Työllisyyden parantaminen lisää kaikkien palkansaajien tuloja kevyemmän verotuksen kautta. Parantunut työllisyys itsessään lisää työpaikkoja ja luo positiivisen kierteen.
AY-liikkeen jäsenten määräkin voi kasvaa työllisyyden myötä.
Työttömyysturvan heikkeneminen on haitta, mutta vain hyvin pienelle määrälle ihmisiä. Heillekin se on oikeasti etu, koska heikennys luo tutkitusti työhalukkuutta ja halua kehittyä. Se palkitsee sekä sosiaalisesti että taloudellisesti.
Kun sokea Reettakin näkee kaikkien työllisyytt äparantavien toimien edut sekä yksilölle, että yhteiskunnalle, niin miksi AY-liike halua sabotoida hyvinvointia?
Miksi AY-liike ei halua parantaa työllisyyttä?
11
112
Vastaukset
- Anonyymi
AY-liikkeen johdossa olevien hillotolpat sulavat jos työllisyysaste kohoaa. Työttömyys pitää AY-herrat ja -daamit leveän leivän ääressä. AY-liikkeen johto ei halua ureoida tossuilleen tukemalla mitään työllisyyttä edistävää toimintaa.
- Anonyymi
Onneksi hallitus kaavailee kymmenien tuhansien ulkomaisten ahkerien ihmisten tuomista maahamme. Tämä uusi työvoima ei liity ay-liikkeeseen vaan on tyytyväinen kun saa tehdä töitä. Good bye mielenosoitukset ja lakot.
- Anonyymi
Mielenosoitukset ja lakotkin kuuluvat demokratiaan.
Se sijaan mielensäpaihoittamislakot, joiden kohde on eri kuin mihin lakon vaikutukset kohdistuvat, pitäisi kieltää. Mielensoitukset ovat riittäviä. - Anonyymi
Valitettavasti nämä viherkommareiden tänne haalimat maahantunkeutujat työllistävät pääosin oikeuslaitosta!
Veitsiluoto kiinni! Paperiliitto kyykkyyn!
- Anonyymi
Peperiliitolla on vaikeat ajat. Se johtuu tietenkin siitä, että painopaperipuoli on menossa jatkuvasti alaspäin.
On vaikea uhitella lakolla, jos se todellisuudessa vain helpottaa omistajaa.
- Anonyymi
"Jos minun työpaikalleni palkattaisiin kaikki tarvitut apulaiset, niin että jokaisen ukon ei enään tarvitsisi tehdä kolmen hommia, niin meidän kaikkien palkat laskisivat."
Se on se logiikka millä AY-liike on huolehtinut, että Suomessa on tasaiseen puoli miljoonaa työtöntä. - Anonyymi
Eduskunta palkkasi rikollisen eläkkeellä olevan majurin virkamieheksi , ei pääse nuoret töihin.
- Anonyymi
Ketä tarkoitat?
- Anonyymi
Ay-liike on paras tae sille, että palkkoja ei poljeta, työntekijät voivat vaikuttaa työehtoihinsa ja minimiehdot ovat sovittujen työehtosopimusten mukaiset.
Samasta työstä sama palkka.
Mielivaltainen palkkapolitiikka ei ole kenenkään etujen mukaista.
Jokaisen pitää tulla palkallaan toimeen. Emme tarvitse työnantajia, jotka eivät pysty maksamaan työntekijöilleen palkkaa, vaan sen sijaan valtio maksaa muutaman euron päiväpalkan, josta ei voi kieltäytyä ilman sanktioita.
Suomen sellun tuotanto ja paperitehtaat UPM Kymmenen ja Stora enso ovat rakennuttaneet maailman suurimmat sellutehtaat kehitysmaihin. Sellua valmistetaan suomalaisissa tehtaissa eucalyptuksesta, joka kasvaa esim. Paraquayn pelloilla korjuukuntoon n. 7 vuodessa.
Suomessa puut kasvavat kymmeniä vuosia korjuukuntoon. Joten Suomessa sellun tuotanto ei ole yhtä kannattavaa, kun eucalyptus-sellulla on lisäksi Kiinan iso markkina-alue lähellä.
Suomen pitäisi kehittää sellutuotannon sijaan pitkälle jalostettuja tuotteita puusta esim. muovia korvaamaan, jotta metsäteollisuuden työpaikat lisääntyisivät.
Digi-yhteiskuntaan siirryttäessä itsepalvelu lisääntyy. Robotit korvaavat monet perinteiset työt. Kauppoihin tulee itsepalvelukassat, pankeissa ei tarvita työntekijöitä, kun hoidamme pankkipalvelut itse kotikoneilla. Siivous-robotit siivoavat. Digiautot kulkevat pian ilman kuljettajia jne.
Työpaikkakohtainen sopiminen on vain ja ainoastaan työnantajien vaatimus palkkojen polkemiseen ja työehtojen heikentämiseen. Työnantajien edustajat, henkilöstöjohtaja ja -päälliköt, tietävät hyvin työehtosopimuslait, työaikalain ja yt-lait... koko työlainsäädännön.
Kuinka moni työntekijä tietää? Ellei työpaikalla ole työlainsäädäntöä osaavaa luottamusmiestä, niin kovin tasapuolista työpaikkakohtainen sopiminen ei ole. - Anonyymi
AY-liike tarvitsee oman valtansa ja kannattajakuntansa säilyttämiseen vähintään 500 000 työtöntä.
Edistääkseen työttömyyttä AY-liike järjestää säännöllisesti poliittisia lakkoja, joilla saadaan taas joku ammattikunta lakkautettua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712350En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831031Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581021- 108990
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81941- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67756- 33697
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694