Sähköauto on johtajatasolla pakollinen

Kun firmojen johtoporras vaihtaa autoa, ei mikään nokivasara tai bensa-v6 tule enää kysymykseen. Kun TJ päräyttää asiakkaan pihaan, pitää kulkupelin olla sähköinen. Millään muulla ei huomiopisteitä tai keskustelunaiheita irtoa.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Meidän firman tj kolistelee asiakkaan luokse taksin takapenkillä eikä sen voimanlähteellä ole väliä. Useimmiten se on diesele.
Pikkunilkeille leasataan patteripelejä, jotta pääsevät elvistelemään pihatalkoissa vihreydellään. Pysyvät myös siten paremmin lähietäisyydellä eivätkä lähde maakuntiin kalastelemaan tai golfaamaan.

Äänestä

Jos kyseessä on ison yrityksen TJ niin silloin autolla ei ole mitään merkitystä. TJ voi ostaa minkä tahansa auton eikä se vaikuta mihinkään. Todellisuudessa autolla ei ole mitään merkitystä yrityksen tulokseen. TJ voi mennä asiakkaan pihaan vaikka vanhalla Ladalla, se ei vaikuta mihinkään.

Ja useimmissa yrityksissä asiakkaat eivät ikinä edes näe TJ:n autoa, joten miten se kauppaan voisi vaikuttaa? Ja kaupanteossa puhutaan bisneksestä, ei autoista.

TJ:n ei tarvitse edes omistaa autoa, ei sekään mitään haittaa.

Äänestä
  • Eihän oikean TJ:n tarvitse olla edes ajokunnossa työaikana pitkän lounaan jälkeen. Pitkällä lounaalla TJ:n pitää myös huolehtia siitä, etteivät asiakkaat istu kuivin suin, jos menestyksellisiä kauppoja aiotaan tehdä. Eivät asiakkaat kyttää TJ:n autoa, vaan pareminkin he ovat kiinnostuneita siitä, että tarjoilu pelaa. Eivät näytä poikaset olleen koskaan kauppahommissa.

    Äänestä

Mihinkähän pihaan firman toimarin pitää päräyttää. Juoksupojat ovat sitä varten.

Äänestä
  • Eikä aloittajan muutenkaan kannattaisi tuhlata energiaansa sellaiseen, mikä on omalta kohdaltaan utopiaa. Parempi vaan keskittyä siihen oman kolmen tonnin golffin liikennekunnossa pitämiseen..

    Äänestä

Joo taatusti irtoaa huomiopisteitä kun kurvaa asiakkaan luo Dacia Springillä🤣

Äänestä

Mieluummin kuitenkin tietysti vetyauto kuin lataussähköauto.

Äänestä
  • Paha päräytellä ilman vetyä!!!

    Äänestä

Ja kaikkien niiden firmojen tuotteet boikottiin, jotka harrastavat "viherkusetusta" antamalla työntekijöille plugarin vapaalla autoedulla!!

Ja suositaan niitä firmoja, joiden työntekijät ajavat käyttöetuautoilla (ei vapaata autoetua ollenkaan)!

Selitys: vapaassa autoedussa firma maksaa kaikki ajot ja siinä ei ole kannustetta vähentää ajoja=päästöjä, päinvastoin tulee haltijalle sitä edullisemmaksi mitä enemmän ajaa turhiakin ajoja. Plugarilla ei vapaalla autoedulla kannata ladata autoa omaa piikkiin kotona, kun firma maksaa bensat!

Äänestä
  • Työsuhdeautot ovat yhteiskuntamme syöpä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työsuhdeautot ovat yhteiskuntamme syöpä.

    Ei työsuhdeautoja edes kannata ottaa. Tulee liian kalliiksi.

    Ellet tätä juuri tarkoita. Että ne ovat syöpä, joka leikkaa tuloja enemmän kuin oman auton ostaminen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei työsuhdeautoja edes kannata ottaa. Tulee liian kalliiksi.

    Ellet tätä juuri tarkoita. Että ne ovat syöpä, joka leikkaa tuloja enemmän kuin oman auton ostaminen.

    Työsuhde auto nostaa verotettavaa vuosituloa ja samalla siis tulevaa eläkettä ja on hyvin huoletonta autoilu, ei ihme että on kovin suosittua.,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työsuhde auto nostaa verotettavaa vuosituloa ja samalla siis tulevaa eläkettä ja on hyvin huoletonta autoilu, ei ihme että on kovin suosittua.,

    Miten niin nostaa? Ainakin meillä työsuhdeauto on osa palkkaa. Oma valinta ottaako sen osan rahana vai autona. Useimmiten työsuhdebilikka kannattaa vasta kun sillä ajaa useampi perheenjäsen. Onhan se siinä mielessä huoleton ettei tarvi stressata huolloista eikä jälleenmyyntihinnasta. Kääntöpuolella sitten se, että jos tulee monoa niin romahtaa suuri osa kulissia, pitää lähteä skooda-käytettyjen älleenmyyjälle tai bussipysäkille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työsuhde auto nostaa verotettavaa vuosituloa ja samalla siis tulevaa eläkettä ja on hyvin huoletonta autoilu, ei ihme että on kovin suosittua.,

    Käytännössä ei nosta, auto on lähes aina osa palkkaa (vaikka ehkä työntekijälle voidaan esittää palkkaneuvotteluissa että palkka on xxxx euroa autoetu). Huoletonta autoilua kyllä, mutta samalla kallista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Työsuhde auto nostaa verotettavaa vuosituloa ja samalla siis tulevaa eläkettä ja on hyvin huoletonta autoilu, ei ihme että on kovin suosittua.,

    Et taida laskea koko kustannusta. Oikeasti maksat yllättävän paljon työsuhdeautostasi, mutta sen laskeminen on vain tehty hankalaksi. Itse tunnen kaksi tapausta, joissa työsuhdeauto oli kalliimpi kuin oma auto ja siksi he luopuivat autoedusta, vaikka se oli tarjolla. Toki tämä on tapauskohtaista, voi olla että sinulla se olisi halvempi. Siis jos ajat paljon autolla, jos ajaa melko vähän, autoetu ei koskaan kannata.

    Tämä on sama kuin ruoka-etu, joka sekään ei ole ihan niin halpa kuin miltä se näyttää. Toki ruokaedulla säästää hieman verrattuna siihen, että ostaa lounaan ravintolasta, mutta ei verrattuna omiin eväisiin.

    Ja kaikissa tapauksissa autoetu ei tule palkan päälle eikä kerrytä eläkettä. Riippuu ihan yrityksestä. Jos autoetu ei tule palkan päälle, sitä ei lähes koskaan kannata ottaa.

    Äänestä

Ei näytä olevan edes harhaanjohtaja-tasolla. Isoilla bensa-kaupunkimaastureilla ne näkyvät suurimmat ilmastopyhimyksetkin edelkeen törttöilevän.

Äänestä

Eiköhän noille viherpiipertäjille kuulu olla ensimmäisenä se sähköauto pihassa.
Nehän siitä kokoajan vouhottaa, ja pakottavat autonvalmistajat tekemään patterikulkineita liian kiireellä aikataululla.

Sähköautoja ja hybrideitä ei edes olis näin paljon ilman Brysselin vihervouhottajia. !! Onko Haaviston takatuupparillakaan sähköautoa..? ..No eipä taida olla,!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun firmojen johtoporras vaihtaa autoa, ei mikään nokivasara tai bensa-v6 tule enää kysymykseen. Kun TJ päräyttää asiakkaan pihaan, pitää kulkupelin olla sähköinen. Millään muulla ei huomiopisteitä tai keskustelunaiheita irtoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu