Tänään maistellaan..

..kiljua. Itseasiassa maistelin jo ihan pikkuriikkisen. Jokaisesta 1,5 litran pullosta. Ensimmäisessä oli selkeä tymäkkä alkoholin maku. Eli prossia on roimasti. Toinen ei maistunu samalta eikä kolmas. Varmaan johtu tosta ekasta. Suhdemäärät samat.

Neljännessä oli vielä käyminen päällä. Olis vaan pitänyt tehdä perunakiljua kuten lapsena. Tuollaisenaan on se aika julman makuista. No ovat jääkaapissa jonkin aikaa ja laitetaan mukaan mehua.

Ruuaksi tein hernesrokkaa köyhä kun oon. Tai rahat osakkeissa. ja kiljua..tänä iltana kiljua.

9

159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kilju pistää kirjoittamaan! Veikkaan, että illalla viestiä pukkaa tällekin palstalle.

      Minä lisään sinne kuivahiivan, sokerin ja veden sekaan nykyään Tuoppi- kotikaljauutetta ja sitruunaa tai limeä, jotka paloittelen sinne saaviin kellumaan. Palottelen siis myös tuon uutteenki pienemmäksi. Maistuu aivan vuosikertaviiniltä. Seuraavaksi ehkä vähennän sokerin määrää, jotta voi nauttia suurempia määriäkin, iltaa lusiessa.

      Huomasin kuukausi sitten, että suomalainen on valmistanut viikinkien ja mongolien perinteistä maitokiljua Youtubessa. En tiennyt tuollaisen olemassaolosta. Sehän täytyy tempaista nopeasti, ettei maito happane.
      https://www.youtube.com/watch?v=myt6C9b9Uwo

      • Oon itsekin tehnyt viikinkisimaa vahvaa kaljaa ja jopa kotiviiniä. jostain syystä halusin leikkiä tulella ja vetää todelliset pohjahiivakiljut. Muutama rusina sitruunaa muttei ei edes sitä lapsuuden pottuu mitä esiteineinä keiteltiin. siis pottukiljuu. Se oli sentään jopa ihan hyvää..ihan hyvää.No juotu on nyt jonkin verran mut ei jumasvit pakko oli hakee olutta. Ei tota ainakaan pelkästään pysty juomaan.

        En avannut vielä tuota linkkiä..koska haluan arvata että oisko ainakin perzwalskin hevosen maitoon tehtyyn verrattavissa olevaa alkoholipitoista juomaa.... kenties kumissia??? ainakin kirgiisit vetää kumissia ja voi pojat kun ne vetääkin..aroilta on pitkä matka alkoon..


    • Anonyymi

      Tässä pikkukiireessä kokonaan unohtu vappukiljun valmistaminen. Ostin kirpparilta 20 litran maitotonkan.
      Vielä kai se ehtii vapuksi kun tänään laitan käymään?

      • Kolme viikkooko? pitåå varmaan pistää turrbohiivalla käymään.


    • Anonyymi

      eikös tommosista keitoksista mee vatta vallan kuralle. Krapula on ohitte aikapäivää sitten mutta vatta se vaan jaksaa kapinoida viikkotolkulla. Kalsaripyykkiä vessan lavuaarissa jokaiselle viikonpäivälle. Plus ne hajuhaitat.

      • Kaikesta alkoholista menee vatta kuralle. Joten sen ei enää väliä. Yksin kun on enkä ihmisten kanssa tekemisessissä. Enempi haittaa kivut kuin ripuli. Elän oikeasti aika terveellisesti mutta mkussa on vaan tuo vika että juon..silloin kun juon. ja silloin kun en juo en juo,. Dipsomaniaa? Kämppä on sen verran pioeni ja unessakin varotetaajn..pöntölle pöntölle.


    • Anonyymi
      • Kiljusta tuli jonkin sortin pöhinät. sai pervokinkin tekemään asioita mitä ei normaalisti tekis.

        Eli ytyä oli. Suosittelen kyllä että laittaa niitä makuaineita sinne. Pelkkä sokerihiivasitruunarusina ei ei kyllä makua tuo.. Jokainen tavallaan.


    • Anonyymi

      Maistellaan katkeraa kalkkia. Lähettäjänä Sarastia. Joitain laskuja jäänyt talven ajalta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3523
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      67
      2653
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2607
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2199
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      2095
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      43
      1689
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      357
      1579
    8. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1401
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      102
      1378
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      199
      1371
    Aihe