laskua on tullut peräti 9%, ja se on paljon. Myös eduskuntavaali- ja kuntavaalikannatusta mittaavissa puoluekannatuksissa demarit ovat joutuneet antamaan periksi. Demarit ei siis ole suurin puolue.
Myös demarien ja vasurien kannattajat ovat jo huomanneet, että Marin ei ole pätevä hommaansa, välttelee vastuuta ja kieltäytyy vastaamasta kysymyksiin.
Myös demarien ja vasurien kannattajat ovat jo huomanneet, että Marin ei ole pätevä hommaansa, välttelee vastuuta ja kieltäytyy vastaamasta kysymyksiin.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Selvästi+suosituin+puoluejohtaja+25%:n+kannatuksella+vaikka+hallituspaikka+syö+aina+suosiota.
Sdp:n+puheenjohtaja,+pääministeri+Sanna+Marin+on+selvästi+Suomen+suosituin+puoluejohtaja.+Asia+selviää+Uutissuomalaisen+gallupista.+Toiseksi+suosituin+puoluejohtaja+on+perussuomalaisten+puheenjohtaja+Jussi+Halla-aho.
Gallupissa+kysyttiin:+Kuka+eduskuntapuolueiden+puheenjohtajista+on+mielestäsi+onnistunut+parhaiten+puheenjohtajan+tehtävässään?
Joka+neljännen+suomalaisen+mielestä+Marin+on+onnistunut+parhaiten+ja+15+prosentin+mielestä+Halla-aho.
Sekä+Marinin+että+Halla-ahon+kannatus+on+kuitenkin+laskenut+edellisestä+kyselystä.
Kolmanneksi+suosituin+puoluejohtaja+on+vasemmistoliiton+puheenjohtaja+Li+Andersson+kahdeksalla+prosenttiyksiköllä.+Neljänneksi+suosituin+puoluejohtaja+on+gallupin+mukaan+kristillisdemokraattien+puheenjohtaja+Sari+Essayah,+joka+sai+viisi+prosenttia+äänistä.
Loput+puoluejohtajat+saivat+kolme+tai+neljä+prosenttia+äänistä.
Mutta+missä+on+Orpo?
No kyllähän pääministerin pitäisikin olla suosituin puheenjohtaja.
Yleensä.
Aika heikkoa jos ei olisi.
Marin osasi hyvin peittää narsisminsa.
Ei saa kannatusta.
Marinin alamäki alkoi hänen kiljuttuaan eduskunnassa oppositiolle " eikö teitä hävetä"
Kyse oli isis sakin kuskaamisesta suomeen ulkoministerin toimesta ja opposition arvostelu Haaviston sooloilusta.
Jos olisit asioista perillä, tietäisit että tuo lause oli alunperin Orpon esittämä hallitukselle ja Marin vaan kuittasi potut pottuina.
Tässä saman vuoden syyskuulta ORPO: "”Ministeri Kiuru, ministeri Andersson, pääministeri Rinne, eikö teitä hävetä? Te lupasitte, että hoitajamitoitus saadaan aikaan. Muutaman tunnin työ. Keskeinen lupaus. Ja tämäkin lupaus on petetty samalla tavalla kuin eläkelupaus. Voiko teidän ohjelmaanne ja lupauksiinne luottaa?” Orpo julisti."
Sanna Marin kuittasi samoin sanoin, "eikö teitä hävetä" sitten myöhemmin joulukuussa ja kokoomus närkästyi, voi voi.
Marin osaa siis soittaa vaan suutaan...heheheeeee.
...kiroilla.....
On Demarit suurin, hallitseva mestari eduskuntavaaleissa. Kokoomus on hallitseva mestari kuntavaaleissa ja on sitä myös tänä vuonna ja demarit uusii mestaruutensa valtakunnan tasolla 2023.
Mestaruuksia ei ratkota tilastoilla, eikä gallupeilla, vaan kisoissa. Kuntavaalien osalta kisat järjestetään tänä vuonna kesäkuussa ja eduskunnan osalta 2023 keväällä.
Demarit ei ole enää suurin puolue.
Kannatus laskee nillää koko ajan.
On Suurin kuten Suomi on edelleen jääkiekon maailmanmestari, hallitseva sellainen, ollut pian kaksi vuotta, koska viime keväänä ei kisoja pidetty.
Väitätkö että eduskunnassa demareilla on vähemmän kansanedustajia kuin persuilla?
Voi voi kun pientä demua harmittaa.
näyttää nyt kyllä sille erttä sinua pikkupersu ottaa oikein syvästi pattiin kun persuista nyt ei vaan millään saa leivottua suurinta puoluetta, se kun mitataan vaaleissa ja on käymässä niin että kokoomus vie kunnallisvaaleissa kärkipaikan ja Demarit eduskuntavaleissa.
Hauska nähdä noin vähäjärkisiä demareita.
Ja sitten heräsit pöljä.
Oikeastaan kaikki on mennyt Sannalla pieleen mahtavasta avustaja-armeijasta huolimatta. Kokemattomuus näkyy kaikessa. Paitsi Voguen kannessa.
Demarien sisällä jo riitoja myös.
Vetää jokaiseen suuntaan
Varsinkaan miehet ei ole tyytyväisiä Sannaan.
Marin huutaa ja kiroaa.....
Ja lisää laskee.
Sehän on aivan tavanomaista. Istuva hallitus ei ole suosittu vaikeina aikoina. Tosin Marinin hallitus on onnistunut työssään hyvin ja on kohtalaisen suosittu.
Oppositiolla on helppoa, ei tarvitse muuta kuin haukkua hallitusta.
Koronan hoito vaan pielessä.
75%+ei+kansasta+ei+pidä+Sannasta,+aika+hyvin.
ja+85%+ei+pidä+halla-ahosta,+aika+hyvin.
Liistä+ei+pidä+92%....tirsk....hihihihiii..
Se ei vaan ole pääministeri.
Sanna ja hallitus on säheltänyt ihan pirusti koronan suhteen, kansa ei ole tyhmää.
Misäs muusa nämä voittaa-
Jengituomiot Tanskassa 2018 – 2020: ”Suurvoitto 45 – 3 maahanmuuttajille”
Kehitysapu tarkoittaa nopeampaa väestönkasvua ja sitä nopeammin tämä elämä täällä loppuu.
Näillä vihervasurit ja suvakit suomen tuhoaa siis suomalaisen, meillä ei ole mitään mahista enään selvitä, helvete häärää seassamme ja omavaltaisuuksin järestelevät suomea, koska näillä ei ole kansan suostumusta siis riitävää osuutta vaan ovat itelleen vielä haalineet aivan sivusta hurluntajia suomen hävitäjiä meitä tuhoomaan
Aurinko laskee
Sannan ja demarien aurinko.
Kun oikeistodemarit tulee maanalta Sannan ja feministien kannatus menee puoleen. Edes Ay-johtaja Rolex-Riku sitä pelasta.
Rolex-Riku ei tykkää Marinin linjasta ajaa kotimainen teollisuus alas.
Äärivasureille tuli hätä selittää Halla-ahosta heti...heheheeeee.
Ja lisää laskee.
Ajaa kurjuutta
Demarimiehiä siirtyy persuihin.
Demarit kovin hiljaa.....
Ei ihme että SDP ja Marinin kannatus hiipuu, nyt loppuu sitten Suomesta kasvitarhatkin
https://mvlehti.net/2021/04/06/suomen-turvetuotanto-loppui-siksi-moni-muukin-toimialaa-loppuu-talousblogi/
Marinhan on täys kommari.
No pitäisikö se olla-, tarvitsisiko se olla suurempi suosio tollaisella likalla, kuka tosta nyt välittäisi. Tuhlaa vaan rahat ja itsensä ylentää. Kansaa nöyryttää.
Seurataan kuinka alas vielä meneekään.
Marin todella stressaantunut.
