Apua tarvitseva Hiacen omistaja

hiace91

En tiedä onko tämä oikea palsta kysyä tällaista, mutta varmaan tällä osastolla on asiantuntevaa porukkaa joten kysyisin: Auto on Toyota Hiace Diesel vm.91. Vaihdoin eilen renkaat ja huomasin kuskin puolella edessä rikkinäisen osan, mutta en tiedä osan nimeä.Se on kiinnike kumipuslineen joka pitää poikkitankoa paikoillaan. Tanko tulee toiselta etupyörältä. Voisiko tanko olla joku kallistuksen vakaaja. Kiinnikkeestä oli yläpäästä mutteri irti, luultavasti mennyt kiinnikkeen akseli poikki. Tanko ei ole lainkaan nyt kiinni kuskin puolelta. Kuinka paljon uskaltaa ajaa noin ja onko helppo vaihtaa osa uuteen? Kiitos vastauksista etukäteen.

3

983

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haisu

      Moi kohtalotoveri! Huomasin saman asian -89 Haisussani tänään renkaanvaihdon yhteydessä. Saman poikittain kulkevan tangon kuskinpuoleinen pää oli irti kun sen päässä oleva kiinniketappi oli poikki. Tapilla tarkoitan sitä kumipuslien ympäröimää pitkää pulttia.

      Katkennut tappi lähti irti kun väänsin paikoillaan olevan alapään mutterista ja pidin samaan aikaan yläosasta pihdeillä kiinni. Katkesi koko roska ja purkaantui. Ei kun uutta ostamaan. Täytyy ostaa kumiosat kanssa kun oli niin hauraan näköistä.

      Ihmettelin vaan sitä, että poikkitangon irtonainen pää ja se toinen reikä, minkä välillä tappi oli, eivät ole kohdakkain. Aikamoinen vääntö sivuttain, ei ihme että tappi katkeaa. Rauta kai väsyy.

      Ajoin tänään 10 km rauhallisesti ja ajan huomenna työmatkankin, mutta kotiin varaosakaupan kautta.

      • reaktiotanko

        Rakkaalla lapsella monta nimeä.Ajaa voi vaikka poistaa koko raudan.Kiinnitä kumminkin ennen katsastusta ja vaihda puslat jos viitttit.


    • Varma-ostaja

      Ostan hiacet soittakaa 046-9390044

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      134
      847
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      41
      463
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      438
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe