Vuokratyö ja työttömyyskorvaus

Anonyymi

Rakennusalan vuokratöitä yleensä tehdään pelkällä puitesopimuksella, eli yksittäinen keikka ei ole määräaikanen saati toistaiseksi voimassaoleva, vaan pelkästään suullisesti sovittu. Voi kestää pitkäänkin, mutta voi myös loppua milloin vain. Mitä siis työkkäriin ilmoitetaan kun työkeikka vuokrafirmalla loppuu, ja tuleeko ongelmia? Voiko vaan ilmoittaa että mulla oli tuonne pelkkä puitesoppari, ja nyt hommat loppuivat? Olen joskus lyhyitä pätkiä tehnyt rakennusalan vuokratyötä, ja muutaman kerran jäänyt työttömäksi, mutta en ole koskaan jäänyt työttömäksi suoraan vuokratöistä. Määräaikaisen työsuhteen loppuessa voi lähettää työkkäriin kopion työsopimuksesta jossa käy ilmi työn loppumispäivä, mutta miten menetellä vuokrakeikan loppuessa, kun yleensä yksittäistä keikkaa koskevaa sopimusta ei edes ole?

3

1710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puitesopimus ei ole työsopimus. Tuo sopimus- ja työsuhdekuvio ei todellakaan mene nyt kaikkien sääntöjen mukaisesti. Mutta se on sitten tarina erikseen. Jos sinun kanssa sovitaan töistä vain suullisesti, on työnantajan toimitettava sinulle silti kirjallinen selvitys työsuhteen ehdoista. Voit pyytää ainakin sen, jos et saa sopimusta. (Sinuna pyytäisin kyllä kirjallisen sopimuksenkin.) Pyydä lisäksi töiden loputtua vuokrafirmalta työtodistus. Niillä luulisi selviävän työkkärin kanssa.

      • Anonyymi

        Se työtodistus on se mitä eniten kaivataan kun työttömäksi ilmottaudutaan. Siinä pitää näkyä työsuhteen kesto ja ennenkaikkea työsuhteen päättymisen syy, olipa se sitten määräaikaisen työsuhteen päättyminen, työsuhteen irtisanominen/purkaminen tai jokin muu. Työsuhteet ovat joko määräaikaisia tai toistaiseksi voimassa olevia, se "puitesopimus" voidaan myös määritellä määräaikaiseksi vaikka siinä ei suoraan määritelläkään viimeistä työpäivää. Määritellään etukäteen kuitenkin miksi (esim. projektin päättyminen tai vastaava) työsuhde tulee joskus päättymään.


        Palkkatodistusta tarvitaan sitten ansiosidonnaista päivärahan laskentaa varten.


    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista. Millaisia kokemuksia muilla on, kirjoittavatko yleensä vuokrafirmat raksatöissä määräaikaisen sopparin keikan alkaessa? Itsellä on kokemusta vain yhdestä vuokrafirmasta muutaman vuoden takaa, ja siellä kirjoitettiin pelkkä puitesoppari, keikat sovittiin suullisesti. Toiseenkin firmaan olen kirjoittanut puitesopparin tässä lähiaikoina, mutta sieltä ei ole toistaiseksi tarjottu keikkaa. Olen käsittänyt, että isotkin rakennusalan vuokrafirmat menevät usein pelkällä puitesopparilla suullisesti sovitulla keikalla. Tällaista työsuhdemuotoa laki ei oikein tunne. Oikeastihan vuokrafirmojen pitäisi lain mukaan vakinaistaa se määrä työntekijöitä minkä he normaalisti ympäri vuoden työllistävät, määräaikaisia tai keikkalaisia saa ottaa vain erikseen perustellun tarpeen mukaan, esim. sesonkihommiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      133
      2299
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      62
      2227
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1895
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      66
      1586
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1451
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1427
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      111
      1299
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1190
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1040
    Aihe