EU-ero ei kannata: Brexit sytytti irlannissa taas sodan

Miksi Pohjois-Irlannissa on kahakoitu joka yö jo viikon ajan?
https://yle.fi/uutiset/3-11876899

EU-vastaiset voimat riehuu Irlannissa ja tuhoaa.
Mitä tästä opimme, vain tollot eroaa EU:sta.
32<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Siinä EU:ta vastustaville persukeille pohdittavaa.

Äänestä
  • Uhkailetko meitä siis polttopullojen heittelyllä?

    Äänestä

  • No pohditaas!

    Suomi tekee Fixitit. Suurin osa Ahvenanmaalaisista olis halunnu jäädä EUn jatkamaan veroparatiisinomaisuttaan koska myyvät tuotteitaan osin verotta EU-alueelle, ja alkavat sit sen takia riehumaan. (ja muistin virkistämiseksi: Irlanti Hollanti joku veroparatiisiyhtiö on ollut se yleisin verojenvälttely-scheme EUssa!)

    Suvakkilooginen syyllinen: Aivan ehdottomasti ihan vaan Fixitin vika?! uli-uli!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No pohditaas!

    Suomi tekee Fixitit. Suurin osa Ahvenanmaalaisista olis halunnu jäädä EUn jatkamaan veroparatiisinomaisuttaan koska myyvät tuotteitaan osin verotta EU-alueelle, ja alkavat sit sen takia riehumaan. (ja muistin virkistämiseksi: Irlanti Hollanti joku veroparatiisiyhtiö on ollut se yleisin verojenvälttely-scheme EUssa!)

    Suvakkilooginen syyllinen: Aivan ehdottomasti ihan vaan Fixitin vika?! uli-uli!

    Ei Suomi tee fixitiä vaan tekee fix itin

    Äänestä

  • Tyhmä ei Irlanti ole eronnut.

    Äänestä

  • Olette väärässä. Me perussuomalaiset vastustamme Suomen eroa EU:sta. Suomi hyötyy EU:sta enemmän kuin on haittoja. Vaadimme vain, että Suomen pitää hyötyä EU:sta vielä enemmän.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olette väärässä. Me perussuomalaiset vastustamme Suomen eroa EU:sta. Suomi hyötyy EU:sta enemmän kuin on haittoja. Vaadimme vain, että Suomen pitää hyötyä EU:sta vielä enemmän.

    Halla-aho käänsi taas takin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olette väärässä. Me perussuomalaiset vastustamme Suomen eroa EU:sta. Suomi hyötyy EU:sta enemmän kuin on haittoja. Vaadimme vain, että Suomen pitää hyötyä EU:sta vielä enemmän.

    Suomi ei hyödy Eu:sta eikä tule hyötymään.

    Äänestä

YLEn agendajournalismi taas loistaa, koska hyvin vältettii taas sanoa sta mitä oikeasti tarkoitettiin? Koska ei totaakaan pakinaa olis paljoa tätä alaotsikkoa pidemmälle olis kannattanut lukea:

”Pohjois-Irlannissa mellakoivat erityisesti Britannia-mieliset lojalistit, jotka tuntevat joutuneensa petetyiksi.”

Eli se mikä jätettiin sanomatta (tai ennemminkin muutettiin muotoon) ”Britannia-mielinen = pro-EU! :) Eli lähinnä vasemmistolaiset siis. Mutta kun YLEn agendajournalistien on sula mahdottomuus kirjoittaa mitään negatiivista aatetovereistaan! :)

Koska: ”Levottomuuksien uskotaan alkaneen Britannia-mielisten lojalistien piirissä, jotka ovat pettyneet Britannian EU-eronsa yhteydessä tekemään Irlantia koskevaan sopimukseen. ”

Äänestä
  • Venäjän trolli kirjoittaa...

    Äänestä

Onko joku Suomessa väittänyt että se kannattaa?

Äänestä

Persut tuhoavat kaikki ihmiskunnan saavutukset.

Äänestä
  • Se on tarkoitus.

    Äänestä

Voi siellä Eu:ssa olla jäsenenä, mutta noin huonosti ja osaamattomasti neuvoteltu tukipaketti on sovittava uudelleen.

Neuvottelu on tehtävä jonkun muun toimesta kuin Sanna Marinin ja Tytti Tuppuraisen, koska näiden rouvien taidot eivät riitä käsittelemään noin valtavia asioita.

Äänestä
  • Ei voi! :/

    Fixit NOW!

    Äänestä

Onko Brexitin syy kun 12-13 vuotiaat riehuu kaduilla paremman tekemisen puutteessa. Eihän ne vielä edes ymmärrä mistään tulleista mitään.

Äänestä
  • Jos ne siitä suivaantuivatkin ku plekkarit kallistu, koska tullit? :P

    Äänestä

  • Onkohan ne näitä samoja kuin Suomessakin laumoina? Perus-Irkkuja mutta oudolla maalilla?

    Äänestä

Eu-vastaisuus on sairaus, jos huomaat oirehtivasi, ota yhteyttä lähinpään tohtoriin.

Äänestä
  • Sitä sanotaan Pietarin ähkyksi.

    Äänestä

  • EU-inho on viisauden alku.

    EU, entiseltä nimeltään Euroopan hiili- ja teräsunioni, on pilannut koko maailman ilmakehän.

    Äänestä

  • toivottavasti sun kaltasia kommunisteja ei synny enempää.

    Äänestä

Väkivaltaisuudet on vain ja ainoastaan EU:n syytä.

Britit ehdotti järjestelyä, joka olisi pitänyt sekä IRA:n että Unionistien aseellisen ryhmät tyytyväisinä. EU ei huolinut ehdotusta ja nyt sitten väkivaltaisuudet alkaa uudelleen.

EU-johtajat ovat syyllisiä mellakoihin Pohjois-Irlannissa. EU-johtajat ovat vastuussa Pohjois-Irlannin asukkaiden kärsimyksistä.

Äänestä

Jos EU:ia ei olisi, ei näitäkään ongelmia olisi....mitä hyötyä Suomellekaan on ollut Unionin jäsenyydestä??
Ei vapaakauppa ja yhteistyö mitään unioneita vaadi....tätä ei tunnuta käsittävän.
EU on pakkopaitasysteemi, joka kiristää eduillaan...

Äänestä
  • Ei yhtään mitään hyötyä koko paska unionista hyväveli korruptiovirkoja vain.

    Äänestä

  • Mitäpä tuo aloittajan urpo tajuaisi?

    Äänestä

ONKO SUOMI IRLANTI?
Katoliset vs protestantit ovat tapelleet siellä vuosikymmeniä.

Loistavaa yleistämistä.
Suomi kivikaudelle, ettei ....näytetä irlannilta?

Oikeaa tytti tuppurainen logiikkaa.

Pitäisikö miettiä pelon malleja? Ei - ei tarvii pelätä irlannin mallia.

Totuus on ihmeellisempi.

Äänestä

EU markkinointi syöttää riitaa ihan jokaisen jäsenmaan sisälle.

EU ON SOTAKONE.

Pelottaako irtautua siitä helvetistä?

Äänestä

No mites sen selität, kun samat ryhmittymät tappelivat siellä verisesti aikoinaan myös Eu.n kuuluessaan? Sitähän ei saatu brexitin piikkiin kuten nyt yle saa kaiken negatiivisen joista ilolla uutisoi. Positiiviset asiat jätetään kertomatta.
Kyllä on niin "upee ja mahtava puolueeton yle"

Äänestä

Minä en vihervasemmiston väkivaltaa ja sillä uhkailua pelkää itsenäisten valtioiden päätösten teossa.
Hyvin näkee kuinka väkivaltaista tuo globalisti porukka on. Vankilaan vaan jokainen.

Äänestä
  • Olen valmis tappamaan.
    T. Ano

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi Pohjois-Irlannissa on kahakoitu joka yö jo viikon ajan?
https://yle.fi/uutiset/3-11876899

EU-vastaiset voimat riehuu Irlannissa ja tuhoaa.
Mitä tästä opimme, vain tollot eroaa EU:sta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu