https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9dae4684-e840-4a0f-af72-3c300dfbb8d4
Turvapaikanhakijoita on edelleen erittäin suuret määrät yrittämässä Suomeen pääsyä.
Turvapaikanhakijoita on edelleen erittäin suuret määrät yrittämässä Suomeen pääsyä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Kysy vaikka valesannalta. Hän kertoo että rajat on tiukasti suljettu koronan vuoksi.
Vappusatasen heilutelija on pian tiensä päässä, ovat suorastaan hukutaneet suomen velkaa
LAPSIKIN JOKA SUOMEEN SYNYTETÄÄN ON SYNTYMÄSTÄÄN HETI KURKUAAN MYÖTEN VELEKAUTETTU
Suomalaisten ei mitenkään piä keskustella eikä vastailla noille islamisteille
- aina vain suomen ja suomalaisen tulevasta on meinatava
- noi on keskusteluisakin lakaistava nurkkiin
Nämä valeturvapaikanhakijat on poistettava Suomesta.
postimerkki ahteriin ja lähtöpaikkaansa,,,lopullisesti.
Onneksi ei ole olemassa SUOMALAISTEN leipäjonoja josta IltaPaskan pitäisi jokapäivä kirjoittaa...
Joutavat jonottamaan, tilanne on väliaikainen ja jos ei kiinnosta, niin pyytäkööt mieluiten menolippua kotiinsa. Se olisi molemmille hyvä ratkaisu, suomalaiset eivät halua enää vastaanottaa näitä elätettäviä. Entisetkin pitäisi lähettää takaisin kotiinsa.
"Maahanmuuttoviraston ajanvarausjärjestelmä on valtakunnallisesti hyvin ruuhkautunut ja aikaa voi joutua odottamaan useita kuukausiakin. Jonottamalla on mahdollista saada palvelua ilman ajanvarausta"
Miksei turvapaikanhakija voisi varata aikaa netin kautta jo kotimaassaan. Kun aika on selvillä, voi alkaa ostella laiva- ja lentolippuja, vaatteita, kännyköitä ja keksiä purevaa elämäntarinaansa.
Eihän nämä huvipaikanhakijat lopu ikinä, ellei Suomi lopeta sitä!
Onhan tänne virrannut Somaleita jo yli 30 vuotta ja virta jatkuu tasaisena edelleen!
Eihän niiden ikuiset ”pyhät sodat” lopu koskaan!
Hyvä kommentti! Ei lopu, jollei Suomi lopeta, Tanska jo lopetti!!
Tanskassa ollaankin isänmaallisen viisaita, kun he eivät ota matuja vastaan maahan ja karkoittavat pois jo maassa oleviakin.
Somalialle pitäis tehdä tismalleen samalla tavalla mitä Tanska juuri teki Syyrialle?
Eli julistaa että koska siellä ei LÄHESKÄÄN koko maa ole sodassa, joten maan sisäinen pakolaisuus on täysin mahdollista ja turvallista, niin turvapaikkaa ei heru! PISTE!
Lisäksi Tanska meni jatkoon futisturnauksessa.
Leipäjonoissa sama tilanne joka päivä
jos tänne tulee loisimaan, on aikaa jonottaa vaikka 10 vuotta.
Mamutusmediamme taas uutisoi, kuinka turvapaikanhakijoiden määrä on ihan romahtanut?! Kuten on tehnyt joka vuosi mamutulvan jälkeen.
Jokin tuossa yhtälössä mättää ja pahasti...
Tampereella 150 paikkainen vokki jo täynnä jostain livahtaneita
Maahanmuuttajat valittaa jonoista ja suvakit heidän puolestaan nettipalstoilla. Nyt on niin vaikeaa jonottaa, kun on ramadan, eikä saa syödä ja juoda. Ja paskat, jos uskonto kieltää järkevän käyttäytymisen olkoon jonottamatta.
Suomi ei ole islamistinen maa, eikä täällä huomioida palveluissa kenenkään muunkaan uskontoa. Jos haluaa elää keskiaikaisten tapojen mukaan, on parempi lähteä takaisin kotimaansa kamaralle.
Useinhan käy niin, että uutinen jää täysin ymmärtämättä. Joko uutinen on liian vaikea tai sitten lukija ei vaan halua ymmärtää saamaansa viestiä. Näin kävi tässäkin.
Maahanmuuttoviraston jonossa ei ollut kyse siitä, että siinäpä nyt uudet turvapaikkahakijat jonottavat ilmoittautuakseen viranomaisille. Kyse ei ollut siitäkään, että nyt rajat ovat auki ja turvapaikkahakijat tunkevat Suomeen kuin kottaraiset keväällä.
Kyse taitaa olla siitä, että jo maassa olevilla turvapaikan hakuprosessissa olevilla tai jo turvapaikan saaneilla on asiaa viranomaisille tai viranomaisilla heille. Eilen uutisissa oli haastateltiin jonottavaa isää, joko jonotti rekisteröidäkseen Suomessa syntyneen lapsensa. Kun ilmoitus lapsen syntymästä tulee tehdä 3 kk kuluessa ja nettiaikavaraus ehdottaa aikaa loppukesälle, ainoa vaihtoehto oli tulla jonoon.
Asiat pitää tietää, uutiset pitää ymmärtää. Pelkällä öyhöttämisellä ei ole arvoa.
Eiköhän naureta yhdessä. ;)
Tuo lopussa oleva lausekimarasi on mantranasi todella typerä ja idioottimainen. Kas, kun et itse tiedä, etkä myöskään ymmärrä. Mitä tuo iänikuinen, yhdessä nauramiseen kehoittava öyhötyksesi yleensäkään tarkoittaa? Omaa pääsi sisäistä hihitystäkö kauppaat muille?
Pitäisi jo MG n tietää ja ymmärtää, että muslimeja ei Suomeen haluta. Kukaan heistä ei ole lähtenyt vaeltamaan tänne meidän kantasuomalaisten etua ajatellen. Heidän on todella tärkeämpi tehtävä rakentaa lähtömaansa asuinkelposeen kuntoon.
"Kukaan heistä ei ole lähtenyt vaeltamaan tänne meidän kantasuomalaisten etua ajatellen."
Tosi kummallinen ajatuskuvio.
Miksi pakolaisen, joka usein joutuu jättämään asuntonsa ja koko omaisuuteensa taakseen, vielä pakomatkallaankin pitäisi pohtia kantasuomalaisen öyhön etua?
Eiköhän naureta yhdessä. ;)
Aika rajua että kantasuomalaiset ovat öyhöjä kun eivät halua elättää muita. Sille vielä pitäisi nauraa.
Kuis niistä sosiaaliturvapaikanhakijoista nyt tulikin yht’äkkiä pakolaisia, vaikka jopa YLEkin on tullu sen verta tolkkuihinsa että kutsuu Välimeren ylittäjien melontatiimiä jo ”siirtolaisiksi”? :)
Haittamaahanmuutto tukkeuttaa työperäisen maahanmuuton ja yritykset kärsii. Haittamaahanmuutto on monella tavalla haitallista kuten Tanskassa ja nyt Ruotsissakin on ymmärretty.
Mikä velvollisuus meillä on elättää turvallisten maiden kansalaisia.
Eihän+meillä+toki+ole.+Kuvio+toimii+niin,+että+Suomessa+on+monta+maturakastajapuoluetta+ja+yksi+haittamaahanmuuttovastainen+puolue.+Noin+80%+äänestäjistä+äänestää+näitä+maturakastajapuolueita+ja+sitten+nämä+matukiimapuolueet+hankkivat+maahan+matuja+kansan+valtakirjalla.+Tätä+kutsutaan+demokratiaksi.
Älkääpä nyt tyhjä parkuko. Suomella on vallan mainiosti varaa auttaa pakolaisia. Tämä tietysti tolkun ja kohtuuden rajoissa.
Terveisin Moktar. ;)
Et sitten ole sattunut huomaamaan, että Suomi elää pitkälti velkarahalla. Voihan sen velkarahan tietysti laskea varaksi, mutta tulee se takaisinmaksun aikakin. Toisekseen nämä nykyiset pakolaiset ovat pääasiassa siirtolaisia.
Pakolainen on pakolainen, jos Migri myöntää hänelle pakolaisstatuksen. Muut saavat sitten kehotuksen palata kotiinsa. Tarvittaessa kotiinpaluuta helpotetaan matkarahalla.
Terveisin Moktar. ;)
Tolkku ja kohtuus on jo ylitetty. Ihan turha puhua myöskään työperäisestä maahanmuutosta tuon porukan kohdalla. Yksi käy pienpalkkaisessa hommassa ja sillä pitäisi sitten elää iso perhe. Jokainen ymmärtää mitä muuta siihen tarvitaan.
On kehotettu palaamaan takaisin, mutta eihän se kiinnosta vaan haetaan uudelleen pakolaisstatusta tai kansalaisuutta suvakkilakimiesten auliilla avustuksella kun on oleskelu maassa jo vuositolkulla laittomasti.
Et ole sit tainnu vilkasta valtion budjettia tässä viimeiseen pariinkymmeneen vuoteen? :)
Newsflash! Se on ollut MIINUKSELLA jo vuosikausia! Eli valtiolla ei ole varaa elättää edes OMIAAN! Saati sitten VIERAITA! Arvon puupää! :/
Pakolais-statuksen myöntää vain ja ainoastaan YK, arvon ajatusten tonava! :)
Jos oot olevinas joku ”aasiantuntia”, nii voisko suositella että opettelet edes oikeat termit ensin? :)
Suomeen tulee rajan yli omin avuin TURVAPAIKANHAKIJOITA! Ei pakolaisia!
Pakolaiskiintiön puitteissa taas tulee niitä pakolaisia.
Ja suurin osa rturvapaikanhakijoista on silkkoja siirtolaisia, jota yhdelläkään suvakkimedialla ei ole vaan pokkaa sanoa ääneen. Vaikka jopa Migri on itse sanonut että suurin osa ”turvapaikanhakijoista” on ihan vaan sotilaskarkureita! :)
Että tällainen Hölmölä meillä täällä! :/
"Pakolais-statuksen myöntää vain ja ainoastaan YK,..."
Sinuna en huutelisi tämmöisiä ihan noin varmana tietona.
Kysytään asiaan Migriltä. kas näin:
https://migri.fi/turvapaikanhaku
"Jos turvapaikanhakijalla on perusteet turvapaikkaan eli pakolaisstatukseen, sitä ei voida jättää myöntämättä edes törkeän Suomessa tehdyn rikoksen takia. Tämä perustuu Geneven pakolaissopimukseen ja Suomen ulkomaalaislakiin."
Sanoilla kikkailu on täysin turhaan. Vallankin, kun itse vielä kirjoitat sanan "pakolaisstatus" väärin.
Eiköhän naureta tovi. ;)
Onks mun silmissä vikaa vai onko tossa jonossa yli 6 henkeä yhdessä ryppäässä?
Missäs polpo pamputtamassa noita ja viemässä putkaan?
Vai: Eri asia? :)
10 ihmistä jonossa ja odotti 20 tuntia?
Ja miks ootti 20!? Onks maahanmuuttovirasto auki 24 tuntia vuorokaudessa? Vai kuten muutkin virastot eli nelkun paikkeille. Ja jos mamut tuli jo esim. aamu 9 jonottamaan. Ja jonotti 4 sulkemisaikaan asti. Ja siitä sit vielä sinne seuraavaan yöhön 5 asti. Suljetun Migrin edessä. Että tuli se 20 tuntia täyteen, niin: Eikös toi ole jo senverran pätevä palikkatesti ettei noin palikoita kannattais edes laskea Suomeen! :/
Kyllä kannattaa maata kadulla vaikka viikko makuupussissa kun palkkiona on elinikäinen GelaGold.
Kaikki islampaska on vaarallista Suomalaiselle yhteiskunnalle ja kantasuomalaisille!