Eli henkilö lainaa rahaa tai ostaa toisilta tavaroita, mutta jättää ne vain kylmästi maksamatta takaisin. Kun tiedustelet että koskas maksat, niin ilmoittaa vaan, että ei ole rahaa. Sitten jos sanot vieväsi asian eteenpäin poliisille, niin ilmoittaa että ei ole mitään ostanut/lainannut.
En ole ainoa suvussani, jolle on näitä källejä vuosien mittaan tehnyt. Ongelmana vain se, että koska kyseessä sukulainen joka oli kyllä ennen luotettava tyyppi, niin eihän kukaan mitään velkakirjoja hänen kanssaan tehnyt.
Sitä olemme miettineet, että mikä selittää tämän käytöksen? Onko kyseessä joku persoonallisuushäiriö, vai eikö kaverilla vain ole minkäänlaista omatuntoa. Hyvä politiikkohan tästä kusettajasta olisi tullut. Rehellisesti sanottuna olisin pistänyt kaverin maksamaan, jos hänellä ei olisi lapsia.
Onko teillä suvussanne/lähipiirissänne samanlaista tyyppiä
3
129
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä, oli aikoinaan. Mutta tuo pelleily loppui hyhyeen.
Vastauksena hänen "lainauksiin" oli yksinkertainen EI. Rahanpyynnit saivat saman EI vastauksen.
Joillekin todella hätää kärsiville lahjoitin odottamatta penniäkään takaisin. Joskun maksu tuli joskus ei. Minulle aivan sama. En koskaan lahjoittanut ellei sillä hetkellä olisi ollut varaa siihen. - Anonyymi
On ollut kyllä, mutta ei ole enää ollut ainakaan 20 vuoteen ketään sellaista. Hyväksikäyttäjistä kannattaa pysyä kauempana.
- Anonyymi
Joskus myin serkulle polkupyörän ja lupasi 200markkaa ja pullon viinaa.Tämä tapahtui 1977. Yhä eläkeiässäkin taittaa matkaa samalla pyörällä ja mä oon saanut tähän mennessä vasta sen koskenkorvapullon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 522017
- 621932
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121475- 611281
- 501239
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643