Onko teillä suvussanne/lähipiirissänne samanlaista tyyppiä

Anonyymi

Eli henkilö lainaa rahaa tai ostaa toisilta tavaroita, mutta jättää ne vain kylmästi maksamatta takaisin. Kun tiedustelet että koskas maksat, niin ilmoittaa vaan, että ei ole rahaa. Sitten jos sanot vieväsi asian eteenpäin poliisille, niin ilmoittaa että ei ole mitään ostanut/lainannut.

En ole ainoa suvussani, jolle on näitä källejä vuosien mittaan tehnyt. Ongelmana vain se, että koska kyseessä sukulainen joka oli kyllä ennen luotettava tyyppi, niin eihän kukaan mitään velkakirjoja hänen kanssaan tehnyt.

Sitä olemme miettineet, että mikä selittää tämän käytöksen? Onko kyseessä joku persoonallisuushäiriö, vai eikö kaverilla vain ole minkäänlaista omatuntoa. Hyvä politiikkohan tästä kusettajasta olisi tullut. Rehellisesti sanottuna olisin pistänyt kaverin maksamaan, jos hänellä ei olisi lapsia.

3

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, oli aikoinaan. Mutta tuo pelleily loppui hyhyeen.
      Vastauksena hänen "lainauksiin" oli yksinkertainen EI. Rahanpyynnit saivat saman EI vastauksen.

      Joillekin todella hätää kärsiville lahjoitin odottamatta penniäkään takaisin. Joskun maksu tuli joskus ei. Minulle aivan sama. En koskaan lahjoittanut ellei sillä hetkellä olisi ollut varaa siihen.

    • Anonyymi

      On ollut kyllä, mutta ei ole enää ollut ainakaan 20 vuoteen ketään sellaista. Hyväksikäyttäjistä kannattaa pysyä kauempana.

    • Anonyymi

      Joskus myin serkulle polkupyörän ja lupasi 200markkaa ja pullon viinaa.Tämä tapahtui 1977. Yhä eläkeiässäkin taittaa matkaa samalla pyörällä ja mä oon saanut tähän mennessä vasta sen koskenkorvapullon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      61
      7216
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      20
      6858
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      27
      4659
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      232
      3834
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3093
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2786
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2738
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      15
      2541
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2431
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      2413
    Aihe