Onko teillä suvussanne/lähipiirissänne samanlaista tyyppiä

Anonyymi

Eli henkilö lainaa rahaa tai ostaa toisilta tavaroita, mutta jättää ne vain kylmästi maksamatta takaisin. Kun tiedustelet että koskas maksat, niin ilmoittaa vaan, että ei ole rahaa. Sitten jos sanot vieväsi asian eteenpäin poliisille, niin ilmoittaa että ei ole mitään ostanut/lainannut.

En ole ainoa suvussani, jolle on näitä källejä vuosien mittaan tehnyt. Ongelmana vain se, että koska kyseessä sukulainen joka oli kyllä ennen luotettava tyyppi, niin eihän kukaan mitään velkakirjoja hänen kanssaan tehnyt.

Sitä olemme miettineet, että mikä selittää tämän käytöksen? Onko kyseessä joku persoonallisuushäiriö, vai eikö kaverilla vain ole minkäänlaista omatuntoa. Hyvä politiikkohan tästä kusettajasta olisi tullut. Rehellisesti sanottuna olisin pistänyt kaverin maksamaan, jos hänellä ei olisi lapsia.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, oli aikoinaan. Mutta tuo pelleily loppui hyhyeen.
      Vastauksena hänen "lainauksiin" oli yksinkertainen EI. Rahanpyynnit saivat saman EI vastauksen.

      Joillekin todella hätää kärsiville lahjoitin odottamatta penniäkään takaisin. Joskun maksu tuli joskus ei. Minulle aivan sama. En koskaan lahjoittanut ellei sillä hetkellä olisi ollut varaa siihen.

    • Anonyymi

      On ollut kyllä, mutta ei ole enää ollut ainakaan 20 vuoteen ketään sellaista. Hyväksikäyttäjistä kannattaa pysyä kauempana.

    • Anonyymi

      Joskus myin serkulle polkupyörän ja lupasi 200markkaa ja pullon viinaa.Tämä tapahtui 1977. Yhä eläkeiässäkin taittaa matkaa samalla pyörällä ja mä oon saanut tähän mennessä vasta sen koskenkorvapullon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      300
      4856
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      138
      3099
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      59
      3059
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      33
      1590
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1272
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      15
      1058
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1031
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      1019
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    Aihe