Heippa
Hei te kauniimman sukupuolen edustajat, auttakaa miestä hädässä. Mitä mieltä olette ujosta miehestä ,joka ei meinaa oudossa seurassa saada sanaa suustaan, mutta tuttujen kesken juttu luistaa. Miten lähestyä naista? Muutaman kerrran olen yrittänyt aloittaa keskustelua, mutta suusta ei tule kuin muutamia tyhmiä lauseita, kuten Mitäs sulle kuuluu yms. Mikä olisi hyvä keskustelun aihe oudon kanssa?
Hei te kauniimman sukupuolen edustajat, auttakaa miestä hädässä. Mitä mieltä olette ujosta miehestä ,joka ei meinaa oudossa seurassa saada sanaa suustaan, mutta tuttujen kesken juttu luistaa. Miten lähestyä naista? Muutaman kerrran olen yrittänyt aloittaa keskustelua, mutta suusta ei tule kuin muutamia tyhmiä lauseita, kuten Mitäs sulle kuuluu yms. Mikä olisi hyvä keskustelun aihe oudon kanssa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Mitäs kuuluu" on hyvä aloituslause jokseenkin tutun kanssa. Vieraamman naisen kanssa sitä kannattaa vähän jalostaa: esimerkiksi "miten on ilta mennyt" on hyvä baarissa tai juhlissa. Itsensä esittely on myös hyvä perusjuttu, yhdistettynä tähän peruskysymykseen.
Minulla on tunne, ettei kukaan edes odota mitenkään hirveän nokkelia avauslauseita, vaikeaa se on kaikille...Kunhan ei ole mitään ahdistavaa tai dorkaa, kuten "mitäs tyttö murjottaa/älä ole noin varautuneen näköinen/milloin oot viimeks saanu", niin lause kuin lause toimii. Ainakin itse olisin kovin iloinen jos mies tulisi juttelemaan normaaleja juttuja. En vaadi mitään supernokkelia iskulauseita :)
Tärkeintä mielestäni on olla aito ja ystävällinen. Aikeet paistaa iihmisestä läpi aina, olipa ne hyviä tai pahoja.
Heips!itse kiinnostun puheliaana naisena eniten hiljaisista miehistä,on kiva helpottaa ujon miehen oloa hoitamalla itse puhumispuolen ja ainakin tietää että ujot miehet on yleensä niitä parhaita kuuntelijoita!jos olet aidosti kiinnostuneen oloinen ja kuuntelevainen niin kyllä nainenkin varmasti kiinnostuu.Ujot miehet on parhaita,mulla on sellainen ollu kotona jo 7 vuotta!niin ja vinkiksi,hakeudu sellaisen naisen seuraan minkä näet juttelevan vilkkaasti ja nauravan,niin ei tule niitä vaivautuneita hiljaisuuden hetkiä varmasti.
Jätä puhuminen tytön huoleksi, jos itse et meinaa keksiä jutusteltavaa... Tai, jos tyttökin on kovin ujo, niin silloin se ei tietenkään välttämättä toimi. Keskity vaikka tuijottamaan syvälle silmiin, se vie jalat alta ainakin minulta...
Muista aina sanoa lopuksi, että oli kiva jutella sun kanssa. Tai jos kunnon keskustelua ei kerennyt edes syntyä sano, että oli kiva tavata. Se jättää aina hyvän mielen ja tekee hyvän vaikutuksen. Ja ennenkaikkea poistaa ennakkoluulot ylpeästä ihmisestä, joita ujous voi joskus aiheuttaa.
Todellakin tyttö22v sanoi tärkeän asian. Nimittäin sen, että muistaa olla kohtelias, sillä se saa todellakin ihmeitä aikaan, vaikka juttu olisikin mennyt miten pipariksi tahansa. Jutustelu tuntemattoman kanssa sujuu kuin tanssi jos pystyy elekieltään käyttää (hymyillä ja katsoa silmiin) ja muistaa hyvästellä. Eikä tarvitse välttämättä hyvästellä, vaan voi moikata, jutskata, moikata ja törmätä vielä myöhemmin uudelleen, jolloin on melkein väistämätöntä että juttelette uudelleen samana iltana.
Miten ujous voidaan tulkita ylimielisyydeksi?KUn se kuitenkin mielletään nörtiksi eli sen täytyy näkyä ilmiselväksi. Kai sitä ihminen nyt muuten jonkun kans puhuisi isommassa porukassa tai treffeilä parin tunnin aikana nyt enemmän kuin muutaman sanan. Sanotaanhan, ettei se näy, mutta kyllä se näkyy jos noin ujo on. Pakko. Näin se käy..
Kyllä minua ainakin välillä ihmetellään, että miksi olen niin hiljaa; "liian nörtit jutut? Ei kiinnosta vai häh?" tms. Koska en siis itse vaikuta nörtiltä.