Tämä on aina ajankohtainen. :)
https://www.sannamarin.net/blogi/2010/08/10/34342/?page2
RAHARIKAS LÄÄKETEOLLISUUS
(Julkaistu Debatissa 3/2010)
Nyt se sitten vihdoin selvisi: sikainfluenssauhkaa ei todellisuudessa ollutkaan. Ainakaan siinä määrin kuin media, poliitikot ja lääketieteen ammattilaiset uhan vaarallisuudesta varoittelivat. Mutta kuka oikein hyötyi possujen kärsillä ja saparoilla lietsotun hysterian ylläpitämisestä?
Rokotevalmistajat saivat yksin Suomelta 100 miljoonaa euroa paksumman lompakon rokotteista, joiden vaikuttavuudesta terveyden laatuun ja tilaan on heikosti näyttöä. Euroopan tasolla possurokotekustannukset kipuavat miljardeihin. Pelko ja uhka ovat aina olleet tehokkaita markkinointikeinoja ja näiden varjolla on helppo myydä kansalle kuin kansalle palanen turvallisuudentunnetta. Massahysterian saavutettua kipupisteensä ei järjelle tai tosiasioille enää ole sijaa julkisessa keskustelussa. Päätöksenteosta tulee kiihotetun kansanjoukon lepyttämisen airut. Sanaparsi ”mitä jos” onkin yksi tehokkaimmista holtittoman rahanmenon oikeuttavista taikasanoista. Esirippu laskee ja lääketeollisuus kumartaa katsomossa töllöttäville aivottomille lampaille.
Lääketeollisuus kuljettaa lääkäreitämme vuosittain varsin avokätisesti erilaisiin seminaareihin ja koulutustapahtumiin ympäri maailmaa. Esimerkiksi Tampereen kaupunginhallituksen henkilöstöjaostolle tulee vuosittain hyväksyttäväksi kymmeniä tämänkaltaisia seminaarikutsuja. Toiminta on mahdollista, koska siitä hyötyvät sekä matkojen kustantajat että vastaanottajat. Lääkeyhtiöt saavat sanomansa perille ja kenties myötämielisemmän suhtautumisen tuotteisiinsa eli pidemmän päälle lisää rahaa, kaupunki saa maksutonta koulutusta lääkäreillensä ja lääkärit saavat kokemusta, tietoa ja tärkeydentunnetta matkoiltansa. Tilannetta voidaan halutessa perustella myös asiakkaan hyödyn näkökulmasta: saavathan sairaatkin tuhansien eurojen arvosta ammattitaitoisempaa apua vaivoihinsa. Toiminnan eettisyys on kuitenkin helposti myös kyseenalaistettavissa. ”Lahjuksilla” on aina hintansa ja lopulta laskun maksavat kuluttajat lääkkeiden hintojen sekä vääristyneen kilpailun ja tarjonnan muodossa.
Lääketeollisuus on yksi vaikutusvaltaisimmista nykypäivän poliittisista viiteryhmistä ja se toimii samalla paperisella polttoaineella kuin mikä tahansa kapitalistinen instituutio – rahalla. Samalla kun rikkaita länsimaita suitsutetaan erektio- ja elintapatautilääkkeillä, ei kehitysmaihin tahdo riittää edes historiallisen kehityksen näkökulmasta yksinkertaisimpia lääkkeitä ja rokotteita. Suomenkin 100 miljoonan possurokoterahalla olisi ollut mahdollista estää lukematon määrä lapsikuolemia kehitysmaissa. Toinen vaihtoehto olisi ollut laittaa rahat kotimaassa ennalta ehkäisevään sosiaalityöhön, päihdetyöhön ja terveysvalistukseen. Nämä jos mitkä ovat todellisia ”mitä jos” arvoisia resurssikohteita. Ehkä saamme vielä oikeudenmukaisuutta rahanmenoon, kunhan kansa saa taakseen miljardien arvoisen lobbauskoneiston, jolla voidella päättäjiä?