Kun joskus mainitsin että on ollut uskomatonta väsymystä.

Anonyymi

Banaanit auttoivat vähän mutta nyt on tuollaisia tabletteja, jotka sisältävät:

Onkohan tuollaisessa vitamiinilisä-pillerissä kaikki mitä päivittäin tarvitsee, lista:

A-vitamiinia 800ug
D3-vitamiinia 5,0ug
E-vitamiinia 12mg
C-vitamiinia 80mg
B1-vitamiinia 1,4mg
B2-vitamiinia 1,6mg
Niasiinia 18mg
B6-vitamiinia 2,2mg
Foolihappoa 300ug
B12-vitamiinia 3,0ug
Biotiinia 50ug
Pantoteenihappoa 6,0mg
Sinkkiä 15mg
Mangaania 2,5mg
Seleeniä 55ug
Kromia 50ug

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkähän ikäinen olet? Uskomattoman väsymyksen kohdalla kannattaisi käydä lääkärissä. Ihminen menestyy kohtuullisen hyvin mitä moninaisimmilla dieeteillä. Oikeasti harvalla on ravintoainepuutoksia, vaikka syöminen ei olisi ihan tip top. En ole kuullut banaanin olevan hyvä lääke mihinkään. Joskus pahan närästyksen aikaan kokeilin, josko ne tuntuisivat mahassa hyvältä. Mutta sokeria niissä on paljon, eli ei kannata montaa banaania päivässä syödä.

      Väsymyksen taustalla voi olla esim. diabetes tai kilpirauhasongelmat tai masennus. Jos kyseessä on diabetes, on banaanihoidosta ollut vain vahinkoa. Ravintoainepuutoksissa yleisimpiä lienee rauta (hedelmällisillä vuotavilla naisilla ja tytöillä lähinnä). B12-vitamiini (erilaisissa sairauksissa, vanhuksilla, vatsaongelmaisilla, kasvissyöjillä). Folaatti (hedelmällisen ikäisillä naisilla voi tulla puutteesta sikiövaurioita). C-vitamiinina aiheuttama keripukkikin on harvinainen, mutta joku sen aina onnistuu äärimmäisen tiukalla dieetillä aikaan saamaan. D-vitamiinin puute on pohjoisen pimeässä talvessa tavallinen lievänä.

      Käytän itsekin monivitamiini-hivenaineita ja vastaavia, mutta ei niitä yleisesti suositella. Liiallisista ravintoainemääristä ei ole hyötyä, päin vastoin. Mene lääkäriin, monivitamiini ei ole mikään lääke. Se voi olla paikallaan vaikkapa huonosti syövällä vanhuksella. Hyvin syövällä aikuisella ihan turha, ei vaikuta käytännössä mihinkään. D-vitamiinin voi syödä erikseen, ja nyt sitä saa jo auringostakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      122
      5867
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      495
      1975
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      25
      1325
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1253
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1113
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1015
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      981
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      65
      921
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      905
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      894
    Aihe