Jäätelöahmattina ja tuoreena painontarkkailijana ajattelin tässä varautua auringonpaisteeseen keräämällä muutamat kevyimmät jäätelöt muistilistaksi, jos joskus tulee tarve =)
Tuotteet ovat ryhmässään järjestyksessä kevyimmästä vähiten kevyeen. Kaikki tuotteet ovat ENINTÄÄN 2 pistettä eli noin 120 kcal. (Solero Shots esim. 0,5p.)
MEHUJÄÄT:
- Solero Shots (80-85g)
- Lipsi -mehujääpuikot (70g)
- Grandi -mehujääpuikot (60-70g)
- Twister -mehujääpuikko (72g)
- Solero Ice (70g)
- Ässä Mix-mehujääpuikko (90g)
- Solero Exotic (75g)
- Solero Smoover (95g)
JÄÄTELÖT:
- Jade mustikkapikari, vähärasvainen (55g)
- Jade karhunvadelmapikari, vähärasvainen (65g)
- Ville Vallaton -puikot (27-29g)
Jäätelön voi tietysti korvata home-made-pirtelöllä: 1 dl rasvatonta maitoa 2 dl jäisiä, sokeroimattomia marjoja tehosekoittimella sekaisin (makeutusainetta maun mukaan), lopputuloksena 0,5 pisteen eli enintään 30 kcal herkku. Saman systeemin voi kai tehdä rasvattomalla jogurtillakin (pikarillinen jogurttia) jolloin lopputulos 1,5 pistettä eli jotain 90 kcal.
Jäätelökesä?
5
930
Vastaukset
- tuskainen
Kannattaa syödä noita kevytjäätelöitä vain tosi pieniä annoksia kerrallaan! Siis pieniä annoksiahan sä tuossa listasitkin, mutta silti.
Nimittäin joka kerta kun olen syönyt kevytjäätelöä, esim. nyt viimeksi valion toffee kevytjäätelöö, rasvaa 3%, sellaset puoli litraa, niin jumalauta millainen vatsapöhö on seurannut joka kerta. Luulin elimistöni repeävän, niin kammottava olo oli. Jotain 12 tuntia se kesti, makasin sängyssä kippurassa (ainoa asento jossa pystyin edes jotenkin olemaan). Hirveät ilmavaivat, lopuksi äkäinen ripuli, kunnes alkoi helpottaa. Tavallisesta jäätelöstä ei ole koskaan tullut mitään tällaista. En tiedä mitä myrkkyjä noihin kevytjäätelöihin laitetaan, mutta ei ainakaan ihmiskeholle tarkoitettuja taida olla. Itse syön tästä eteenpäin mieluummin tavallista jäätelöä, jos sitä nyt pitää ylipäätään syödä. :(- pikkupullero
Pitääpä tarkkailla tuollaisia sivuoireita =) Tarkoitus kuitenkin oli nauttia esimerkiksi tuollainen Jade-mustikkapikari välipalan osana parvekkeen aurinkotuolilla kerran tai kaksi viikossa heinäkuun helteissä. Ei siis lapiolla suuhun niin paljon kuin mahtuu =)
Sitä paitsi henkilökohtainen suosikkini taitaa olla Ässä Mix -mehujää.
Toivottavasti säästyt jatkossa vastaavilta vaivoilta. Mulle suklaa missä tahansa muodossa tekee joskus tuon... - rutsi
Ihan sama juttu, mutta mulle toi tulee kaikista jäätelöistä, jos syö enemmän ku jotain 2dl. Voi johtua laktoosi-intoleranssista, mutta kun muista maitotuotteista ei tule mitään, nii aikas outo juttu... mitäköhän niihin sitten pistetään...?
rutsi kirjoitti:
Ihan sama juttu, mutta mulle toi tulee kaikista jäätelöistä, jos syö enemmän ku jotain 2dl. Voi johtua laktoosi-intoleranssista, mutta kun muista maitotuotteista ei tule mitään, nii aikas outo juttu... mitäköhän niihin sitten pistetään...?
mun poikakaverilla on sama juttu aina jätskistä alkaa piereskelemään ja paskomaan mut ei muista maitotuotteista!aika jännää..
- Khrisse
ylipainoinen kirjoitti:
mun poikakaverilla on sama juttu aina jätskistä alkaa piereskelemään ja paskomaan mut ei muista maitotuotteista!aika jännää..
mäkin olen saman vaivan joskus huomannut, kun olen jäätelöä mättänyt. taisi olla jotain kasvisrasva jätskiä. ja muista maitotuotteista ei tullut mitään. Mahssa alkoi kuplia ja tuli vähän huono olo. ei kuitenkaan kummempia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama837371Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1136052Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1364185Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2222898Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.782846Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?352808Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta842550Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl902298- 1842152
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko431686