Tuntuu pahalta

Mukava mies, pari vuotta minua nuorempi, kiinnostui minusta. Aloin todella pitään hänestäkin. Olemme nyt olleet puolisen vuotta. Mutta ongelmia riittää. Miehellä on alkoholiongelma. Nytkin hävinnyt, ei vastaa puheluihin. Minullakin sitä riippuvuutta, miehen kanssa oloon nimittäin. Epävakaa persoonallisuushäiriöhän minulla on. Lienee tyypillistä että käy näin. En halua että minua jätetään, tarraudun kiinni. En nyt tiedä yhtään mitä pitäisi tehdä. En halua jäädä yksin, mutta onhan tuo iso ongelma tuo alkoholismi. En ihmettele hänen alkoholiongelmaa. Molemmat vanhemmat ovat tai yksi jo kuollut, alkoholisteja.

Ja nyt masentaa kun kevät täällä.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nyt alko masentamaan !!

Äänestä

Tuntuu kyllä pahalta. En tiedä mitä tekisin. Kun ei ole ketään kehen olla yhteydessä.

Äänestä

Alkoholin mukana tuomat haitat ja vaikeudet voivat olla todella ikäviä.Mikäli hän ei keskustelusta huolimatta lopeta alkoholin käyttöä, kannattaa miettiä eroa. Samalla katkaisee oman riippuvuuden.
Molemmat vaihtoehdot ovat kivuliaita.
Puntarissa kumpi omalta kannalta parempi.

Äänestä
  • Niin. Siinä se oma ongelma tulee esiin. Ei erota noin vain. Kun on kiinni kuin iilimato.

    En kyllä oikeasti tiedä mitä tässä pitäisi tehdä.

    Äänestä

Just sanoin toiseen ketjuun että kyllä nainen aina alkoholistin kanssa haluaa seurustella mutta ei suht raittin miehen kanssa jolla on ihan oikeita harrastuksia eikä kaljan kittaamista harrasta joka viikko. Nykyään on vaan vaikea löytää naista joka arvostais ettei mies juopottele joka viikko.

Äänestä

Jos olette vasta noin vähän aikaa olleet yhdessä ja jo nyt on tullut esille tuollainen vaikea ongelma, niin luulen että kannattaisi vain lähteä suhteesta. Alkoholiongelma on todennäköisesti niin vaikea, että sinulle se tuottaisi varmasti vain turhaa kärsimystä jatkossakin. Hänen kuuluisi hakeutua hoitoon, eikä sinun ei tarvitse pilata elämääsi hänen vuokseen.

Äänestä

AP, Sinä tietenkin teet elämästäsi juuri seelaisen kuin haluat. Vain sinulla itselläsi on valta VALITA millainen siitä tulee!

On helppoa hyökätä ensimmäisen vastaantulijan kimppuun ja VALITA hänet ystäväkseen, mahdolliseksi pitkä-aikaiseksi ja läheiseksi.
Selittämällä itselleen että se on muka läheisriippuvuutta tai että ystävällä on ongelmia (alkoholismi) joita ei omilla neuvoilla kykene helpottamaan. Sinä jo tunnistat tuon.

Aina on tekosyitä joihin turvatua koska se on niiiiiiiiiiiiin helppoa! Niin kovin helppoa. Helppoakin helpompaa.

Paljon vaativampaa on kohottaa itsensä henkisesti tasolle jossa ei tarvitse turvautua "läheisriippuvaisuuden" tai "alkoholismin" tai "minä poloinen avuton minä" tai "aina a-ja-u-d-u-n huonoihin ystävyys-suhteisiin, poloinen" jne. jne jne jne jne syihin.
Tuo henkinen terästyminen vaati ajattelutapojen muuttamista, uusien harrastusten ja oppien hankintaa, avuttomien ja sairaiden auttamista... Ts. keskittäytyä kehittämään niitä ominaisuuksia jotka Luoja suuressa viisaudessaan on meille jokaiselle jakanut.

Joten nyt kun tuo asia on sinulle kirjaimellisesti tavattu, et voikkaan enää pukea "läheisriippuvaisuuden kaapua" yllesi. Nyt sinun on alettava käyttää energiasi suuntaan johon se kuuluu. Kehittämään itseäsi ja samalla yhteiskuntaa.

Pystyt siihen.
Et ole sen erikoisempi kuin muutkaan jotka ovat tehneet täyskäännöksen elämässään parempaa ja luovempaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mukava mies, pari vuotta minua nuorempi, kiinnostui minusta. Aloin todella pitään hänestäkin. Olemme nyt olleet puolisen vuotta. Mutta ongelmia riittää. Miehellä on alkoholiongelma. Nytkin hävinnyt, ei vastaa puheluihin. Minullakin sitä riippuvuutta, miehen kanssa oloon nimittäin. Epävakaa persoonallisuushäiriöhän minulla on. Lienee tyypillistä että käy näin. En halua että minua jätetään, tarraudun kiinni. En nyt tiedä yhtään mitä pitäisi tehdä. En halua jäädä yksin, mutta onhan tuo iso ongelma tuo alkoholismi. En ihmettele hänen alkoholiongelmaa. Molemmat vanhemmat ovat tai yksi jo kuollut, alkoholisteja.

Ja nyt masentaa kun kevät täällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu