Kiireellä pilataan oma työ

Anonyymi

Miksi pidät kiirettä, siis liikaa kiirettä niin että työ alkaa kärsiä ja sinä alat kärsiä siitä kiireeestä? Älä pidä kiirettä, tee työ normaaliin tahtiin.

Kyllä minäkin olen siihen sortunut, se alkaa rassaamaan. Silloin otan tauon, nyt prkl loppu kiire tähän tai vaan hidastan tahtia. Sekä jos työpäivä uhkaa venyä ylitöille viime tinkaan tulevan tehtävän takia niin sitä ei voi silloin ottaa vastaan.

3

272

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liika hosuminen ei ole hyväksi. Saman paikan hinkkaaminen ja nyhveröinti sekin on myös turmiollista. Ei saa mitään aikaiseksi. Aikaa tuhraantuu tupeltamiseen. Hyvän korjaamiseen. Ei tule valmista. Sellaistakin tapahtuu paljon. Nopeus ja kiire ovat tietenkin eri asioita. On heitäkin jotka kykenevät tekemään työt joutuisasti valmiiksi ilman kiirettä. Sopiva joutuisuus näkyy yleensä hyvänä työn laatuna. Jos oma kaappi on sekaisin niin tulee kiirettä, hosumista ja huonoa laatua. Jos oma kaappi on sekaisin, niin aika kuluu nyhjäämiseen ja leppoisteluun. Ei tule valmista ja laatukin on mitä sattuu. Parhaat erottuvat eduksensa sillä, että he tekevät työt joutuisasti ilman kiirettä ja hosumista. Silloin ei edes ole mitään tarvetta ylitöillekään. Niin ja se oma saha on pidettävä aina terävänä. Tylsä ja kulunut sahanterä ei puuta syö, Työkalut ja koneet on vaihdettava uusiin.Risat ja loppuunkäytetyt ja vääränlaiset työkalut ovat suurin syy heikkoon tuottavuuteen. Myös ammattitaidottomuutta on paljon. Työkokemus on eri asia kuin ammattitaito.

    • Anonyymi

      Asian ytimessä!
      Kiire ei ole tehokas toimintamuoto missään. Kiire voi olla hetkellistä, mutta ei normaalia. Kiire ei kuulu toimivan firman pohjaksi ja asenteeksi.

      Jos firmassa aina kiire on silloin kyse järjestelykyvyn puutteesta! Se pitää heti parantaa oikeaan tasoon!

      Jos kiire johtuu henkilömääräärän puutteesta on firmaan hankittava lisää tekijöitä jotta firma toimii kuten pitää.

      Pelastuslaitosten toiminta on kiireistä tiettyinä hetkinä ei jatkuvasti. Samoja ei jatkuvasti pidetä kiireisinä, vaan lisäapua hälytetään tilanteeseen jotta asia saadaan hallintaan. Samaa ideaa firmoihin!

      Se toimii jos mikä!

      • Anonyymi

        Aloittaja tarkoitti kiireellä ihmisen eli yksilön itse itsellensä luomaa turhaa kiirettä.
        Firmojen ja yritysten häslingit ja kiireet ovat ihan toinen tarina. Sinänsä totta sekin puoli asiasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe