Joskus on tullut mieleen, ettei naiselle kelpaa mikään. Kaikesta mahdollisesta osataan kaivaa huono puoli esille. Kyllä tai ei, kumpikaan ei käy.
Onko se jokin luonteen piirre vai vain halu herättää huomiota eli siis huomionkipeyttä? Vai turruttaako tasaisuus naisen? Hormonijuttuja? Miksi nainen suuttuu pienestä?
Mitä olette mieltä? Naiset ja miehet. Hyvät neuvot? Hyvä yhteiselo toivova.
Etsiikö nainen huomiota riitelemällä?
6
125
Vastaukset
- Anonyymi
Huonot kokemukset aiheuttaa riittämättömyyden tunnetta ja epäluottamusta kaikkeen. Näin itsellä
- Anonyymi
Tuo naisen riittämättömyyden tunne kuulostaa tutulta. Siihen kun yhdistää epäluottamuksen, ei usko vakuutteluja, että riittää.
Kiitos. Mitä huonoja kokemuksia sinulla on ollut ja pääsetkö niistä yli? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo naisen riittämättömyyden tunne kuulostaa tutulta. Siihen kun yhdistää epäluottamuksen, ei usko vakuutteluja, että riittää.
Kiitos. Mitä huonoja kokemuksia sinulla on ollut ja pääsetkö niistä yli?Enpä nyt lähde mitään erittelemään enkä tarkemmin kertomaan. Eihän tuollaista tiedä sanoa että pääseekö niistä yli vai ei. Ehkäpä jos oikea henkilö sattuu kohdalle, niin se voi olla mahdollista.
Toista pitäisi aina muistaa kohdella arvokkaasti ja kunnioittavasti. Pahat asiat jättää syvät arvet.
- Anonyymi
Yksin on kyllä paha riidellä ap. Siinä sulle vastaus. Jos oot suopea, lempeä, leppoinen ja rauhallinen kaveri niin tuskin kukaan nainen haluaa kanssasi riidellä.
- Anonyymi
Tuo oli kyllä hyvä vastaus.Yksin tosiaan kukaan juurikaan riitelee että Mitenkäs se oma laitasi asiaan?.Oletko yståvällinen ja huomaavainen ja empaattinen,jos olet niin tuskinpa se toinenkaan jaksaa yksinään ärhennellä.Ja kyllä tosiaan naisilla on hormoneja jotka saavat joskus käyttäytymistä hieman vääntymään,mutta niin onhan miehilläkin testosteroni joka muuttaa käyttäytymistä miehillä puolestaan ..Että riidat ja erimielisyydet pitöis saada sovituksi rauhalliselta keskustelulla..Jos se ei onnistu niin ehkä kannattaa köydä esim parisuhde terapeutilla josko saisi lukkojanne ja hankaluuksianne setvityksi selviksi ja auki??
- Anonyymi
Oli hyvä vastaus.Itsessä on aina parannettavaa, mutta ensimmäisessä vastauksessa on jotakin tuttua, toisen on vaikea luottaa ihmisiin. Olen rauhallinen, mutta on varmaan tullut liikaa ihmeteltyä riitaahaastavaa käytöstä. Tuntuu kun yrittää avata asiaa, niin keskustelu menee enemmän solmuun. Ehkä juuri sen vuoksi, kun ihmettelen ja perustelen omaa näkökulmaa liikaa ja toinen voi huomata, miten turhasta sanoo ja syyllistyy ja se ei ole tarkoitukseni. Pitäisi ehkä antaa toisen syyttää puolustautumatta ja olla hiljaa ja odottaa, että asia menee ohi. Sopimatta? Ehkä haluan liikaa sopia ja jutella asian pois.
Toisella haluaa vain hyvää, mutta jokainen turhalta tuntuva riita ja mökötys on pois positiivisesta huomioimisesta ja kierre on valmis. Ehdotin terapeuttia ja puhuin lukoista, mutta siitä tuli sanomista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533906KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912320Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451982- 221773
- 281516
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261511- 151172
- 311118
- 1091074
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791032