorvan S-marketissa.

    • Anonyymi

      Ihan samoin kuin arkikin. Olen lukenut palstaa ja ärsyytynyt kirjoituksista ja siitä kostoksi kirjoittanut itse ärsyttääkseni minua ärsyttäneitä. Olen ollut niin keskittynyt keskusteluun, että en ole edes huomannut mainoksia.

      • Anonyymi

        Mainokset saat pois lataamalla adblockerin.
        Ei maksa mitään ja kestää sekunnin lataus.


    • Anonyymi

      Eilen isoissa bileissä 50 vierasta. Vähän heikko olo. Jännä odottaa, alkaako koronaoireet vai ei.

    • Anonyymi

      No eipäs ollut mitään pääsiäisellistä kommentoijilla.

      Eilen katsoin Muumion paluu -leffaa ja sivusilmällä muumioiden paraatia. Leffassa Oded Fehr on tosi ihana. Ideaalin miehen näköinen. Hän on muuten israelilainen ja esittää elokuvassa ilmeisesti Allahin uskoista.

      Aiemmin olen jo ostanut pääsiäistarpeita. Leinikkejä eri väreissä kukiksi. Ne on hienoja ja harvoin tarjolla. Oli valitsemista, koska kaupassa oli tulppaaneita, pajunkissoja, narsisseja yms.

      Pääsiäismunia on paljon erilaisia. Kinderin munia ja pupuja ja pikkumunia. Rakeita ja hedelmäkarkkeja. Tänään ostin vielä lammassuklaita ja Baileys mansikkakermajättimunan. 10 €. 8 € alennusta.

      Karitsaa leikkeleenä ja kallista mintyuhyytelöä. Ei jakseta kokkailla. Ja hedelmäistä valkoviiniä.

      🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿

      Tänään kävin kirkolla tutkimassa tehtävää Seppo-sovelluksessa. Ehkä se oli enemmän lapsille, mutta Kirkon ikkunoissa oli pääsiäisrunoja ja kertausta pääsiäisen tapahtumista, kuvia ja asetelmia. Työmaa-aitaan on maalattu uskonnollisia kuvia.

      No kuvailin vähän noita. Sitten meillä on myös pieni pyhiinvaellus. Kirkon postilaatikosta saa vihkon, jossa ohjeet ja tehtäviä. 5 km kierros. Tuntui vähän pitkältä, joten ehkä kokeilen joku toinen päivä jaksanko tehdä tuota.

      Citynomadi-sovelluksessa piti olla ohjeet, mutta en löytänyt.

      Kirkolla on lisäksi hiljentymisalttareita. Menen varmaan huomenna katsomaan niitä.

      Nämä siis Espoossa.

      Katsoin yöllä vähän ortodoksien messua. Se olisi kestäny 3 tuntia...

      Aika vähän Suomi24:ssa keskustellaan pääsiäisestä. Luterilaisuus palstakin on täynnä kaiken maailman ateisteja, jotka vain kertovat muinaisuskonnoista. Miksi monille palstoille kerääntyy aiheen vastustajia, jotka vain jänkkäävät?

      Mutta kyllä sitä kaipaa uskonnon sanomaakin. Aika vähän nykyään seuraa uskonnollisia juttuja. Äitini elossa ollessa, vanhempani kuuntelivat pyhinä kaikki uskonnolliset radio- ja tv-ohjelmat, ja tuli kuunneltua sitten itsekin jonkun verran. Kävin lisäksi äitini mukana joissakin uskonnollisessa tilaisuuksissa.

      Ehkä sitä pitää nyt omatoimisesti etsiytyä uskonnon pariin. Se on kuitenkin tarpeen, varsinkin kun maamme ja aikamme on niin uskoton ja levittää muuta sanomaa. Ei paljoa välitä yleensä moraalista ja oikein tekemisestä. Kristinuskossa oikein tekeminen on kuitenkin tärkeää.

      Jos uskoton ajattelee, että hän ei ole kenellekään vastuussa, voi tehdä mitä vain. Voi tehdä salassa pahuuksia. Kristitty kuitenkin tietää, että Jumala näkee kaiken eikä mikään jää salaisuudeksi.

      🐑🐰🐇🐔🐣🐤🐥🕊💐🌼🌷🥚🥚🗿

    • Anonyymi

      Mämmiä on mennyt kaksi ropposta.

    • Anonyymi

      Minä etsiskelin puputyttöjä Hustlereista. Värjäsin munat väriä päätävillä alushousuilla. Tyttåreni olisivat halunneet syödä niitä munia, mutta en terveyssyistä sallinut sitä.

    • Anonyymi

      Hyvin on mennyt pääsiäinen. Juuri grillasin, tosin vain makkaroita.
      Aika on mennyt tekemättä mitään.
      No, saunaa lämmittelen välillä.

    • Anonyymi

      Mämmiä meni pari pakettia kerman kanssa

    • Anonyymi

      Olin 3 tuntia ulkotupsintoja tekemässä kun sanottiin että huomenna on sadepäivä koko maassa.
      Piti olla toppapuku päällä alituisen tuulen takia.

    • Anonyymi

      Olen vihervasemmistolainen kehari ja kirjoitellut palstalle solvauksia persuista, kuten kaikki muutkin päivät jo vuosien ajan.

      • Anonyymi

        vai bodari


    • Anonyymi

      Ihan hyvin. Ei vaan oikein tiedä onko juhlat lopussa vai vasta alkaneet.

    • Anonyymi

      Kotona oltu, kaupassa käyty ja kirjoitettu suoli24:lle naisia halventavia viestejä. Tarkoitus olisi halventaa naisia niin paljon, että köyhälläkin on varaa huoriin.

    • Anonyymi

      Hyvin ainakin syöty täällä levillä

    • Anonyymi

      Kiitos kysymästä,mämmiä on syöty ja munia värjätty.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      181
      16790
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3775
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      27
      1834
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1514
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1417
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1284
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe