Olen menossa ensi viikolla koronarokotukseen.
Kuulin jostakin vinkin, että ennen koronarokotusta kannattaisi ottaa särkylääke. Menisi vähän kivuttomammin.
Onko joku tehnyt näin? Ja jos, niin tuliko rokottamisesta oireita?
Kuulin jostakin vinkin, että ennen koronarokotusta kannattaisi ottaa särkylääke. Menisi vähän kivuttomammin.
Onko joku tehnyt näin? Ja jos, niin tuliko rokottamisesta oireita?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuskin sitä etukäteen kannattaa ottaa, kun ei tuo mikään hammaslääkärillä käynti ole. Pistos ei tietty satu. Rokotteesta riippuu, tuleeko oireita ekan vai toisen piikin jälkeen ja ne alkaa joka tapauksessa vasta hieman myöhemmin. En siis ottaisi turhaan, mutta saahan sitä psykologisista syistä ottaa jos haluaa.
Vähän oli pari päivää käsi kipeä, siis tosi vähän, nukkuessa huomasi jos oli sillä kyljellä, ei haitannut mitenkään töiden tekoa tms. Ei muita oireita. Sain Pfizerin rokotetta muutama viikko sitten. Kuulun riskiryhmään, on krooninen keuhosairaus, ikä 63.
Sain oman rokotteeni muutama viikko sitten ja vaikka syön voimakkaita kipulääkkeitä päivittäin
ja muutenkaan en ole kipuherkkä niin pistoskohta kipeytyi noin tennispallon kokoiselta alalta.
Laitoin pistoskohtaan Orudis kipugeeliä n.rkl ja ison laastarin päälle.
Seuraavana yönä kipu ja kosketusherkkyys oli täysin pois.
Eipä tuntunut pistoskohta missään vaiheessa, eikä lihaskipua. Sen sijaan tuli yöllä ripuli ja pientä pahoinvointia. Lämpö ei minulle tavan mukaan nouse
Aloitin tämän ketjun. En ottanut särkylääkettä ennen enkä jälkeen rokotuksen. Pistospaikka saattoi olla hiukan arka vähän aikaa, mutta mitään erityisiä oireita en muista saaneeni. Sain Pfizer-Biontechin Comirnaty-rokotteen.